Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 11/2021

Informacje | 4

Polski Ład - Ile o środowisku?; Europejski Zielony Ład - Spotkanie ministrów leśnictwa; Rotam ratuje rzymskie sosny - Wojna ze szkodnikiem; Turnicki Park Narodowy - Aktywiści w Birczy; Targi EKO-LAS - Ponownie w Mostkach.

Las i osobowość | 7

Kapituła redakcji „Kuriera Lubelskiego” nominowała Leszka Gajusia, nadleśniczego Nadl. Radzyń Podlaski, do tytułu Osobowości Roku 2020 w kategorii „Polityka, samorządność i społeczność lokalna”. Czemu zawdzięczamy osobowość leśnika? Zapytaliśmy o to nominata, który w powiecie otrzymał największą liczbę głosów:

Jemioła na Pogórzu Dynowskim – początek problemów? | 8

Dzisiejsze spojrzenie leśników na obecność jemioły w lasach jest zgoła inne od tego sprzed lat, kiedy to występowała sporadycznie i była kojarzona głównie z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Ze względu na masowe występowanie jemioły, i jej konsekwencje dla opanowanych drzew, wśród leśników na Pogórzu Dynowskim coraz częściej w dyskusji pojawia się temat ekspansji jemioły jodłowej, który w kontekście fluktuacji klimatycznych nabiera istotnego problemu gospodarczego.

Łoś w centralno-wschodniej Polsce – propozycja wznowienia polowań | 12

W latach 2018–21 w ramach projektu: „Wypracowanie i wdrożenie modelu zrównoważonej gospodarki łowieckiej łosia Alces alces w Polsce”, zleconego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, prowadzono prace nad oceną liczebności łosi, poziomem szkód wyrządzanych przez ten gatunek w odnowieniach leśnych oraz poznaniem struktury płciowo-wiekowej populacji.

ProSilva, czyli do lasu | 16

Czy w naszych czasach możemy – jako leśnicy – pozwolić sobie na pozostawanie zamkniętymi w ramach wytyczonych przez zasady hodowli lasu, przez wszelkiej maści kryteria ocen inspektorów czy choćby… granice państwa?

Nowe doniesienie o mączniaku | 18

Erysiphe to rodzaj biotroficznych patogenów, które rosną głównie na nadziemnych częściach roślin. Wywołują chorobę nazywaną mączniakiem prawdziwym.

Globalne zmiany klimatu a grzybobranie | 20

Grzybobranie jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji i kulturze. Każdego roku uczestniczą w nim setki tysięcy osób, a grzyby leśne – oczywiście te jadalne – są niezwykle cennym darem lasów dla społeczeństwa.

„Krwawa góra” przywrócona ludzkiej pamięci | 22

Jeszcze niedawno o historii góry Maniłowa (815 m), o którą toczono ciężkie walki od stycznia do marca 1915 roku, wiedzieli nieliczni. W trakcie I wojny światowej poległo tu wielu żołnierzy, jednak nigdy godnie ich nie pochowano. Nie urządzono tu cmentarza, aby bohaterowie mogli odnaleźć wieczny odpoczynek. Po 106 latach naprawiają to leśnicy z Nadleśnictwa Baligród i historycy – eksploratorzy ze Stowarzyszenia Galicja.

Trybunał Sprawiedliwości UE nakazał wstrzymać wydobycie w kopalni Turów | 24

21 maja 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał postanowienie o natychmiastowym zaprzestaniu wydobycia węgla w kopalni Turów (C-121/21 R). Rozstrzygnięcie tej sprawy tylko pozornie ma luźny związek z leśnictwem.

Trzy ssaki, których... nie ma | 27

Teriolodzy (specjaliści od ssaków) podają zwykle, że po 1500 roku na terenie dzisiejszego obszaru naszego kraju oraz w polskich wodach Bałtyku żyło od 117 do 120 gatunków ssaków. Skąd aż taka rozbieżność i ile gatunków ssaków żyje w Polsce obecnie? Wbrew pozorom nie jest to wcale proste pytanie.

Kapsuła czasu – pogrzebać tożsamość | 30

Okres wiosenny w lasach to czas poświęcony w pierwszej kolejności na prace związane z odnowieniem oraz zalesieniem gruntów. Nic w tym nadzwyczajnego, biorąc pod uwagę kolejność cykli technologicznych następujących systematycznie po sobie – pisząc stricte zawodowym żargonem. Jak bardzo niespodziewane sytuacje losowe potrafią nas wybić z codziennej rutyny, mieli okazję przekonać się leśnicy z Nadleśnictwa Karnieszewice (RDLP w Szczecinku).

Jeep Patriot | 32

Legendarna i znana wszystkim marka, klasyczny wzorzec, dynamiczny silnik – czy Jeep Patriot z samonośnym nadwoziem wielkości Grand Vitary II i wyglądem pomniejszonego Commandera może wzbudzić zainteresowanie leśnika?

Kuku Król | 34

Książeczki dla dzieci dzielę na dwie grupy. Takie, które odkładam na półkę po obejrzeniu obrazków i pobieżnej lekturze treści, i takie, które czytam jednym tchem niczym beletrystykę dla dorosłych. I to właśnie do tej drugiej kategorii zdecydowanie zaliczam książkę Adama Stowera „Kuku Król”.