Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 20/2021

Mistrzostwa Polski Drwali | 2

Dwie rzeczy na świecie są stałe (poza podatkami i śmiercią): fakt, że zmagania drwali są doskonałą rozrywką, i to, że najlepsze tego typu imprezy odbywają się w Polsce.

Informacje | 4

Nietoperze wracają do lasu - Międzynarodowy projekt chiropterologiczny; IX Forum Innowacyjności - „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”; #sadziMY - Para Prezydencka świeci przykładem; XXI Mistrzostwa Polski Leśników w Biegu na Orientację - Pot, odciski i uśmiechy; Nowe zasady sprzedaży drewna - Stabilizacja rynku?.

Realność czy piękny slogan? | 8

Rzetelna ocena przyczyn dużej zachorowalności leśników na Covid-19, zmiana systemu płac w celu przeciwdziałania kominom płacowym, zaprzestanie wynagradzania za pracę inną niż faktycznie świadczona, likwidacja atrap na rzecz realnych komisji ds. badania przypadków mobbingu w pracy to tylko niektóre zadania, jakie powinny zostać podjęte dla dobra załogi PGL LP – mówi Jacek Cichocki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Czarny na muralu | 7

W centrum Łodzi, zwanej miastem murali, pojawił się bocian czarny. Dlaczego? Zapytaliśmy Alicję Sitek, specjalistę ds. promocji, mediów i edukacji w RDLP w Łodzi.

Leśni sprzymierzeńcy żołnierzy! | 12

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu przeprowadziło pilotażowe szkolenie wojskowe dla 21 leśników z jednostek organizacyjnych podległych toruńskiej RDLP. Stanowi ono pierwszy element budowy komplementarnego systemu przysposobienia leśników dla potrzeb Sił Zbrojnych RP na okoliczność wydarzeń nadzwyczajnych, takich jak wielkie klęski żywiołowe czy konflikt zbrojny.

Wiek dla polskiego leśnictwa | 15

Rok 2021 to dla dwutygodnika leśników i przyjaciół lasu „Las Polski” czas szczególnego jubileuszu. Czasopismo skończyło bowiem 100 lat! Obok tak zacnej rocznicy nie sposób przejść obojętnie, dlatego też, 22 września, pokonując wszelkie przeszkody wywołane przez trwającą pandemię, zorganizowaliśmy uroczystą konferencję upamiętniającą tę wyjątkową chwilę.

Powrót do natury jest powrotem do normalności | 19

Przedsięwzięcia uwrażliwiające na piękno natury i ekologię w dobie analfabetyzmu przyrodniczego mają ogromne znaczenie. Marcin Kostrzyński poprzez swoje projekty pogłębia wiedzę kolejnych pokoleń na temat środowiska naturalnego, a przy tym potrafi opowiadać o życiu lasu tak, że chętnie słuchają go i mali, i duzi. Znany operator filmowy wyjaśnia, co zaprowadziło go do lasu i dlaczego nie został leśnikiem.

Las po drugiej stronie | 22

Kiedy do średniowiecznej Europy dotarły informacje o odkryciu nowych lądów przez Hiszpanów i Portugalczyków, ludzie zaczęli tworzyć niesamowite wizje tego, jak mogą wyglądać owe ziemie i ich mieszkańcy. Kilka z istniejących już koncepcji doskonale nadawało się do opisania nowej, tajemniczej rzeczywistości.

Eko-Las 2021 – targi dla lasów i leśników | 23

Na początku września w Mostkach, nieopodal Świebodzina, odbyły się Targi Eko-Las. Ich XVII edycja przyciągnęła największych producentów maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy prowadzeniu gospodarki leśnej.

Modernizacja Roku | 24

Najlepsze inwestycje budowlane ubiegłego roku, w tym sporo realizacji wykonanych przez Lasy Państwowe, zostały nagrodzone podczas jubileuszowej gali konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wśród nagród nie mogło zabraknąć tej, którą od lat przyznaje redakcja „Lasu Polskiego”.

Las książek – co warto przeczytać? | 26

Dziś zaczniemy nieco inaczej! Przed nami długie jesienne wieczory, które są idealną okazją, by zrobić coś dla siebie. A jednym z ciekawszych sposobów na spędzanie wolnego czasu jest oczywiście... czytanie! Właśnie dlatego, drodzy Czytelnicy, tym razem przychodzimy do Was z propozycjami książek, po które zdecydowanie warto sięgnąć tej jesieni.

Prowadzenie BIP – kto jest za to odpowiedzialny? | 28

Z końcem sierpnia 2021 roku wszystkie nadleśnictwa musiały dokonać migracji, a w zasadzie założyć Biuletyn Informacji Publicznej (BIP) na stronach Ministerstwa Cyfryzacji. Zakładki BIP to istotna część zagadnień zarówno informacji publicznej, jak i RODO. Za zaniedbania w tym zakresie burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego jest zobowiązany zapłacić karę w wysokości 40 tys. zł.

Sosna (nie)zwyczajna | 31

Sosna to – póki co – niewątpliwa „królowa polskich lasów”, ale czy można ją nazwać równocześnie królową aptek?

Land art – co to takiego? | 34

Przez dziewięć sierpniowych dni trwał Festiwal Land Art zorganizowany po raz pierwszy w Zawoi przez Babiogórskie Centrum Kultury w Zawoi i jego partnera – Babiogórski Park Narodowy. Odbywał się na kilku płaszczyznach. Wcześniej podobny festiwal organizowano cyklicznie w Roztoczańskim Parku Narodowym.

Las i dobre samopoczucie | 35

Na początku lipca br. odbył się 15. Europejski Kongres Edukatorów Leśnych, oczywiście z powodu wciąż trwającej pandemii zorganizowano go w trybie online. Tematem był: Las
i dobre samopoczucie. Tak, dobrze zgadujecie. Rozmowy toczyły się wokół lasoterapii i uważności (mindfullness), choć u nas bardziej znane jest określenie „kąpiel leśna”.

Z zagranicy | 36

Stany Zjednoczone - Nowy szef lasów federalnych; Francja - 475 etatów mniej w lasach publicznych?; Litwa - Krajowe Porozumienie Leśne;

Rynek drzewny | 37

Zasady handlu - Dramatyczny apel; Meblarstwo - Niepewna przyszłość sektora?

Leśny pudzik mąki | 38

Dajmy na to taki Lońka Breżniew. Ten to miał medali i orderów! Istna choinka! Czy zasłużył?