Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 1/2021

Informacje | 4

Światowe kataklizmy - Raport; Opinie społeczne - Ekologiczne postawy Polaków; Ochrona przyrody - Ekolaury rozdane; Losy leśników - Pamięć o ofiarach hitleryzmu;Technika leśna - Stihl chce działać dla klimatu; Mamy - 100 lat!

Derkaczu wróć! | 7

Jak gospodarka leśna może być powiązana z ekosystemami łąkowymi? Zapytaliśmy o to Michała Szczepaniaka, zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki:

Okiem redaktora | 8

Trzymam w rękach pierwszy numer „Lasu Polskiego” oraz makietę niniejszego numeru, który za kilka chwil trafi do drukarni, a następnie w ręce Czytelników. Na zgrzebnej okładce tego pierwszego, niewielkiego, czarno-białego zeszytu widnieje data styczeń-luty 1921 roku, na okładce najnowszego wydania znajdzie się zaś data 1–15 stycznia 2021 roku. Czuję dumę i radość, że to właśnie ja mam zaszczyt trzymać w rękach 100 lat historii polskiego leśnictwa.

Nasza historia to Wasza historia | 10

Zmiany wydawców, zespołów redakcyjnych, szaty graficznej i periodyczności – przez 100 lat istnienia „Las Polski” przeszedł krętą drogę, by dziś świętować doniosły jubileusz. Poznajmy więc losy czasopisma na przestrzeni minionego wieku.

30 lat z „Lasem” | 11

O tym, jak rozpoczął swoją wydawniczą przygodę przed 30 laty rozmawiamy z Jackiem Kłudką, prezesem Oficyny Wydawniczej Oikos, wydawcą „Lasu Polskiego”.

Z czym mi się „Las Polski” kojarzy? | 13

Moje pierwsze zetknięcie z „Lasem Polskim” to studencka prenumerata w II połowie lat 70., potem ktoś (czy to nie była Ewa Kwiecień?), wiedząc o moich zainteresowaniach lasami tropikalnymi, zaproponował, abym sporządzał wyciągi z prasy światowej dotyczące leśnictwa krajów rozwijających się.

Razem przez wiek! | 14

Związek Zawodowy Leśników w 1921 roku powołał do życia „Las Polski” jako swój organ prasowy. To pismo owocnie wspomagało działalność związkową także wówczas, gdy po czternastu latach zmieniło wydawcę. Misję tę podjęło w nowych realiach, kiedy to w 1992 roku został reaktywowany nasz związek – mówi Honorowy Przewodniczący ZLP w RP – Jerzy Przybylski.

Podwaliny polskiego leśnictwa! | 16

Historii winniśmy pamięć, bo ona nas ukształtowała. Pragniemy rozwijać się zawodowo, chcemy tworzyć gospodarkę leśną na miarę XXI wieku, ale idąc do przodu, nie możemy zapominać o podwalinach polskiego leśnictwa. Jedną z nich jest „Las Polski” – mówi Mateusz Garbacz, nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka.

Moje wspomnienia o „Lesie Polskim” | 17

Moje związki z lasem zaczynają się w 1972 roku, kiedy zostałem uczniem Technikum Leśnego w Tucholi. Potem studiowałem leśnictwo na Wydziale Leśnym w Poznaniu, a w dalszym ciągu pracuję w Nadleśnictwie Skrwilno – od wielu lat jako zastępca nadleśniczego. Z perspektywy tych prawie 50 lat związanych z lasem chciałbym opowiedzieć pewną historię o nietypowych losach ludzkich. Jest to też opowieść bardzo silnie związana z „Lasem Polskim”.

Jak „Las Polski” zaprowadził mnie do lasu? Jubileusz „Lasu Polskiego” i moja 1/10 | 20

Korespondentem terenowym „Lasu Polskiego” zostałem 11 lat temu. To zaledwie 1/10 istnienia czasopisma, a jednak przez ten krótki czas moje fotografie ozdabiały jego okładkę 140 razy! Fotka na okładce to zawsze ogromna satysfakcja i wyróżnienie dla autora.

„Las Polski” – okno na leśny świat | 22

O tym, jakie znaczenie ma „Las Polski” dla środowiska leśnego oraz jaką rolę pełni wśród prasy branżowej w Polsce rozmawiamy z Kazimierzem Szablą – wieloletnim dyrektorem RDLP
w Katowicach i członkiem Rady Programowej „Lasu Polskiego”.

„Las Polski” oczami dyrektora | 23

„Las Polski”, jak na dobre dziennikarstwo przystało, zawsze prezentował zróżnicowane poglądy na zmieniającą się rzeczywistość, dzięki temu od lat jest pismem trafiającym do szerokiego grona odbiorców, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Bogdan Gieburowski, emerytowany leśnik, który lasom poświęcił całe swoje życie.

Leśna historia na kartach branżowych czasopism – komu to potrzebne? | 24

Historią leśnictwa samozwańczo zajmuję się już parę lat i wiele razy zastanawiałem się, co dają artykuły dotyczące leśnej historii zarówno nam – leśnikom, jak i osobom, które z lasami mają do czynienia tylko od święta.

Jak się tu dogadać | 26

Myślisz, że bez najmniejszego problemu dogadasz się z leśnikiem? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi oczywiście, że tak!, to bez wątpienia musisz spełniać chociaż jeden ważny warunek: być leśnikiem albo żyć z leśnikiem. Inaczej wcale nie będzie to takie proste…

Kto zarządzał czasopismem? Redaktorzy naczelni „Lasu Polskiego” w latach 1921–1939 (cz. I) | 28

Każdy, kto kiedykolwiek zajmował się dziennikarstwem i publicystyką, wie, że wydawanie czasopisma bez względu na okres historyczny i realia gospodarczo-polityczne wymaga wiele trudu i wytężonej pracy redakcyjnej. Konieczna jest zatem osoba, która będzie w stanie zarządzać tym przedsięwzięciem – w przypadku tytułu prasowego jest to redaktor naczelny.

„Las Polski” jako organ prasowy Polskiego Towarzystwa Leśnego w latach 1950–51 | 30

Niewiele osób pamięta, że „Las Polski” przez pewien czas ukazywał się pod auspicjami najstarszej polskiej organizacji leśników – Polskiego Towarzystwa Leśnego. Co sprawiło, że trafił pod skrzydła PTL-u i jak wyglądało ówczesne czasopismo?

Fiat Panda III – miniterenówka czy gadżet? | 32

Pojawienie się po raz drugi Pandy w wersji 4x4 u wielu osób wywołało uśmiech politowania. Jednak Panda, wbrew obiegowym opiniom, okazała się trwała i mimo niewielkiego prześwitu także sprawna
w terenie. To zadecydowało o kontynuacji jej produkcji.

Gazeta jest kobietą! | 34

Kiedy zaczynałyśmy naszą działalność jako Stowarzyszenie Kobiet Lasu świat mediów był jeszcze dość tradycyjny. Wiadomo już było, że strona internetowa jest potrzebna, ale to artykuł w gazecie gwarantował rozgłos. Toteż od początku redaktorzy z różnych leśnych pism bywali na organizowanych przez nas wydarzeniach.

Scenariusz programu – krótki poradnik | 35

Pod względem powierzchni lasów Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, a mimo to niewielki odsetek naszego społeczeństwa spędza w nich swój wolny czas. Polacy bardzo często nie znają oferty Lasów Państwowych i nie wiedzą, czym zajmują się leśnicy. Mając tego świadomość, Lasy Państwowe prowadzą swoją działalność edukacyjną i popularyzatorską w mediach – zarówno tradycyjnych, jak i online.

Z zagranicy | 36

Bawaria, Niemcy - Powiększenie Lasu Bawarskiego; Niemcy – Austria - Wysokorozdzielcza mapa luk w okapie lasów Europy; Słowacja - Odwołanie dyrektora generalnego lasów państwowych.

Rynek drzewny | 37

Statystyki GUS - Sektor drzewny w liczbach;

Sto lat Lasu! | 38

Nadleśniczy Rajmund Jelonek był bardzo dziwnym nadleśniczym. To, że lubił swoją załogę, nie było jeszcze niczym nadzwyczajnym.