Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 12/2021

Informacje | 4

Rusza „Leśna szkoła z klimatem” - Wspólny projekt MEN i MKŚ; Żubrów więcej, ale mniej - Pomysł na metapopulacje; PE na temat bioróżnorodności - Sprawozdanie z zielonym światłem; Postępowanie przeciwnaruszeniowe wobec Polski - Opóźnienia w Naturze 2000.

Leśna krew | 7

Dyrektor RDLP w Pile, Andrzej Brusiło, podpisał list intencyjny z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Mówi o tym Dominika Nadolna, specjalista SL ds. Informacji i Komunikacji Społecznej:

Lasy wobec zmian klimatycznych | 8

Kompleksowy program przeciwdziałania procesom zamierania lasów w Polsce oraz podjęcia działań mitygacyjnych do 2030 roku precyzuje cel strategiczny rozpisany na dziesiątki celów szczegółowych oraz działań, których realizacja powinna uodpornić lasy na skutki zmian klimatycznych. Dynamiczne zjawiska pogodowe będą coraz mocniej uderzały w gospodarkę leśną, na co leśnicy muszą się dobrze przygotować.

Spotkanie przedsiębiorców z dyrektorem Kubicą | 13

Do pierwszego spotkania przedstawicieli przedsiębiorców leśnych z powołanym na początku kwietnia p.o. dyrektora generalnego LP Józefem Kubicą doszło 27 maja w Warszawie. W spotkaniu wzięło udział blisko 20 osób, wśród nich byli reprezentanci Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, Polskiego Związku Pracodawców Leśnych i Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
 

Lotnicze skanowanie laserowe w ocenie szkód pohuraganowych | 16

Jednym ze skutków zmian klimatycznych jest wzrost częstotliwości występowania huraganów. Modele klimatyczne wskazują także, że ta tendencja będzie się w przyszłości utrzymywać.

Niesamowite nasionka | 18

Co mają ze sobą wspólnego lemury i wanilia? Co dawniej pomagało na ból zębów? Jakich nasion używali Majowie zamiast pieniędzy?

„Bajarze z Leśnej Polany” – edycja XIV Na podium same panie | 19

Jury XIV edycji „Bajarzy z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego w tym roku przyznało trzy pierwsze miejsca paniom. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną konkurs był wyjątkowy. Komisja obradowała bowiem zdalnie i wybrała zwycięzców w oparciu o filmy przesłane przez 16 uczestników tego konkursu krasomówczego. Pokaz prezentacji i uroczyste ogłoszenie wyników miały miejsce 27–28 maja w siedzibie organizatora „Bajarzy” – Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Zamieranie drzew w lasach Francji | 20

Stan zdrowotny francuskich lasów się pogarsza. Niektóre gatunki drzew, dziś będące integralną częścią krajobrazu Francji, nie oprą się skutkom zmian klimatu. W ciągu 50 lat swój wygląd zmieni więcej niż połowa obszarów leśnych.

Zasady budowy rekreacyjnego pomostu w obszarze chronionym | 23

Warszawski sąd administracyjny, 21 kwietnia 2020 roku, wydał wyrok istotny dla wszystkich zainteresowanych ochroną przyrody, a zwłaszcza dla miłośników rybactwa. Chociaż orzeczenie nie dotyczy bezpośrednio leśnictwa, to jednak zawarte w nim rozważania będą interesujące dla osób realizujących różnego rodzaju inwestycje na terenach leśnych, a w związku z tym również zobowiązanych do uwzględniania warunków gospodarczych, rekreacyjnych i przyrodniczych w swoich działaniach.

Czy drzewo może odrosnąć? | 26

Poważne zaburzenia w ekosystemach leśnych, na przykład huragany, powalają nawet największe drzewa, zazwyczaj powodując ich śmierć. Drzewo, kiedy traci liście, zostaje pozbawione źródła energii. Jednak korzenie mogą mieć wystarczającą ilość składników odżywczych, by umożliwić wzrost nowych pędów albo z korzeni, albo z resztek pnia. Jeśli taki pęd wytworzy odpowiednią ilość liści, może z powrotem stać się pokaźnym drzewem.

Którego niebios pyszne gałęzie sięgały | 28

Jesion. Pierwsze skojarzenie przeciętnego zjadacza chleba to: piękne, szlachetne drzewo. Leśnik pomyśli z kolei: zamieranie; etnograf: jedno ze świętych drzew Słowian; architekt krajobrazu: znakomity do obsadzania alei; a farmaceuta: źródło cennego surowca leczniczego Fraxini folium.
I właśnie to ostatnie skojarzenie będzie tematem niniejszego artykułu, bowiem niewiele osób zna jesion jako roślinę leczniczą i – dodajmy już na początku – dającą surowiec o dość nietypowym kierunku działania!

Aromatyczna kolacja w Wersalu | 30

Postaramy się dziś udowodnić, że leśnych smaków można szukać nie tylko w lesie, ale na przykład w jednym z najwspanialszych pałaców na świecie – w Wersalu. Miejsce to kojarzy się przede wszystkim z Ludwikiem XIV, spirytus movents jego powstania oraz wielkim fanem leśnych specjałów.
I chociaż łączenie lasu z przepychem i wystawnością wydaje się czystą abstrakcją, to jak mawiał francuski monarcha: Nic nie jest tak niebezpieczne jak słabość, jakiejkolwiek byłaby natury.

Honeywell CT60 – niezawodne wsparcie leśniczego | 33

Rejestrator CT60 to propozycja od marki Honeywell. To ergonomiczne urządzenie, odznaczające się wydajnością, zapewnia stały, nieprzerwany przesył danych między przedsiębiorstwem, a pracownikami w terenie.

Zwierzęta w godłach | 33

Czy z czasów szkolnych pamiętacie jeszcze uczenie się nazw państw, stolic i wyglądu flag? Teraz do kompletu tej wiedzy można dorzucić jeszcze godła państwowe, których głównymi bohaterami są zwierzęta.

Ekościema | 34

Od lat trwają dyskusje o „właściwym wyborze” choinek bożonarodzeniowych. Jak zróżnicowane są w tym względzie poglądy i argumenty, można się przekonać z licznych wypowiedzi zawartych w internecie.

Glenn Albrecht i pojęcie solastalgii | 35

Dziś prezentujemy odcinek z cyklu: edukator się dokształca. Jakiś czas temu, oglądając jeden z wykładów na platformie TED – tak już mam, jak nie mogę spać – usłyszałam o australijskim filozofie przyrody, Glennie Albrechcie, który wprowadza nowe słowa, by opisać relacje człowiek–środowisko. Myślę, że nawet jeśli dziś nie jest on znany w naszym kraju, to za pół roku, może rok, będzie już cytowany przez wielu ludzi. Co warto o nim wiedzieć?

Z zagranicy | 36

Szwajcaria - Kornik drukarz nadal pustoszy lasy; Niemcy - Stan zdrowotny lasów w 2020 roku; Słowacja - Współpraca leśników z ekologami.

Rynek drzewny | 37

Handel - Historyczne pozyskanie w Niemczech; Ciekawostki - Baterie z drewna; Ceny drewna - Najwyższe wzrosty od lat; Ceny drewna - Aukcje systemowe zakończone.

Lasy a burżuazja | 38

Konstytucja marcowa z roku 1921 zniosła całkowicie ustrój stanowy w Polsce. Można było oczywiście dalej przezywać się hrabią, księciem, grafem czy margrabią, ale tylko i wyłącznie na prywatnych rautach, w zaciszach domowych.