Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 2/2021

Informacje | 4

Program LIFE - Polskie propozycje mało atrakcyjne; Ochrona przyrody - Starania wynagrodzone; Polityka klimatyczna - Ambitne porozumienie; Edukacja przyrodnicza - Nie siedź w domu!; Prezydenckie weto - Działy administracji rządowej do poprawki; Zawody drwali - Mamy mistrza!; Stowarzyszenie Kobiet Lasu - Walka o równość szans.


„Świadek Historii” | 7

RDLP w Radomiu znalazła się wśród sześciu laureatów (z grona 40 kandydatów) IX edycji nagrody „Świadek Historii” przyznanej przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Mówi Edyta Nowicka, kierownik zespołu ds. promocji i mediów:

Atomizacja nauki – nie, interdyscyplinarność – tak | 8

O przyszłości Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w szczególności – Wydziału Leśnego i Instytutu Nauk Leśnych, o relacjach między reprezentantami nauk leśnych i technologii drewna oraz  o pracy uczelni w warunkach pandemii, rozmawiamy z rektorem SGGW – Michałem Zasadą.

Z certyfikatem czy bez? | 14

Czy Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi może utracić certyfikat FSC? Realność takiej sytuacji wynika z powodu uniemożliwienia przeprowadzenia obligatoryjnego audytu okresowego. Nie jest to, jak można by przypuszczać, wina pandemii, ale braku (od lipca 2019 r.) rozstrzygnięcia odwołania złożonego przez tę dyrekcję od wyników audytu.

Histeria urbanogenes | 18

Po sukcesie książki „Hipokryzja. Nasze stosunki ze zwierzętami” ornitolog, dyrektor warszawskiego zoo, Andrzej G. Kruszewicz, kontynuuje swoje obserwacje dotyczące m.in. naszego podejścia do zwierząt gospodarskich i dzikich. Pisuje kontrowersyjnie, ale nader często trafnie. Obnaża społeczne „eko” postawy. Poniżej prezentujemy rozdział „Leśnictwo” z najnowszej książki ornitologa „Histeria urbanogenes”.

Odgrodzić wirusa | 22

Pod koniec 2019 roku nadleśnictwa zostały postawione przed wymogiem realizacji zadań wynikających z art. 46. ust. 3. pkt 8l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Tym sposobem w różnych częściach kraju wyrosły kilometry ogrodzeń mających powstrzymać migrację dzików.

Przypadek jednego z „Trzech Dębów” | 24

Drzewa te wypuszczały swoje pierwsze liście już w XVIII wieku. Przez ponad 300 lat trzy dęby szypułkowe zyskiwały swój majestat. Urosły do blisko 30 m wysokości, a obwód pnia największego z nich przekroczył 4 m! Stały się przez to punktem orientacyjnym w terenie dla ludzi przebywających w lesie, miejscem spotkań i celem rodzinnym spacerów.

Nasze pilarki są jak bolidy F1 | 26

Firmy produkujące sprzęt dla leśnictwa nie ustają w poszukiwaniu nowoczesnych rozwiązań. STIHL wypuścił właśnie na rynek pierwszą na świecie pilarkę łańcuchową z tłokiem magnezowym. O dążeniu do doskonałości w świecie urządzeń mechanicznych, a przede wszystkim o innowacyjnej pilarce STIHL MS 400 C-M, rozmawiamy z Jackiem Henschke, ekspertem firmy.

Digitalizacja leśnych zasobów | 28

Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku w2018 roku przystąpił do Konsorcjum Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. Co można w nim zobaczyć?

Początki Dyrekcji Lasów Państwowych w Siedlcach | 30

Choć Lasy Państwowe jako instytucja powstały w 1924 roku, to niektóre ich jednostki organizacyjne rozpoczęły działalność już kilka lat wcześniej. Tak właśnie było w przypadku dyrekcji siedleckiej, która pod koniec ubiegłego roku obchodziłaby 100-lecie istnienia. Dzisiaj pamięć o niej kultywuje Nadleśnictwo Siedlce (RDLP w Warszawie).

Dzikie pszczolnictwo | 33

Szczytowy rozwój bartnictwa w polskich lasach przypada na wiek XVI i XVII, a schyłek datuje się na wiek XIX, m.in. na skutek zakazów wykonywania tej profesji wydawanych przez kraje zaborcze. Najdłużej kultywowano ją na Kurpiach – jeszcze w połowie XX wieku.

Kto zarządzał czasopismem? Redaktorzy naczelni „Lasu Polskiego” w latach 1921–1939 (cz. II) | 34

W poprzednim numerze przedstawiliśmy trzech pierwszych redaktorów naczelnych (Józefa Zagórskiego, Jana Kloskę i Adama Schwarza). Dzisiaj przybliżamy sylwetki kolejnych postaci zasłużonych nie tylko dla samego czasopisma i literatury leśnej, ale także dla polskiego i światowego leśnictwa.

Z zagranicy | 36

Nadrenia-Palatynat, Niemcy - Lasy bukowe wyłączone z użytkowania; Wielka Brytania - Powierzchnia leśna mogłaby się podwoić; Litwa - Inwestycje w ochronę przeciwpożarową; Czechy -
Kompensata za szkody od kornika; Litwa - Wzrost lesistości; Szwajcaria - Skład gatunkowy w warunkach zmiany klimatu.

Rynek drzewny | 37

Sprzedaż drewna - Drewno energetyczne bez wzięcia; Innowacje - Materiał z odpadów drzewnych.

Leśniku! Nie bądź jak kibic! | 38

Czy leśnik powinien być natchnionym entuzjastą swojego zawodu? Pozornie jest to pytanie, na które może paść jedyna słuszna odpowiedź. Pozornie.