Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 15-16/2021

Informacje | 4

Technikum Leśne w Miliczu - Restytucja patrona szkoły; Poręba posprzątana - Ochotnicy na wojnie ze śmieciami; Konsultacje FSC - Krajowy Standard Gospodarki Leśnej; Dolina Chochołowska - Wielka wycinka w prywatnych lasach; Nowa Rada przy Prezydencie RP - Eksperci od środowiska; Gradobicie w Leżajsku - Las pełen zniszczeń.

Zapach i cień | 7

Minął siódmy miesiąc, który wziął nazwę od kwitnienia lipy drobnolistnej. O roli lipy w tradycji i przyrodzie mówi Anna Findysz, specjalista SL ds. ochrony przyrody i edukacji leśnej w Nadl. Przemków (RDLP we Wrocławiu).

Zarządzanie klęską | 8

Dwie dotkliwe wichury w ciągu kilku lat oraz susza skutkująca zamieraniem drzew na dużą skalę sprawiły, że nauczyliśmy się żyć w warunkach permanentnie trwającej klęski. Walkę o las prowadzimy na kilku frontach, gdyż na osłabione drzewostany z powodu zjawisk pogodowych nacierają szkodniki owadzie, grzyby oraz jemioła – mówi Jan Bacia, nadleśniczy Nadleśnictwa Legnica.

Standaryzacja usług i nowe katalogi | 12

Standard technologii wykonawstwa prac leśnych oraz nowe katalogi norm czasu pracy były tematem spotkania przedstawicieli przedsiębiorców leśnych z kierownictwem Lasów Państwowych. Miało ono miejsce 16 czerwca w siedzibie DGLP.

Klęska z 2017 roku w lasach niepaństwowych | 16

Dzień wydawał się zwyczajny – bezwietrzny, upalny, spokojny, nawet trochę senny. Po prostu zwykłe sierpniowe popołudnie – leniwe i ciche. Za ciche... Wystarczyło 40 minut, by skutki huraganowego wiatru z 11 sierpnia 2017 roku odczuły aż trzy regionalne dyrekcje: toruńska, gdańska i poznańska.

Prześwietlik dębowy – nowe zagrożenie dla drzewostanów dębowych | 18

Owad pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie uszkadza liście wielu gatunków dębów. Jako gatunek rodzimy występuje w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Oprócz dębów żeruje również na kasztanie jadalnym, klonach, jabłoniach, gruszach i dzikich różach.

Wyniki Sveaskogu w 2020 roku | 20

Sprzedaż netto zmniejszyła się o przeszło 8%. Rentowność kapitału operacyjnego spadła z 4,9% do 2,4%. Średnia cena kubika drewna uzyskana przez szwedzkie lasy państwowe wyniosła 478 koron (ok. 217 zł).

Trwałość lasów – przede wszystkim | 24

Z ogromną satysfakcją przeczytałem treść wywiadu, jakiego jakiś czas temu udzielił były już dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny na łamach tygodnika „Do Rzeczy”. Jak wynika z tytułu artykułu: ,,Dobrze opiekujemy się polskimi lasami”. Łukasz Zboralski rozmawiający z dyrektorem uważa, że najgorętszym tematem, mocno frustrującym ludzi, jest pozyskanie drewna. Rzekomo czują oni, że coś im się zabiera. Chciałbym się do tego odnieść... 

Z wycieczki do Janowa i Białowieży – malarz z poetycką duszą | 26

Wiek XIX i początek XX wieku w Puszczy Białowieskiej obfitował w wizyty nie tylko oficjeli i gości cara Rosji, który był od 1888 roku jej właścicielem, ale także wielu znanych artystów i naukowców.

Z wydawnictw | 30

Bieszczady.  Dla tych, którzy lubią - chodzić własnymi drogami; Listowieść, Lasoterapia.

Z przepisu babci, a jak włoskie | 32

Wydaje się, że ta historia działa się dawno, dawno temu, bo patrząc na współczesne podejście do jedzenia i dostępność produktów, rzeczywiście dzielą nas lata świetlne. Żyjąc za „żelazną kurtyną”, z uwielbieniem i tęsknotą patrzyliśmy na wszystko, co zachodnie.

Życie bez plastiku | 35

Od 3 lipca w Unii Europejskiej obowiązuje tzw. dyrektywa plastikowa zakazująca wprowadzania do obrotu plastikowych jednorazowych przedmiotów (m.in. talerzy, kubków, słomek i patyczków do uszu). To słuszna koncepcja, jednak do dziś ludzkość wyprodukowała tyle plastikowych odpadów, że „współczesność będzie kiedyś nazwana antropocenem lub erą plastiku…”. Tak rozpoczyna się jeden z rozdziałów książki Andrzeja G. Kruszewicza „Histeria urbanogenes” poświęcony problemowi plastikowych odpadów. Poniżej publikujemy jego  obszerny fragment.  

Ford Maverick II/Escape | 38

Maverick II generacji to odpowiedź koncernu na konkurencyjne auta średniej wielkości z nadwoziem samonośnym typu RAV4, Honda CR–V, Subaru Forester oraz Land Rover Freelander.

Lekcja uważności | 40

Żmudne szkicowanie w notatniku unerwienia liści, przylistków, podkwiatków, owadzich odwłoków, czułków i odnóży – któż 
z nas nie pamięta tej gehenny z czasów technikum czy studiów leśnych? I szczęśliwi Ci, którzy mieli choć odrobinę rysunkowej smykałki. Reszta z nas często ratowała się świetnymi rysunkami z atlasów... 

Natura w dobrym kadrze | 40

Wśród blisko 550 zdjęć kilkudziesięciu wybitnych polskich twórców, prezentowanych w ramach V Wojnowskiego Festiwalu Fotografii, są także zdjęcia wykonane przez pracowników Lasów Państwowych nagrodzone i wyróżnione w konkursie „Lasy w obiektywach leśników”. 

Zmagania ze zrównoważonym rozwojem w ośrodku edukacji leśnej | 42

Czy automat z kawą, herbatą i gorącą czekoladą w ośrodku edukacji leśnej to dobre rozwiązanie? Gdy tylko wstawili nam wielki blaszany prostopadłościan, szczelnie pokryty reklamami, zrozumiałem, jak wielki błąd popełniłem. Do naszego budynku, wypełnionego niespójną kakofonią różnych rodzajów drewna i płyt drewnopochodnych, pasował on jak pięść do oka.

Rynek drzewny | 43

Informacje - IKEA działa w sferze socjalnej; Konkurs „Drewno w Architekturze”; Rynek drewna - Petycja o wprowadzenie zakazu eksportu drewna okrągłego, Budownictwo - Hotel z drewna.

Z zagranicy | 44

Niemcy - Pozyskanie drewna w 2020 roku; Niemcy - Start czwartej wielkoobszarówki; Meklemburgia-Pomorze Przednie, Niemcy - Ewaluacja świadczeń ekosystemowych lasu; Austria - Tempo sekwestracji węgla przez lasy; Anglia, Wielka Brytania - Nowy program zalesieniowy; Federacja Rosyjska - Nowy szef Rosleschozu.

Nieruchome kłopoty | 46

Nie tak znowu dawno temu był sobie podleśniczy.