strona główna

Artykuły

A może można na nowo?

Udział strony społecznej w kształtowaniu polityki leśnej państwa przybiera na sile. Organizacje zajmujące się szeroko rozumianą ochroną przyrody mają coraz silniejszy głos, którego leśnicy nie mogą ignorować, nawet jeśli się z nim nie zgadzają. Czy zatem nowe otwarcie na merytoryczny dialog z ekologami jest możliwe? Jakie mają postulaty względem nas? O to zapytaliśmy dra Antoniego Kostkę z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. (Wywiad ukazał się w numerze 24/2023 "Lasu Polskiego")

Czytaj więcej

Innowacje dronowe dla leśnictwa na konferencji i wystawie IDE Świat Pomiarów!

  Drony do monitoringu oraz identyfikacji obszarów leśnych, a także do zbierania danych i dokumentacji – to tylko niektóre z nowoczesnych rozwiązań dla leśnictwa jakie prezentowane będą od 23 do 24 listopada w Centrum Kongresowym Targów Kielce. W trakcie konferencji i wystawy IDE Świat Pomiarów będzie można zapoznać się z działaniem najnowszego skanera laserowgo do drona, który sprawdza się nawet na terenach o bardzo gęstej roślinności.

Czytaj więcej

FSC: Jesteśmy otwarci na dialog i współpracę z Lasami Państwowymi

W ciągu ostatniego roku kolejne regionalne dyrekcje Lasów Państwowych rezygnowały z certyfikatów FSC, co niepokoi przemysł drzewny i organizacje pozarządowe. O certyfikacji FSC, dialogu z Lasami Państwowymi i rewizji standardu rozmawiamy z dr. inż. Markiem Rzońcą, koordynatorem FSC Polska ds. leśnictwa.

Czytaj więcej

Mów mi killer, czyli o boczniaku, jakiego nie znacie

W jednym z odcinków kultowego serialu „Z archiwum X” – o dwójce agentów FBI rozwiązujących sprawy, których nie daje się racjonalnie wytłumaczyć – śledztwo dotyczyło ludzi, którzy zaginęli bez śladu w lesie. Okazało się, że rolę „czarnego charakteru” odgrywał... grzyb. Odurzał swe ofiary halucynogennymi substancjami, a potem oplatał gęstą grzybnią i konsumował ich bezbronne ciała.   Artykuł ukazał się w numerze 1/2023 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Las-Expo 2023 – potężne maszyny w akcji!

Wielkie pojazdy do załadunku i transportu drewna, najnowocześniejsze traki, rębaki i rozdrabniacze, nowoczesne pilarki do prac specjalistycznych i przydomowych, a także sadzonki to tylko namiastka XXII Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, które odbędą się od 17 do 19 marca 2023 roku, zapowiadają się niezwykle okazale i różnorodnie.

Czytaj więcej

FSC – z korzyścią dla środowiska i społeczeństwa

Certyfikacja FSC to nie tylko wymagania, których powinni przestrzegać posiadacze certyfikatów. Daje ona szereg wymiernych korzyści z punktu widzenia zarówno ochrony przyrody, jak i społeczności związanych z lasem. System FSC działa na świecie od roku 1993, promuje odpowiedzialny model gospodarki leśnej, który uwzględnia na równi aspekty ekonomiczne, społeczne i przyrodnicze.

Czytaj więcej

INTERFORST 2022 na najlepszej drodze

Targi INTERFORST, które odbędą się w dniach 17–20 lipca 2022 r. na terenach wystawowych w Monachium, zapowiadają się bardzo pozytywnie. Zbliżająca się edycja jest w stanie powtórzyć sukces osiągnięty przez organizatorów targów w 2018 r., kiedy to wiodące wydarzenie w branży leśnej zostało bardzo wysoko ocenione i uzyskało wiele pozytywnych rekomendacji. W tym roku jest to możliwe dzięki dużemu zainteresowaniu wystawców, a także zaplanowanym pokazom specjalnym, które będą towarzyszyły konferencjom, sympozjom i prezentacjom.

Czytaj więcej

Korzyść gospodarcza i wizerunkowa

Podlegający pod poznański Uniwersytet Przyrodniczy Leśny Zakład Doświadczalny w Murowanej Goślinie miał dotychczas certyfikat PEFC. Od 1 marca br. uzyskał prawo używania także znaku FSC. O motywach decyzji poddania się pod koniec ubiegłego roku audytowi zgodności ze standardem FSC rozmawiamy z Wiesławem Krzewiną, który od 1 września 2020 roku piastuje stanowisko dyrektora tej jednostki.   Artykuł ukazał się w numerze 6/2022 "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Profesjonalny sprzęt dla… wymagających

Co najbardziej liczy się w przypadku profesjonalnych urządzeń akumulatorowych? Zdecydowanie dwie rzeczy – wydajny akumulator i wszechstronność jego stosowania. To wszystko zapewnia linia XGT 40V MAX od Makita, czyli sprzęt do ciężkich i wymagających zadań. Wspólną, charakterystyczną cechą tych maszyn jest możliwość wykorzystania do ich działania obecnie najmocniejszych w ofercie Makita akumulatorów o mocy 40V. Są one nie tylko najbardziej zaawansowaną konstrukcją tego typu w ofercie Makity, ale też zapewniają największą moc i najdłuższe działanie. Dzięki temu każdy, kto wykorzystuje narzędzia i urządzenia do profesjonalnych zadań, będzie mógł robić to dłużej, sprawniej i wydajniej. Jakby tego było mało, akumulatory te można stosować we wszystkich narzędziach z linii XGT, co zapewnia nadzwyczajną wygodę. I pozwala oszczędzić czas.

Czytaj więcej

Arborystyka – profesjonalna pielęgnacja drzew z Makita

Wiele osób kojarzy arborystów wyłącznie jako ludzi, którzy wiosną lub jesienią pojawiają się na osiedlowych skwerkach, by tu i ówdzie przyciąć gałąź niepokojąco zwisającą nad miejscem parkingowym...  

Czytaj więcej

Ujarzmiać dzikość z nowoczesnymi oponami leśnymi

Opony Leśne Alliance FORESTAR III / Alliance 643 Forestar III oraz 644 Forestar III są to opony leśne nowej generacji, zaprojektowane specjalnie do maszyn leśnych jak Forwardery i Harwestery, aby wzmacniać pracę maszyn w bardzo ciężkich warunkach. Dzięki ulepszonej i wzmocnionej konstrukcji, nowoczesnym kształtom bieżnika opony te mogą sprostać każdemu wyzwaniu.

Czytaj więcej

Nauczanie z wyzwaniami

Jedenaście szkół leśnych podległych Ministerstwu Klimatu i Środowiska to niegdysiejszy stabilny fundament edukacji leśnej w Polsce. Dziś muszą one walczyć o swoje miejsce w systemie zawodowej oświaty. Z jednej strony są bowiem osaczone leśnymi klasami w szkołach wielobranżowych. Z drugiej – funkcjonuje ponad dziesięć uczelni o profilu leśnym. Jak w tych realiach radzą sobie resortowe technika leśne? Z jakimi problemami się borykają? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy u przedstawicieli wybranych szkół przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Czytaj więcej

Lotnicze skanowanie laserowe w ocenie szkód pohuraganowych

Jednym ze skutków zmian klimatycznych jest wzrost częstotliwości występowania huraganów. Modele klimatyczne wskazują także, że ta tendencja będzie się w przyszłości utrzymywać.

Czytaj więcej

Atomizacja nauki – nie, interdyscyplinarność – tak

O przyszłości Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w szczególności – Wydziału Leśnego i Instytutu Nauk Leśnych, o relacjach między reprezentantami nauk leśnych i technologii drewna oraz o pracy uczelni w warunkach pandemii, rozmawiamy z rektorem SGGW – Michałem Zasadą.

Czytaj więcej

Leśna historia na kartach branżowych czasopism – komu to potrzebne?

Historią leśnictwa samozwańczo zajmuję się już parę lat i wiele razy zastanawiałem się, co dają artykuły dotyczące leśnej historii zarówno nam – leśnikom, jak i osobom, które z lasami mają do czynienia tylko od święta.  

Czytaj więcej

Metoda Sobańskiego – szansa dla naszych lasów

Świat zmienia się na naszych oczach. Być może nie zdajemy sobie sprawy z tempa i rozmiaru tych przemian, nieporównywalnych z dotychczas znanymi z historii. Wpływ obserwowanych zmian będzie widoczny w zasadzie w każdej dziedzinie naszego życia, także w gospodarce leśnej.

Czytaj więcej

Tujowy las – remedium na problemy z rodzimymi gatunkami? (1/2020)

Już dziś musimy szukać gatunków, które dobrze sobie poradzą z trudami zmian klimatycznych. Czy w obliczu ustępowania świerka to żywotnik zaspokoi głód drewna iglastego?

Czytaj więcej

O trzebieżach inaczej (24/2019)

W mijającym roku w prasie branżowej ukazało się kilka artykułów poruszających problematykę trzebieży. Chciał-bym zainteresować Czytelników własnymi przemyśleniami na ten temat.

Czytaj więcej

Wirtuoz, co łzy wyciska (23/2019)

Jeśli wierzyć mitom greckim, to bez Kaliope nie powinna powstać żadna powieść (ani artykuł przyrodniczy), z pominięciem Euterpe wiersz, Polihymni utwór muzyczny, a bez Erato żadne dzieło o zabarwieniu erotycznym czy choćby miłosnym. Ponieważ jestem prostym biologiem, bardziej ufam szkiełku, oku i uchu niż mitologii, a twórczość ludzi pióra i pięciolinii utwierdza tę wiarę. Dlaczego? Ponieważ o wiele częściej niż muzy wychwalają oni słowiki!

Czytaj więcej

Wpisani w kwadraturę koła (21/2019)

Jak sprostać oczekiwaniom przyrodników, którzy najchętniej ustanowiliby polskie lasy jednym wielkim rezerwatem przyrody, i przemysłu drzewnego, domagającego się coraz większej ilości surowca? Rozwiązania tego dylematu – swoistej kwadratury koła, w którą zostali wpisani leśnicy, poszukiwali w swoich referatach i opartej na nich dyskusji uczestnicy sesji naukowej 119. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Czytaj więcej