strona główna

Patronujemy

Kongres Pożarnictwa FIRE | SECURITY EXPO 2022 po 2 letniej przerwie powraca na PGE NARODOWY!

Jedno z najbardziej znanych w Polsce wydarzeń z udziałem projektantów, instalatorów, specjalistów ppoż, strażaków, rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, wykonawców i inwestorów branży budowlanej poruszające kwestie projektowania i bezpieczeństwa obiektów budowlanych oraz osób w nich przebywających ze względu na wymagania ochrony przeciwpożarowej powraca na PGE Narodowy.

Czytaj więcej

Seminarium Naukowo-Szkoleniowe pn. „Ograniczanie występowania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych”

Seminarium Naukowo-Szkoleniowe pn. „Ograniczanie występowania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych” odbędzie się w dniach 6-7.09.2022 roku w Sypniewie (Nadleśnictwo Podanin, RDLP w Pile). Proponowane wydarzenie będzie podsumowaniem cyklu pięcioletnich badań prowadzonych przez Katedrę Hodowli Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które miało na celu opracowanie nowych bądź udoskonalenie znanych już metod zwalczania tego gatunku. Temat badawczy "Opracowanie sposobów zwalczania czeremchy amerykańskiej w drzewostanach sosnowych" był finansowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic

Samorząd Powiatu Lubaczowskiego, działając na rzecz promocji subregionu Roztocze jako marki turystycznej, podjął się wraz z Partnerami organizacji wydarzenia pn. „Festiwal Turystyki Rowerowej – Roztocze bez granic".  

Czytaj więcej

Ochrona Przyrody i Zrównoważona Gospodarka Leśna w Obliczu Zmian Klimatycznych

Głównym celem konferencji jest określenie rodzajów i skali negatywnych czynników degradujących różnorodność biologiczną i ekosystemy leśne na skutek zmian klimatycznych Konferencja poświęcona jest określeniu rodzaju i skali czynników degradujących różnorodność biologiczną i ekosystemy leśne na skutek postępujących zmian klimatycznych. Ma charakter ogólnopolskiego forum wymiany doświadczeń i poglądów w tym zakresie.   Konferencja odbędzie się w Rogowie k. Łodzi, w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w dniach 20–21 kwietnia 2022 roku.   Więcej informacji na stronie CEPL. Szczególnie istotne są kwestie organizacyjne dotyczące noclegów.

Czytaj więcej

Monografia Aleksander Latalski – Leśniczy w Konspiracji

"Las Polski" od początków swego istnienia bardzo wielką wagę przykłada do historii polskiego leśnictwa. Świadczą o tym nie tylko liczne teksty publikowane na naszych łamach czy własne wydawnictwa książkowe, ale też fakt, że z radością włączamy się w różne działania mające na celu podkreślanie etosu leśników. Jednym z takich działań jest z pewnością książka Grzegorza Kubickiego – "Aleksander Latalski – Leśniczy w Konspiracji".  Pozycja ta jest jeszcze w fazie produkcji, ale już goraco zachęcamy do obserwowania wszelkich informacji na jej temat. ----- A o samej książce niech opowie jej autor: "Nazywam się Grzegorz Kubicki i jestem autorem ukończonej pracy nad książką poświęconą dziejom placówki konspiracyjnej Armii Krajowej mieszczącej się w dawnej leśniczówce Jeziórko koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Monografia "Aleksander Latalski – Leśniczy w Konspiracji" opisuje szeroko zakrojoną aktywność konspiracyjną miejscowej placówki AK, wymienia związane z tym miejscem postaci oraz przedstawia dostępne informacje na temat ich życiorysów, zwłaszcza tych wojennych. Bogato ilustrowane opracowanie poświęca wiele uwagi nie tylko szerokiemu kontekstowi zmagań niepodległościowych na terenie Obwodu Opatów AK w czasie II wojny światowej. Obejmuje także m.in. postAKowskie zaangażowanie miejscowego leśniczego Latalskiego na rzecz pomocy opatowskiej komórce Zrzeszenia WiN, jak również przybliża historię Lasu Jeziórko jako takiego. To również pozycja krajoznawcza, wykraczająca dalece poza biografię głównego i tytułowego bohatera – Aleksandra Latalskiego, byłego Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Poszczególnym etapom prac nad upamiętnieniem opisanej wyżej historii oraz osoby samego leśniczego patronuje nadleśnictwo w Ostrowcu Świętokrzyskim".

Czytaj więcej

Bajarze z Leśnej Polany

OKL w Gołuchowiezaprasza na udział w Ogólnopolskim Konkursie „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego. Gawędziarze, podzielcie się z nami leśnymi opowieściami! Mogą nimi być osobiste przeżycia, wspomnienia o lesie zebrane wśród bliskich, historie prawdziwe lub te, które podpowiada wam wyobraźnia. Chętnie posłuchamy, jak piękną polską mową kreślicie obraz przyrodniczego bogactwa i miejsca człowieka w tej mozaice kolorów, zapachów oraz brzmień. Rozbudźcie wyobraźnię słuchaczy. Ubierajcie opowieść w staromodne słowa albo snujcie współczesną narrację. Stosujcie językowe zabawy, wplatajcie ulubione słówka i powiedzonka, rymujcie, jeśli taka wasza wola. Kiedy będziecie gotowi, nagrajcie swoje wystąpienie w formie wideo i prześlijcie do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, organizatora konkursu. Oceni je jury. Na laureatów czekają nagrody o wartości: 2000 zł, 1000 zł i 500 zł oraz wyróżnienia w formie upominków. Tegoroczny konkurs odbędzie się 26 i 27 maja. W pierwszym dniu wyemitujemy nadesłane filmy na naszej stronie internetowej, w kolejnym – spotkamy się w Gołuchowie na uroczystym wręczeniu nagród. Na zgłoszenia udziału czekamy do 31 marca, a na materiał filmowy – do 22 kwietnia br.   "Las Polski" jest patronem medialnym (od wielu lat) tego wydarzenia.

Czytaj więcej

Zimowa Szkoła Leśna

Zapraszamy na tegoroczną Zimową Szkołę Leśną w Instytucie Badawczym Leśnictwa. Spotkanie, ze względów pandemicznych w wersji online, odbędzie się w dniach 15–17 marca 2022 roku. 

Czytaj więcej

EkoLas

Targi Eko-Las 2021 Wraz z organizatorami zapraszamy na największą imprezę wystawienniczą poświęconą gospodarce leśnej, przemysłowi drzewnemu i ochronie środowiska, która odbędzie się 2-4 września w Mostkach k. Świebodzina.

Czytaj więcej

Podróż w czasie na przyrodniczej wystawie Pierwotna Puszcza Sandomierska

Takiej wystawy jeszcze nie było! Pierwotna Puszcza Sandomierska odkrywa przed nami swoje tajemnice na ekspozycji poświęconej faunie charakterystycznej dla tego terenu. Ekspozycja zaprezentuje kilkadziesiąt gatunków ssaków i ptaków, które żyły tutaj przed wiekami, zarówno wymarłych, jak i tych do dzisiaj żyjących w okolicznych lasach. A to wszystko w nowoczesnej odsłonie, uzupełnione elementami multimedialnymi.

Czytaj więcej

XVI Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Zarządzanie Ochroną Przyrody w Lasach"

Konferencja odbędzie się w dniach 16–18 września 2021 roku w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym "Perła Borów" w Tleniu.

Czytaj więcej

Bajarze z leśnej polany

Konkurs ten ma na celu szerzenie wiedzy leśnej i kształcenie pozytywnych postaw wobec przyrody. Liczę, że zachęci on do częstego odwiedzania terenów leśnych oraz korzystania z uroków polskich lasów.

Czytaj więcej

Zawody Super Drwal 2018

Zakład Usług Leśnych "Szarmach" zaprasza do Czerska (woj.pomorskie), gdzie 21 lipca odbędą się zawody "Super Drwal".

Czytaj więcej

Targi EKO-LAS (7-9 września, Mostki k. Świebodzina)

Największe spotkanie biznesowe dla sektora leśnego już we wrześniu w Mostkach! Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS to największa w Polsce ekspozycja maszyn, urządzeń, narzędzi i artykułów wykorzystywanych w gospodarce leśnej i przemyśle drzewnym.

Czytaj więcej

Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”

Ponad 130 filmów z różnych krańców świata wpłynęło na Międzynarodowy Konkurs Filmowy w ramach Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który rozpocznie się w Nowogardzie 17 maja. 38 najlepszych obrazów będzie walczyć o puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Grand Prix festiwalu. Na ekranie wyświetlone zostaną produkcje m.in. z Australii, Francji, Kanady, Chile, Polski i Finlandii.

Czytaj więcej

Międzynarodowa Konferencja Biznesu Leśnego 2018

W dniach 6-8.06.2018 w Hotelu Kiston w Sulęczynie odbędzie się najważniejsza w Europie konferencja poświęcona branży leśnej - International Forest Business Conference 2018.

Czytaj więcej

Kongres Pożarnictwa FIRE 2017 - 27 lipca 2017

14. Kongres Pożarnictwa FIRE 2017 odbędzie się 27 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Czytaj więcej

Aktualne wyzwania rekultywacji leśnej - 5-6 czerwca 2017 r.

Konferencja "Aktualne problemy rekultywacji leśnej" odbędzie się 5 i 6 czerwca w Krakowie i Bełchatowie (sesja terenowa).

Czytaj więcej

XI Kongres Obywatelski „Dojrzali Polacy – lepsza Polska!” - 5 listopada 2016 r.

Już 5 listopada w gościnnych progach Politechniki Warszawskiej odbędzie się XI Kongres Obywatelski „Dojrzali Polacy – lepsza Polska!”

Czytaj więcej

Zawody "Super Drwal" - 23 lipca 2016 r.

Zawody "Super Drwal" odbęda się 23 lipca w miejscowości Czersk w woj. pomorskim.

Czytaj więcej

XIII Ogólnopolski Kongres Pożarnictwa FIRE EXPO - 21 lipca 2016 r.

21 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie odbędzie się XIII Ogólnopolski Kongres Pożarnictwa.

Czytaj więcej