Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 19/2021

Informacje | 4

Raport klimatyczny IPCC - Sprintem ku przepaści; Pakiet zmian dla parków narodowych - Zmiana struktury i lepsze finansowanie; XXI Mistrzostwa Polski w Tenisie Stołowym - Roczna przerwa w zmaganiach; Spotkanie Bractwa Żeglujących Leśników - Po raz 20. na Mazurach; Rowerowe lato na Roztoczu - Szaleństwo dwóch kółek.

Grzybiarskie wieści | 7

Na terenie Nadl. Brzózka pojawiły się grzyby, może nie w formie masowego wysypu, ale za to w bogatej palecie gatunków jadalnych. Mówi o tym Barbara Świder, starszy specjalista SL ds. hodowli lasu:

Nowelizacja systemu PEFC | 8

Trwające prace nad nowelizacją polskiego systemu PEFC są podyktowane potrzebą jego przystosowania do kompleksowo uaktualnionego w latach 2017–20 metastandardu PEFC International. Kluczowym przedsięwzięciem jest korekta normy krajowej PEFC PL 1003:2012 („Zrównoważona gospodarka leśna – wymagania”) w celu uwzględnienia w niej aktualnych oczekiwań i praktyk stosowanych w polskiej gospodarce leśnej oraz zapewnienia spójności tej regulacji z nowymi międzynarodowymi wymogami PEFC.

Od limby w Alpach po orzechowca z Kostaryki | 13

„W poszukiwaniu dendrologicznych skarbów” – pod taką nazwą zainstalowano w Ośrodku Kultury Leśnej LP w Gołuchowie plenerową wystawę 25 fotogramów rzadko spotykanych drzew. Są to okazy niepowtarzalne, pochodzące z całego świata. Można powiedzieć, że to takie dendrologiczne skarby, swoiste białe kruki lasów naszej planety.

Produkcja nasion zależna od zmian klimatu? | 15

Z nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Duke’a wynika, że młode, mniejsze drzewa, z których składa się duża część wschodnich lasów Ameryki Północnej, zwiększyły produkcję nasion pod wpływem zmian klimatycznych, ale starsze, większe gatunki, które dominują w lasach na dużej części Zachodu, były mniej wrażliwe na te zmiany. Co to oznacza?

Wyniki segmentu gospodarczego Metsähallitusa w 2020 roku | 16

Przychody fińskiego Gospodarstwa Leśnego obniżyły się o prawie 9%. Sytuacja na rynku drzewnym była niestabilna. Wiosną, kiedy rozpoczął się kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa, popyt na drewno znacznie zmalał i jego ceny spadły.

BOLD SYSTEMS – narzędzie do identyfikacji gatunków | 20

BOLD Systems to baza danych, w której gromadzone są informacje na temat gatunków wystpujących na naszej planecie. W myśl idei popularyzacji nauki korzystanie z informacji zawartych w bazie Systemu BOLD jest bezpłatne. Jedyne, czego potrzebujemy, to dostęp do internetu.

Soplówka jeżowata – niezwykły gatunek grzyba | 22

W lasach można spotkać wiele grzybów charakteryzujących się unikalnymi cechami. Jednym z takich grzybów jest soplówka jeżowata obdarzona nie tylko pięknym wyglądem, ale także cennymi właściwościami, które mogą zostać wykorzystane w przemyśle spożywczym, farmakologii i biotechnologii.

Zmiana obszaru parku narodowego | 24

W Polsce nie tylko nie powstają nowe parki narodowe, ale także kształt terytorialny już istniejących pozostaje od dawna niezmienny. Przyczyn takiego „zabetonowania” należy upatrywać przede wszystkim w regulacjach ustawy o ochronie przyrody, które pozwalają organom samorządowym na wyrażenie veta w tym zakresie. Dlatego też opublikowany niedawno projekt Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego stanowi novum w tym zakresie i niejako „aktywuje” przepisy, które dotychczas wydawały się zahibernowane. Powstaje jednak pytanie, czy chodzi o działanie zgodne z interesem polskiej przyrody.

Grafik z leśnym zamiłowaniem | 26

Zdobyte w mojowolskim technikum leśnym wykształcenie i wypracowana tam wrażliwość na piękno przyrody pokierowały dalszymi losami Jana Macieja Kopeckiego – wybitnego grafika i rytownika. Spod jego ręki wyszły projekty wielu banknotów czy serie znaczków pocztowych.

Włóczęgostwo w świetle leśnego (i nie tylko) prawa | 28

Czasem trzeba omówić prawne kwestie outdoorowych zabaw i zaprzyjaźnić się z paragrafami. Głównie po to, by usystematyzować, gdzie i na jakich zasadach po naszych krajowych lasach można się legalnie włóczyć, a kiedy jest to niewskazane lub wręcz zabronione.

Nie żałuj róż, gdy płonie las | 30

Świat w ostatnich dekadach przeszedł ogromną transformację. Również nasze podejście do przyrody uległo przemianie. Z jednej strony ludzkość gotowa jest na ogromne poświęcenie w imię obrony drzew i innych gatunków roślin, a z drugiej obserwujemy względem natury znieczulicę społeczną. Idzie nowe, to fakt, ale czy na pewno lepsze?

Dacia Duster II – przepis na sukces? | 32

Rumuński SUV zadebiutował na rynku w 2010 roku, oferując stosunkowo przestronne nadwozie, które w połączeniu z napędem 4x4 i względnie niską ceną czyniło ten model bardzo atrakcyjnym.

Siekiera od projektanta? | 34

Narzędzia służą do pracy. Powinny dobrze działać, być skuteczne i ergonomiczne. Takimi cechami kierujemy się przy ich wyborze. Dla leśników narzędziem podstawowym stała się siekiera, która zyskała rangę symbolu. To z jej pomocą leśnik pielęgnuje drzewostan, lecz w ustach oponentów jest ona często wymierzona także ostrzem przeciwko leśnikowi. Tak czy inaczej, z siekierą jako leśnicy będziemy związani zawsze. I okazuje się, że to narzędzie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Przykład zawsze idzie z góry | 35

W swojej pracy często mam do czynienia z młodymi edukatorami, „świeżymi” w tej branży, lecz sadzę, że nie tylko tym nowym, ale także tym wieloletnim przyda się kilka przypomnień. Jaki powinien być edukator leśny?

Z zagranicy | 36

Szwajcaria - Drzewa rosną, gdy jest ciemno; Czechy - Sadzą więcej drzew liściastych niż iglastych; Niemcy - Rynek nieruchomości leśnych; Szwecja - Pozyskanie drewna w 2020 roku.

Rynek drzewny | 37

Inwestycje - Nowy tartak na Słowacji; Stolarstwo - Zamówienia są, pracy brak; Rynek drzewny - Sosnowe szaleństwo.

Nie śni się nawet nadleśniczemu! | 38

Jak to bywa w dobrze i mądrze zarządzanych nadleśnictwach, wykonujący obowiązki służbowe Bolesław Kolano spotkał swojego szefa, nadleśniczego Rajmunda Jelonka, w lesie, gdzie ów odwiedzał liczne zagajniki i ostępy celem sprawdzenia, jakie pożytki przynosi trwała, zrównoważona i wielofunkcyjna gospodarka leśna w każdym zakątku nadleśnictwa.