Wyszukiwarka
Rocznik 2021
Odnowienia po klęsce | 8
Mimo ograniczeń wywołanych przez pandemię oraz krótszego okresu robót wiosennych spowodowanego skądinąd oczekiwaną zimą nadleśnictwa tzw. klęskowe przyjęły ambitne plany odnowień. W niektórych przekraczają one nawet 1 000 ha (łącznie w dwóch sezonach).
Spieszyć z pomocą | 12
Pomoc to słowo, które w czasie pandemii odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Pomagać stara się każdy, kto tylko może i jak tylko może. Pomagają także leśnicy – nie tylko finansowo, ale także czynem. Dobrym przykładem tego są ludzie z jednostek RDLP w Łodzi.
Dębie, ile masz lat? Czyli co wiemy o wieku sędziwych drzew? |
Zarówno w literaturze naukowej, jak i popularno-naukowej (w tym również na łamach „Lasu Polskiego”), a nawet w prasie codziennej, coraz częściej pojawiają się publikacje związane ze starymi, okazałymi drzewami. Grono sympatyków tych niezwykłych tworów przyrody z roku na rok wydaje się rosnąć, o czym świadczy też ich znaczna aktywność w internecie.
Wyniki niemieckich państwowych gospodarstw leśnych w 2019 roku | 18
Klęski suszy i kornika ponownie dały się lasom mocno we znaki. Przychody ze sprzedaży drewna nie mogły nawet w przybliżeniu pokryć kosztów operacyjnych.
Nie taka droga ta droga | 21
Dotychczasowe metody renowacji dróg leśnych opierały się na wykorzystaniu dwóch podstawowych maszyn – równiarki i walca. Większość nadleśnictw do dziś stosuje ten duet, ale niestety często sprowadza go (głównie ze względów budżetowych) jedynie do działań samą równiarką.
Ornitologia. Szponiaste i sokoły | 22
Po sukcesie pierwszego tomu książki „Ornitologia. Nie tylko dla myśliwych” jej autorzy – Andrzej G. Kruszewicz i Agnieszka Czujkowska, zabierają czytelników do niezwykłego świata charyzmatycznych ptaków drapieżnych, które zachwycają swoją zwinnością, szybkością i siłą. Nauczmy się je doceniać, poznajmy, podziwiajmy i pokochajmy je tak, jak autorzy tej publikacji. Poniżej prezentujemy rozdział „Kobuz” z najnowszej książki „Ornitologia. Szponiaste i sokoły”.
Każdy ma swego „grzyba”, co go gryzie… Czyli o grzybach w pniakach czeremchy | 24
Czeremcha amerykańska (Prunus serotina Ehrh.) jest jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków w polskich lasach. W Europie pojawiła się na początku XVII wieku. Pierwotnie sadzono ją w parkach i ogrodach jako roślinę ozdobną.
Nie taki wilk straszny | 26
Jest bohaterem wielu baśni, legend i opowiadań. Wywołuje często skrajne emocje – od przerażenia po fascynację. Wilk, wyparty niemalże całkowicie przez człowieka, powraca do naszego krajobrazu.
Strażnicy bioróżnorodności – arboreta i ogrody botaniczne Lasów Państwowych | 28
Leśne ogrody botaniczne i arboreta, które znajdują się na terenie Lasów Państwowych, mają duże znaczenie w zwiększaniu bioróżnorodności oraz zachowaniu rzadkich i cennych gatunków drzew, krzewów oraz roślin zielnych.
Lasy i zasoby leśne. Czy chodzi o to samo? | 30
Asumpt do napisania niniejszego tekstu dała lektura jednej z niedawno recenzowanych przeze mnie prac doktorskich, która dotyczyła prawa leśnego. Autor, podejmując temat ochrony zasobów leśnych w polskim prawie, dokonał rozróżnienia pomiędzy lasami a zasobami leśnymi. Czy taka dyferencjacja ma podstawy i jest celowa?
Wideorejestrator – kwestie prawne | 33
W Polsce coraz więcej kierowców używa wideorejestratorów. Dla jednych są one zabezpieczeniem w razie kolizji, dla drugich – możliwością zaistnienia w mediach społecznościowych, ale musimy pamiętać, że niezależnie od celu wszystkich obowiązują jednakowe przepisy prawa. Co należy o nich wiedzieć?
Zima w lesie | 34
Ostatnio zapytałam moją koleżankę, czy zimą często chodzi na spacery do lasu ze swoimi bardzo żywiołowymi dziećmi. Odpowiedziała mi: Po co? Przecież nic ciekawego zimą w lesie się nie dzieje. Zaskoczyła mnie. Przecież każdy przyrodnik wie, że to właśnie zimą rozgrywa się w lesie prawdziwa magia, a sposobów na spędzanie w nim ciekawych chwil jest mnóstwo.
Z zagranicy | 36
Bawaria, Niemcy
Po raz pierwszy wykazały stratę
Francja
Budowa nowej siedziby lasów publicznych
Litwa
Mniejsze nasilenie gradacji kornika
Słowacja
Właściciele lasów odwołują się do karty praw podstawowych UE
Szwajcaria
Fundusz leśny w wydaniu helweckim
Rynek drzewny | 37
Budownictwo drewniane
Nowy obraz leśniczówki