Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 9/2021

Powiedzieli nam - Michał Szczepaniak o przywracaniu "leśnych wodopojów" | 7

O przywracaniu "leśnych wodopojów" mówi Michał Szczepaniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki.

Dyrektor naturalnej zmiany | 8

Po odejściu Grażyny Zagrobelnej na zasłużoną emeryturę stery dowodzenia w RDLP w Krośnie przejął wieloletni zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej – Marek Marecki. Jakie ma pomysły na prowadzenie dyrekcji, co sądzi o żubrach, wilkach i ekologach?

Z wydawnictw | 11

Pierwsze wrażenie? Intrygująca okładka. To ona zachęciła mnie do sięgnięcia po tę książkę. Dalej było jeszcze ciekawiej... Ale zacznijmy od początku. Czy to w ogóle książka dla leśnika? Tak! Bo zabiera nas w pasjonujący świat nauki, w tym m.in. entomologii.

Las w rękach kobiet | 12

Pierwsza międzynarodowa konferencja „Las w rękach kobiet”, poświęcona równości płci w leśnictwie, odbywała się w formule online w dniach 12–13 kwietnia 2021 roku. Platforma konferencyjna została urządzona w kampusie leśnym w miejscowości Traunkirchen w Austrii.

Obrzydzanie mapą | 14

Ekoaktywiści zamieścili w internecie mapę Polski z lasami oznaczonymi na czerwono. Zwykle do tego celu używa się koloru zielonego, ale ta kartograficzna ekstrawagancja jest w ich środowisku zrozumiała – wszak leśnicy zadają lasom rany, a te – jak wiadomo – krwawią.

Stan lasów Europy (cz. I) | 16

Po pięciu latach od poprzedniej edycji ukazał się kolejny raport o stanie lasów Europy – „Forest Europe 2020: State of Europe’s Forests 2020”, wydany w ramach Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie*.

Pomierzyć leśniczego (cz. II) | 20

Najczęściej spotykane, dwuosobowe obsady leśnictw wymagają od leśniczych kierowania pracą podleśniczych. Nie należy jednak zapominać, że leśniczowie, wykonując swoje obowiązki, podejmują jeszcze wiele innych czynności menadżerskich, związanych również z kierowaniem większą grupą ludzi. Planują, zlecają prace oraz kontrolują jakość wykonanych zadań również przez osoby zatrudnione w Zakładach Usług Leśnych. Sposób, w jaki to robią, jest w dużej mierze uzależniony od tego, jaki styl kierowania preferują.

Karpacki Bank Genów – w ochronie beskidzkiego świerka | 22

W Beskidach urzeka piękno lasów. Można tu zobaczyć fragmenty górnoreglowych świerczyn, cenne buczyny obradzające trójgraniastymi orzeszkami i wysokie jodły, z daleka bardzo podobne do świerków. Beskidzki las to prawdziwa ostoja przyrody dla wszystkich, którzy potrafią się nią zachwycić. Jednak nie zawsze i nie wszędzie w Beskidach las był lub jest w dobrej kondycji.

Spłoszone przez człowieka | 24

O stadzie jeleni, które w lutym – zagonione przez poszukiwaczy zrzutów – wpadło do zamarzniętego jeziora Ińsko, mówiła cała Polska.

Trybunał Sprawiedliwości UE a dyrektywa ptasia | 26

Niedawno (17 marca 2021 r.) Trybunał Sprawiedliwości zajmował się kwestią związaną z chwytaniem kosów i drozdów, a następnie z wykorzystaniem ich jako wabików przy polowaniu. Ptaki były łapane za pomocą lepów.

Klejnoty natury | 29

Kto z nas nie był w sytuacji, kiedy po całym dniu wyznaczania trzebieży lub kontroli upraw wychodził z lasu cały przyozdobiony nowymi dodatkami. Zielony polar zyskiwał „broszki” z liści, igieł lub przypinki z szeliniaków, pająków albo innej owadziej drobnicy. To, co dla jednych jest utrapieniem, dla innych może być nieskończoną inspiracją do tworzenia precyzyjnych dzieł sztuki jubilerskiej.

Książę Filip na podglądach żubrów | 30

Wiadomość o śmierci księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, 9 kwietnia obiegła wszystkie media. To wydarzenie przywołało moje wspomnienia sprzed blisko 46 lat. Miałem wówczas okazję ujrzeć księcia na własne oczy. Ale po kolei…

SsangYong / Daewoo Korando II | 32

Marka SsangYong nie jest zbyt popularna na naszym rynku, jednak czasem zdarzają się oferty sprzedaży tego modelu. W każdym ogłoszeniu napotkamy wzmiankę o „silniku Mercedesa”, a przeciętnemu nabywcy ten samochód skojarzy się z polskim epizodem marki Daewoo. Jakie są jego wady i zalety, i czy warto rozważać jego zakup?

Matematyka w lesie? | 35

Zajęcia edukacyjne dla dzieci są bardziej atrakcyjne, jeśli prowadzący korzysta ze ścieżek międzyprzedmiotowych. Na zajęciach dotyczących rozpoznawania podstawowych gatunków drzew leśnych wykorzystuje się wiedzę przyrodniczą, ale można tam wpleść również zagadnienia praw fizyki, meteorologii lub nawet matematyki... Jak to zrobić?

Z zagranicy | 36

Szkocja, Wielka Brytania - Największe szkockie zalesienie w XXI wieku
Szwecja - Zmiana na szczycie lasów państwowych
Estonia - Konflikt wokół biomasy pochodzenia leśnego
Uzbekistan - Wielkoobszarowe zalesienia
Niemcy - Agroleśnictwo będzie subsydiowane

Zielonym do góry | 38

Podleśniczy Bolesław Kolano nadzorował odnowienia. Po zaoranym zrębie snuły się przygarbione sylwetki. Słońce przygrzewało w sposób miły i relaksujący. Kolano począł ziewać, choć pamiętał, że wystarczy tylko chwila jego nieuwagi, a las będzie sadzony w sposób nieodpowiedni i urągający wszelkim zasadom...