Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 4/2021

"Mokradła i woda" | 7

Tak brzmiało hasło Światowego Dnia Mokradeł, obchodzonego 2 lutego w ponad 95 krajach. Mówi o tym Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy, główny specjalista Służby Leśnej w RDLP w Białymstoku.

Zwornik doświadczeń i tradycji! | 8

Las, który wrósł w polską ziemię zawsze był, jest i pozostanie polskim lasem, niezależnie od wirażów historii. Podobnie „Las Polski”, pisany z wielkich liter, zapuścił głębokie korzenie w środowisku polskich leśników, by trwale pozostać w służbie, którą wiek temu podjął dla rodzimego leśnictwa – mówi Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Podsadzenia w Nadleśnictwie Skrwilno | 10

Podsadzenia są jednym ze sposobów lepszego wykorzystania powierzchni leśnej pod względem produkcyjnym. Do już istniejącego składu gatunkowego wprowadza się nowe gatunki, które otrzymując konieczną osłonę (światło i ciepło), tworzą optymalne zbiorowisko roślinne dla danego siedliska.

Södra jako stowarzyszenie właścicieli lasów | 14

Południowe Stowarzyszenie Właścicieli Lasów (Södra Skogsägarna, w skrócie Södra) zostało założone w 1938 roku. Dziś jest największą organizacją właścicieli lasów w Szwecji, mającą przeszło 52 tys. członków.

Genetyka w służbie lasom | 18

Upłynęło niemal 20 lat odkąd pojawiła się idea selekcji genomowej bazującej na markerach genetycznych w celu przewidywania cech ważnych z punktu widzenia hodowców. W tym czasie metody selekcji genomowej rozwinęły się na tyle, że zrewolucjonizowały hodowlę bydła, stając się coraz bardziej popularne także w uprawie roślin.

W Przełomie Jasiołki | 20

Beskid Niski leży niejako w cieniu sąsiadujących z nim Bieszczadów. Większość turystów omija ten zakątek Karpat, jadąc dalej na wschód, właśnie w Bieszczady. Niesłusznie...

Zwykły, niezwykły Pan Kazimierz | 22

Przez dziesiątki lat w mieszkaniu naszego Dziadka i Pradziadka pojawiała się dość regularnie, zawsze wyglądająca tak samo, postać starszego pana o imieniu Kazimierz. Nosił zawsze garnitur, kapelusz, płaszcz stosowny do pogody, a na nosie okulary o niesamowicie grubych szkłach.

Powieść zamiast jubileuszowego albumu | 24

„Leśne ścieżki. Ludzkie losy” to powieść wydana na 75-lecie RDLP w Szczecinku, która przełamuje utartą konwencję jubileuszowych albumów. Jej autor, Jarosław Czarnecki, opowiada o pisarskich inspiracjach i planach oraz o swoim najnowszym dziele – leśno-kaszubskiej powieści w odcinkach pt. „Ciche Błoto”.

Kulturowa wartość lasu | 28

Zimowy czas wyciszenia sprzyja oddawaniu się przyjemności czytania książek, nie tylko tych związanych z leśnictwem. Publikacja, która ostatnio wpadła mi w ręce, jest jednak z lasem związana, chociaż nie dotyczy zagadnień typowo leśnych, takich jak np. hodowla lasu czy urządzanie. Ukazuje jednak – jak pisze jeden z autorów – „czwarty wymiar lasu”.

Kto zarządzał czasopismem? (cz. IV) Redaktorzy naczelni „Lasu Polskiego” w latach 1946–1991 | 30

W poprzednim numerze przedstawiliśmy sylwetki trzech redaktorów naczelnych z lat 1946–66 (Józefa Kostyrko, Maksymiliana Kreutzingera i Nikodema Godery), dziś przybliżamy osiągnięcia kolejnych trzech postaci zajmujących to stanowisko w latach 1966–91.

Leśne tao | 32

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo myślenie o otaczającym nas świecie jest zdeterminowane przez miejsce, w którym żyjemy.

Działalność studencka kołem się toczy | 33

Przyszli leśnicy kształcą się obecnie w siedmiu uczelniach publicznych w Polsce, znajdujących się w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Olsztynie i Białymstoku, oraz w jednej niepublicznej w Tucholi. W każdej z nich działają studenckie koła leśników. Jak wygląda ich działalność?

Opakowane w las | 34

Analizując skład śmieci znajdowanych w lesie, obserwujemy zwiększający się udział różnego rodzaju tworzyw sztucznych, czyli plastiku. Te same problemy widzimy również w innych ekosystemach. Ale czy sam las może nas uratować przed plastikowym armagedonem?

Przemyślenia z podróży pociągiem | 35

Od zawsze lubię jeździć pociągiem i często, ze względu na ślad węglowy, wybieram właśnie ten środek transportu zamiast samochodu lub samolotu. W pociągu można rozprostować kości, poczytać, zjeść coś dobrego (jeśli jest w nim wagon barowy), popracować, a także poobserwować świat za oknem i współpasażerów (wiem, wiem – skaza badacza). Tam dobrze mi się myśli, nawet nie wiem dlaczego.

Z zagranicy | 36

Niemcy – Rumunia, Skutki zmiany klimatu dla buka
Litwa, Inwestycje w drogi leśne
Niemcy, Ustawowe ograniczenie pozyskania świerka?
Irlandia, Lasy źródłem emisji

Budownictwo drewniane | 37

Budownictwo drewniane, Dynamicznie w nowy rok
Brexit, Kontrole drewna