Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 13-14/2021

Drwali zmagania na Mazurach | 2

Tradycją już się staje, że Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie organizuje zawody drwali niezależnie od sytuacji, choć z pełnym poszanowaniem obowiązujących zasad.

Informacje | 4

Prawo energetyczne - Projekt ustawy poddany konsultacjom; Francuskie akcenty w gołąbkowskich lasach - Leśna mogiła, leśna pamięć; Komitet Nauk Leśnych i Technologii Drewna - Stanowisko w sprawie strategii; Budownictwo drewniane - Przyszłość, przewidywania i oczekiwania; Tenisiści stołowi w natarciu - XXIII Mistrzostwa Leśników RDLP w Szczecinku.

Sad w lesie | 7

Nadleśnictwo Gryfino zainicjowało sadzenie sadów starych odmian drzew owocowych. Mówi o tym zastępca nadleśniczego Daniel Pogorzelec:

Dlaczego podpalają lasy? | 8

Liczba podpaleń w lasach jest zatrważająco duża, rośnie cynizm i poczucie bezkarności podpalaczy, a procedury zmierzające do ustalenia i ukarania sprawców cechuje ogromna niewydolność. W tych realiach istnieje duże prawdopodobieństwo, że celowe wzniecanie pożarów w lasach, które już dziś jest poważnym problemem, może stawać się procederem coraz bardziej dotkliwym.

Podniebni obrońcy | 12

System przeciwpożarowy, jaki od lat funkcjonuje w Lasach, działa i sprawdza się nad wyraz dobrze, o czym świadczy niewielki odsetek pożarów dużych i praktycznie brak tych naprawdę potężnych. Wszystko to dzięki czujnej obserwacji i skutecznym akcjom leśników i strażaków. Jednak na horyzoncie pojawia się nowy, podniebny obrońca…

Zabrakło zmysłu Podstoliny | 15

Fotografia leżącego na ziemi, martwego pisklęcia czapli siwej, opublikowana na portalu społecznościowym Facebook, miała dokumentować szkody w czaplińcu powstałe na skutek ścinki drzew, chociaż nie miała z nią nic wspólnego.

Rozchód drewna w nadleśnictwie | 18

Na co dzień umyka naszej uwadze bardzo prozaiczna rzeczywistość: aby cokolwiek zrobić w lesie, musimy mieć pieniądze. Skąd one się biorą?

Cykada chińska*, Lycorma delicatula, nowe potencjalne zagrożenie upraw i lasów Europy | 20

Jeszcze niedawno ten piękny pluskwiak o imponujących kolorach występował tylko w Chinach, gdzie od lat żerował na bożodrzewach gruczołkowatych Ailanthus altissima. Oprócz Państwa Środka ten owad występował również w krajach ościennych, takich jak Tajwan i Wietnam. Dopiero niedawno pojawił się w Japonii i Korei Południowej, gdzie stał się poważnym szkodnikiem upraw.

Z wydawnictw | 21

Języki zwierząt Eva Meijer Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach Jola Richter-Magnuszewska

Wyniki Bawarskich Lasów Państwowych w roku gospodarczym 2020 | 22

W bilansie dały wyraźnie o sobie znać negatywne skutki, jakie dla leśnictwa ma zmiana klimatu. Na bawarskim rynku ceny surowca drzewnego kształtowały się na poziomie najniższym od 20 lat.

Nadmorskie trzebieże i ich wpływ na temperaturę | 26

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Oregon (Oregon State University, USA) wskazują na to, że selektywne wycinanie drzew w strefach nadbrzeżnych w celu wsparcia odnowienia lasu może być wykonane bez negatywnego wpływu na temperaturę wody w strumieniach, o ile trzebież nie jest zbyt intensywna.

Po prostu drewno | 27

Just Wood to więcej niż sklep. To miejsce zlokalizowane w niewielkim szwedzkim Linköping, które w przekorny sposób udowadnia, że edukować można przez kupowanie. Co więcej, kupowanie może mieć korzystny wpływ na ograniczenie zmian klimatycznych. Dlaczego? Ponieważ tym miejscem jest autorska manufaktura, produkująca i sprzedająca artykuły wykonane wyłącznie z drewna.

Królowa cierni, czyli samotność glediczji | 28

Pewnego pięknego jesiennego dnia, 13 tysięcy lat temu, młody mamut w drodze nad strumień zatrzymał się na skraju lasu, aby spróbować dopiero co opadłych, lekko słodkich strąków…

Wszystkie dary perunowego drzewa | 31

Chyba żaden leśnik nie potrafiłby wyobrazić sobie lasu bez dębu na terenach nizinnych, a równocześnie ani jeden farmaceuta nie stanąłby za ladą apteki, w której zabrakłoby kory dębu! To wszak jeden z najczęściej wykorzystywanych surowców zielarskich, składnik licznych mieszanek ziołowych i bardzo wielu preparatów gotowych. A z ich leczniczych właściwości możemy korzystać dzięki pozyskiwaniu surowca w środowisku leśnym!

Szypułkowy czy bezszypułkowy? | 34

Wiliam Shakespeare pisał: Czemże jest nazwa? To, co zowiem różą, / Pod inną nazwą równieby pachniało. A jednak – wbrew bodaj najsłynniejszemu cytatowi z wiekopomnego dzieła „Romeo i Julia” nazwa najczęściej ma znaczenie – i to duże. Zwłaszcza gdy jest to nazwa gatunkowa.

Michał Czatyrko ps. Kawka (1903–1960) | 36

Michał Czatyrko – leśnik, oficer rezerwy piechoty WP, od 1931 roku podporucznik, a w konspiracji AK porucznik rezerwy, urodził się 15 stycznia 1903 roku w Derelowie, gmina Zahajki.

Płyny eksploatacyjne | 38

W każdym aucie znajdziemy kilka rodzajów płynów eksploatacyjnych: są to oleje silnikowe i przekładniowe, płyny hamulcowe, chłodnicze i akumulatorowe. Większość z nich ma określony przez producenta okres użytkowania, warto jednak przypomnieć sobie co, gdzie i kiedy należy wymienić.

Noc pod gwiazdami w pętli pojęć | 40

Ostatnimi czasy słowo bushcraft, tudzież forma aktywności terenowej (by nie rzec – outdoorowej), która się pod tą nazwą kryje, robi zawrotną karierę. To nazwa nowa, ale w gruncie rzeczy niczego nowego nie opisuje. Wcześniej takowe spędzanie czasu w terenie zwykło się określać survivalem.

Edukacja leśna – piąte koło u wozu? | 42

W 2003 roku wprowadzono Zarządzenie nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych w sprawie „Kierunków rozwoju edukacji leśnej w Lasach Państwowych” oraz „Wytycznych do tworzenia programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie”. Część z nas wkrótce po tym stała się edukatorami leśnymi...

Rynek drzewny | 43

Meblarstwo - Eksport rośnie, ale…; Przemysł - Polityka Przemysłowa Polski bez zaskoczeń; Biomasa - PIGPD przeciwny spalaniu.

z zagranicy | 44

Europa - Największe susze letnie od 2 tys. lat; Nadrenia-Palatynat, Niemcy - Lasy kuracyjne i lecznicze; Słowacja - Nowa sieć leśnych rezerwatów przyrody; Słowacja - Gospodarka leśna bliska przyrody; Litwa - Sposób zarządzania lasami  jest kwestionowany.

Leśny patostream | 46

– Świetnie, że pana widzę, panie Bolesławie! – ucieszył się nadleśniczy Rajmund Jelonek na widok wchodzącego do gabinetu podleśniczego.