Zaprenumeruj! Kup teraz!   

Spis treści numeru 17/2021

Informacje | 4

Leśnictwo w UE - Problemy nie pozostaną bez rozwiązania; STIHL Timbersports 2021 - Dwa nowe rekordy, jeden stary mistrz; Inwestycje w Lasach Państwowych - Możliwe tylko dla rządu i tylko w wyznaczonym miejscu; 155 lat Towarzystwa Leśnego w Wielkopolsce - Początki dziejów Oddziału; Łowiectwo w Polsce okiem rolnika - Konieczna natychmiastowa reforma; Alicja Florek Studentem Roku - Nagroda im. Prof. Józefa Rivolego.

Bogactwo gatunkowe | 7

Różnorodność biologiczna kompleksów zarządzanych przez Nadl. Olsztyn niewątpliwie zachwyca wędrowców przemierzających lasy Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Mimo sąsiedztwa miasta wojewódzkiego można tu spotkać wiele bardzo rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Mówi o tym Daria Przygoda-Stojaniuk, starszy specjalista SL ds. łowiectwa i edukacji przyrodniczo-leśnej:

Drzewiarze apelują do UE i Rządu RP | 8

W petycji skierowanej do Komisji Europejskiej przedstawiciele polskiego przemysłu drzewnego mocno akcentują, że zezwolenie na eksport europejskiego surowca poza Europę, bez zapewnienia strategicznych i priorytetowych dostaw dla przemysłu drzewnego krajów członkowskich, jest równoznaczne z jego niszczeniem. Branża drzewna oczekuje również takich zasad sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe, by w formie nieprzetworzonej nie mogło ono wyjechać z kraju.

Jak szkolić szkolących? | 12

Promowaniem właściwych standardów i wysokiego poziomu szkolenia drwali zajmuje się m.in. Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych. W ramach swojej działalności SIOMOL prowadzi kursy dla potencjalnych instruktorów ścinki drzew. Uczy tym samym, jak skutecznie i bezpiecznie… uczyć.

Metan a drzewa – Houston, czy mamy problem?! | 15

Drzewa w kontekście gazów cieplarnianych kojarzą się głównie z pochłanianiem dwutlenku węgla. I słusznie – lasy są przecież płucami Ziemi. Jako duże rośliny posiadające ogromne masy liści pochłaniają i przetwarzają podczas procesów fotosyntezy ogromne ilości najważniejszego gazu cieplarnianego, dwutlenku węgla (CO2), wydzielając drogocenny tlen.

Jak inwazyjne gatunki drzew wpłyną na grzyby leśne? | 18

Sprowadzanie egzotycznych gatunków drzew stało się zjawiskiem powszechnym w skali globalnej. Niektóre z nich rosną szybciej, wydajniej i w trudniejszych warunkach glebowych niż gatunki rodzime, dlatego były chętnie wykorzystywane w uprawach leśnych. Współcześnie użytkowanie drzew obcego pochodzenia stanowi istotną ekonomicznie gałąź leśnictwa w wielu krajach na całym świecie.

Ekstramatrykalna grzybnia mykoryzowa – niewidoczny sprzymierzeniec drzew | 20

Przechadzając się po lesie lub ogrodzie, często zachwycamy się pięknem i majestatem drzew. W mniejszym stopniu zwracamy uwagę na potencjał życia skumulowanego pod naszymi stopami, a także na istotność zachodzących tu procesów, które mają decydujący wpływ na to, co wzbudza nasz zachwyt.

W sercu Puszczy Białowieskiej | 22

Ścieżka przyrodniczo-historyczna Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, znajdująca się w sercu Puszczy Białowieskiej, to z pewnością jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie podczas niespełna godzinnego, nieśpiesznego spaceru, zobaczymy kilkanaście imponujących dębów, których wiek sięga nawet 500 lat...

Muppet Show – alternatywa dla edukacji leśnej | 24

Jak w atrakcyjny sposób przekazać społeczeństwu tajniki leśnego fachu, nie powielając przy tym utartych schematów? Sposób znaleźli leśnicy z Nadleśnictwa Lwówek Śląski (RDLP we Wrocławiu), wymyślając niezwykłą postać Leśnego Władka...

Wpływ pożarów na ekosystemy | 25

Naukowcy przeanalizowali gromadzone przez dziesiątki lat dane dotyczące wpływu powtarzających się pożarów na różne ekosystemy na całym świecie. Wyniki tych badań, opublikowane w czasopiśmie „Nature Ecology and Evolution”, wskazują, że powtarzające się pożary powodują długotrwałe zmiany w zbiorowiskach drzew i zmniejszają liczebność ich populacji.

W medycynie nader skuteczny | 26

Bez czarny zwracał uwagę naszych przodków wszędobylskim charakterem: rośnie osobliwie przy wsiach a ztąd rozważaiąc ktoż to wie (…), że ten Krzew musiał być kiedyś zkąd inąd przyprowadzony – tak zastanawiał się nad pochodzeniem i naturalnym stanowiskiem bzu czarnego Krzysztof Kluk, pisząc te słowa w „Dykcyonarzu roślinnym”.

Las na wyciągnięcie… myszki | 28

Internet to aktualnie jedna z najszybciej rozwijających się technologii. Jeszcze w roku 2000 dostęp do tego medium miało zaledwie 413 mln ludzi na świecie, podczas gdy w 2016 roku liczba użytkowników sieci wynosiła ponad 4,5 mld! Czy leśnicy mogą to wykorzystać?

Ofiary Obławy Augustowskiej | 29

Obława Augustowska jest największą zbrodnią, jakiej w Europie dopuścili się komuniści po zakończeniu drugiej wojny światowej. Dlaczego w ogóle do niej doszło? Jak możliwe było zgładzenie ponad tysiąca obywateli, w tym leśników? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź.

Sprzęgła międzyosiowe – eksploatacja | 32

Auta 4x4 z automatycznie dołączanym tylnym napędem stają się standardem, wypierając z rynku auta 4x4 z klasyczną skrzynią rozdzielczą i reduktorem. Potrzeba dążenia do niższej masy aut, stosowanie nadwozi samonośnych tańszej produkcji oraz rosnący popyt na pojazdy tego typu wymuszają te zmiany. Dzisiaj postaram się przybliżyć popularne rozwiązania stosowane obecnie oraz przedstawić zasady eksploatacji i zmiany oleju.

Zło konieczne czy dobra inicjatywa? | 34

Czy faktycznie „nocowanie w lesie” jest złem koniecznym, czy może jest to krok w stronę udostępnienia lasów w szerszym zakresie, a co za tym idzie – również w kierunku większego zaufania do osób z nich korzystających? I jak to jest, że nagle ten survival stał się tak bardzo modny?

Z zagranicy | 36

Bawaria, Niemcy - Postulują przeorientowanie państwowych lasów; Litwa - Tablice ze szczegółowymi informacjami o pracach leśnych; Unia Europejska - Powstaje cyfrowy bliźniak lasów Ziemi; Świat - Coraz mniej lasów mglistych.

Rynek drzewny | 37

Polityka - Ministerialne „nie”; Budownictwo drewniane - Francuski kolos; Giełda - Brak szans na niższe ceny.

Zanocuj w lesie! | 38

– Niechże pan, panie Bolesławie, spojrzy! – westchnęła ciężko leśniczy Penelopa Głaz.
– Jest to obraz nędzy i rozpaczy.