3 kwietnia 2020

COP25 – Klimatyczna stagnacja

Wielkie nadzieje i adekwatne do nich rozczarowania – tak w skrócie można podsumować szczyt klimatyczny COP25, na którym od 2 do 13 grudnia debatowano o problemach naszej planety. Głównym tematem było ostateczne dogranie porozumień paryskich, nad czym decydenci pracowali już na zeszłorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach. Tym razem w Madrycie skupiono się na systemie handlu emisjami.

13 maja 2019

Ochrona środowiska – „Najpierw natura, później matura”

Zgodnie z zapowiedziami w piątek 15 marca uczniowie zamiast do szkół wyszli na ulice, by w 123 krajach zamanifestować troskę o swoją przyszłość – czyli o klimat. Akcja dzieci i młodzieży miała na celu zwrócenie uwagi dorosłym, a przede wszystkim rządzącym, że to właśnie skandujące na ulicach pokolenie będzie się borykało z konsekwencjami decyzji podejmowanych przez swoich rodziców. Zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia, lub nie, emisji gazów cieplarnianych.

27 lutego 2019

Szczyt ekonomiczny w Davos – Ekonomia i klimat

Pogłos porozumienia paryskiego i szczytu klimatycznego w Katowicach wciąż rozbrzmiewa w globalnej polityce. Działania na rzecz ograniczenia ocieplania się klimatu na skutek działalności człowieka bardziej wydają się jednak mobilizować szarych obywateli niż zgromadzonych między 22 a 25 stycznia w szwajcarskim Davos przywódców największych krajów świata, zebranych po raz 49., by debatować nad ekonomicznym kierunkiem współpracy międzynarodowej.

13 grudnia 2018

Polityka klimatyczna – Raport nt. zmian klimatu

Działający przy ONZ Międzynarodowy Panel ds. Zmian Klimatu opublikował na początku października przygotowywany od 2,5 roku raport wykonany na zlecenie interesariuszy porozumienia paryskiego. Dokument traktuje o prognozowanych skutkach ocieplenia klimatu na Ziemi o średnio 1,5oC względem okresu sprzed rewolucji przemysłowej i będzie głównym wkładem naukowym w zaplanowany na grudzień szczyt klimatyczny (COP24) w Katowicach.

13 lutego 2018

COP23 – O klimacie w Bonn

Od 6 do 17 listopada w Bon trwała 23. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (tzw. szczyt klimatyczny ONZ COP23). Prezydencję nad tegoroczną konferencją sprawowało Fidżi. Polskiej delegacji przewodniczył minister środowiska Jan Szyszko.

13 lutego 2018

Lasy tropikalne – Wielki emiter CO2

Lasy tropikalne zostały tak bardzo zdegradowane, że zamiast pochłaniać CO2, stały się jego znaczącym emiterem – donoszą w magazynie „Science” (wydanie 358 z 13 października) badacze z Uniwersytetu w Bostonie i centrum badawczego Woods Hole. Wszystko za sprawą rosnącej deforestracji.

20 stycznia 2017

Szczyt klimatyczny COP – Do trzech razy sztuka

Choć zorganizowane przez Polskę tzw. szczyty klimatyczne COP w 2008 i 2013 r. były bardzo udane, nikt się chyba nie spodziewał, że po zaledwie pięciu latach znów przypadnie nam zaszczyt jego organizowania. Po negocjacjach na zakończonym właśnie COP22 w Marrakeszu (wzięło w nim udział ok. 25 tys. uczestników z 200 państw świata) tak się jednak stało. Polsce przyznano organizację COP 24 w 2018 roku. Gotowość zorganizowania szczytu zgłosił już Gdańsk.

20 stycznia 2017

Instytut Badawczy Leśnictwa – Międzynarodowo o CO2 i CBM

W LP trwają intensywne prace, mające na celu wdrożenie pilotażowych działań związanych z tworzeniem gospodarstwach węglowych w wybranych wydzieleniach 26 nadleśnictw. W czynione przygotowania wpisała się międzynarodowa konferencja, połączona z warsztatami terenowymi, poświęcona Carbon Budget Model of the Canadian Forest Sector (CBM-CFS3), z udziałem naukowców i licznych leśników z całej Polski. Prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego LP, podkreślił duże znaczenie tej konferencji z uwagi na czas, w którym się odbywa – szczególny dla LP w związku z opracowywanym projektem Leśnych Gospodarstw Węglowych.

13 stycznia 2016

Seminaria IBL – Drzewa w obliczu zmian klimatu

„Hodowlane i genetyczne uwarunkowania adaptacji drzew leśnych do zmian w środowisku” były tematem jednego z cyklu seminariów odbywających się w Instytucie Badawczym Leśnictwa (3 grudnia).

14 września 2015

O encyklice w Sejmie – Zagrożenia współczesnej ekologii

Zrównoważony rozwój i zmiany klimatyczne w świetle encykliki Ojca Świętego Franciszka Laudato si’ – takie tematy poruszano 16 lipca na konferencji w Sejmie, zorganizowanej przez organizacje i środowiska związane z PiS.

idź do strony: