
W LP trwają intensywne prace, mające na celu wdrożenie pilotażowych działań związanych z tworzeniem gospodarstwach węglowych w wybranych wydzieleniach 26 nadleśnictw. W czynione przygotowania wpisała się międzynarodowa konferencja, połączona z warsztatami terenowymi, poświęcona Carbon Budget Model of the Canadian Forest Sector (CBM-CFS3), z udziałem naukowców i licznych leśników z całej Polski. Prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego LP, podkreślił duże znaczenie tej konferencji z uwagi na czas, w którym się odbywa – szczególny dla LP w związku z opracowywanym projektem Leśnych Gospodarstw Węglowych.
Wyjaśnijmy, że CBM to oprogramowanie autorstwakanadyjskich naukowców. Pozwala ono modelować bilans węgla z uwzględnieniemlokalnych uwarunkowań przyrodniczych oraz oceniać wpływ prowadzonych zabiegówhodowlanych. O kanadyjskich doświadczeniach w tym zakresie mówił prof. WernerKurtz z Natural Resources Canada’s Pacific Forestry Centre in Victoria, aRadomir Bałazy z IBL-u o implementacji CBM do polskich warunków, nad czymtrwają prace. Zarówno naukowcy, jak i leśnicy wiążą nadzieje z jego wdrożeniem.Nadmieńmy, że kanadyjskie oprogramowanie zajmuje poczesne miejsce wprestiżowych rankingach.
Uczestniczący w konferencjigoście z zagranicy: dr Yusuf Serengil z Uniwersytetu w Istambule i dr Yueh-HsinLo z Uniwersytetu Nawarry zaprezentowali doświadczenia związane z pochłanianiemwęgla przez lasy tureckie i hiszpańskie. O stosowaniu CBM w Unii Europejskiejzaś mówił dr Roberto Pilli, przedstawiciel
Komisji Europejskiej. Polscy naukowcy przedstawili rodzime badania związane zbilansem CO2.Dr hab. Andrzej Jagodziński z Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku wygłosiłreferat „Tempo dekompozycji liści drzew w zróżnicowanych warunkachśrodowiskowych i jego związek z obiegiem węgla w ekosystemach leśnych”, a dr hab. Jarosław Socha z UniwersytetuRolniczego w Krakowie zaprezentował sposób modelowania produkcyjności siedliskna podstawie różnych źródeł danych.
kie