Usługi leśne – Stawki – wciąż aktualny temat
Do spotkania przedstawicieli DGLP i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych doszło 24 listopada. Rozmowy toczyły się przede wszystkim wokół przetargów na przyszły rok i stawki godzinowej.
Do spotkania przedstawicieli DGLP i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych doszło 24 listopada. Rozmowy toczyły się przede wszystkim wokół przetargów na przyszły rok i stawki godzinowej.
W Łucku (Ukraina) 30 października miał miejsce wernisaż (prezentowanej wcześniej w kilku miejscach w Polsce) wystawy autorstwa prof. Krzysztofa Hejke pt. „Ostatni Bartnicy”. Wystawę współorganizowali: Bractwo Bartne, Generalny Konsulat RP w Łucku oraz tamtejsza Galeria Sztuki Narodowego Związku Artystów Ukrainy.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów Leśny Bank Genów Kostrzyca wraz z Bielską Szkołą Arborystyki od lat organizuje szkolenia dla zbieraczy szyszek, owoców i nasion z drzew stojących. Jedno z nich odbyło się 22–25 listopada. W zajęciach, obejmujących jeden dzień szkolenia teoretycznego oraz trzy dni pracy w terenie, uczestniczyło 12 kursantów.
W BILP pojawiają się pierwsze oficjalne dane dotyczące pierwokupów lasów przez Lasy Państwowe. Do 9 grudnia opublikowano materiały z 12 nadleśnictw. Większość spraw związanych z nabywaniem działek skupiona jest w południowej części kraju. Najwięcej pierwokupów – pięć – przeprowadzono w RDLP w Katowicach. Dyrekcja wzbogaciła się łącznie o 11,38 ha. W sumie LP powiększyły się o 22,01 ha. Koszt to prawie 506 tys. zł. A to dopiero początek.
Choć zorganizowane przez Polskę tzw. szczyty klimatyczne COP w 2008 i 2013 r. były bardzo udane, nikt się chyba nie spodziewał, że po zaledwie pięciu latach znów przypadnie nam zaszczyt jego organizowania. Po negocjacjach na zakończonym właśnie COP22 w Marrakeszu (wzięło w nim udział ok. 25 tys. uczestników z 200 państw świata) tak się jednak stało. Polsce przyznano organizację COP 24 w 2018 roku. Gotowość zorganizowania szczytu zgłosił już Gdańsk.
Najnowsza wersja rządowej nowelizacji prawa łowieckiego, która 18 listopada br. została skierowana do pierwszego czytania (druk nr 1042), jednak scedowała odpowiedzialność za oględziny i szacowanie szkód łowieckich na Lasy Państwowe.
Na terenie RDLP w Pile powstanie trzeci Zintegrowany Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD). 3 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele straży i Lasów Państwowych.
W LP trwają intensywne prace, mające na celu wdrożenie pilotażowych działań związanych z tworzeniem gospodarstwach węglowych w wybranych wydzieleniach 26 nadleśnictw. W czynione przygotowania wpisała się międzynarodowa konferencja, połączona z warsztatami terenowymi, poświęcona Carbon Budget Model of the Canadian Forest Sector (CBM-CFS3), z udziałem naukowców i licznych leśników z całej Polski. Prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego LP, podkreślił duże znaczenie tej konferencji z uwagi na czas, w którym się odbywa – szczególny dla LP w związku z opracowywanym projektem Leśnych Gospodarstw Węglowych.
Las i leśnictwo były punktem wspólnym, który połączył SKL z dwiema wyjątkowymi kobietami – Anną Dymną i Małgorzatą Niezabitowską. Pod zaczerpniętym z książki Jarosława Krawczyka, rzecznika RDLP w Białymstoku, tytułem „Leśnicy w rolach głównych” panie spotkały się na początku listopada w podkrakowskich Jerzmanowicach.
Służby weterynaryjne trzech województw, przy udziale leśników, wojska i myśliwych, a także policji i straży pożarnej, przeprowadziły akcję szukania padłych dzików.