
Odtworzenie lasu na powierzchni pohuraganowej nie jest łatwym zadaniem. Niestety, leśnicy co jakiś czas muszą zmierzyć się z tym wyzwaniem. Na skutek nawałnicy, która przeszła nad Puszczą Knyszyńską latem 2016 r., w Nadleśnictwie Żednia zniszczeniu uległo ponad 160 ha drzewostanów. Wiatr uszkodził wiele drzew biocenotycznych, dziuplastych, kęp kologicznych, które z uwagi na bezpieczeństwo powszechne musiały zostać uprzątnięte. Takie działanie, choć słuszne, na pewno nie sprzyja przyrodzie.
By wesprzeć leśne organizmy, 7 kwietnia leśnicy z Żedni wrazz kolegami z przyzakładowego Koła PTL rozpoczęli nietypową akcję odtwarzaniasiedliska na zniszczonych przez wiatr powierzchniach. Przystąpili do budowy stosówz rozkładającego się drewna. Specjalne konstrukcje mają za zadanie zwiększeniezasobów martwego drewna w lesie, a tym samym zachowanie bioróżnorodnościleśnej.
![]() |
Fot. G. dworakowski |
Nietypowe formy zostały ułożone z pozostałości pouprzątniętych wiatrowałach i wiatrołomach. Do budowy stosów wykorzystano zróżnicowanepod względem struktury i rozkładu drewno – cieńsze gałęzie, konary, kłody,chrust i korę. Stosy są umieszczone częściowo poniżej powierzchni gruntu. Takprzygotowane stożki martwego drewna staną się w przyszłości siedliskiemlicznych gatunków bezkręgowców, w przestrzeniach pomiędzy poszczególnymielementami drewna schronienie znajdą też płazy, gady i drobne ssaki.
Działanie to będziekontynuowane na pozostałej części terenu nadleśnictwa.
EmiliaOstaszewska