Wydział Leśny UP w Poznaniu – Testują paulownię

Jakiś czas temu głośno zrobiło się o Oxytree, drzewie, które niezwykle szybko przyrasta. Firma oferująca sadzonki rekomendowała je jako panaceum na błyskawiczny dochód. Jak sprawdza się w naszych warunkach uprawa pochodzącej z Azji paulowni, będą badać naukowcy z Katedry Użytkowania Lasu poznańskiego WL.

Wydział nawiązałwspółpracę ze spółką Project Gruop Investment Eco Energy. Ta polska firma nie jest dystrybutorem sadzonek paulowni, a inwestuje w jej uprawę na plantacjach. W naszymkraju wysadziła już ok. 10 tys. drzewek.

Przekrój przez czteroletni pień paulowni (średnica 26 cm)

Na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego w MurowanejGoślinie w kwietniu tego roku wysadzonych zostało 200 drzewek odmianyokreślanej Shan Tong Hybrid F1. Rosną w różnej więźbie, będą nawożone w różnychkombinacjach, a naukowcy i studenci z Koła Leśników zaobserwują reakcje przyrostowe.Cykl produkcyjny na plantacjach paulowni wynosi osiem lat. Po tym czasie próczoceny możliwości produkcyjnych będzie można poddać analizom także drewno, jegostrukturę i właściwości. Pracami kieruje dr hab. Marcin Jakubowski.

Zawarliśmy już podobną umowę z Uniwersytetem Rzeszowskim,gdzie od pięciu lat paulownię bada prof. Wojciech Litwińczuk –mówi nam szef PGIEE Grzegorz Umiński. – Naszym celem jest, aby do 2019 r.wysadzić na plantacjach w Polsce 150 tys. drzewek.

RaZ