22 lutego 2017

Raporty oddziaływania na środowisko – Leśnik specem

Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

24 listopada 2015

Sejm 2015-19 – Leśnicy w VIII kadencji

W wyborach do Sejmu wystartowało 31 leśników (osoby, które jako zawód wskazały „leśnik”). Vox populi zadecydował, że w poselskich ławach zasiądzie ich czworo – ponownie Jerzy Gosiewski, Jan Szyszko, Dariusz Bak i debiutująca w parlamencie Małgorzata Golińska, wszyscy z list PiS. Prócz nich kojarzony z LP Wojciech Skurkiewicz, rzecznik LP w latach 2006–2007, w poprzedniej kadencji senator PiS, jako kandydat wskazał zawód dziennikarza.

1 listopada 2012 Artykuł sponsorowany

Nagrody „Przeglądu Leśniczego”

W Poznaniu pod koniec zeszłego roku obradowała – już po raz XIII – Kapituła przyznająca tytuły „Leśnika roku” oraz „Leśnej instytucji roku”. Wyróżnienia te otrzymali: Zbigniew Pajewski, leśniczy Leśnictwa Glinna (Nadleśnictwo Gryfino, RDLP w Szczecinie) oraz Leśne Studio Filmowe z Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

27 stycznia 2012

Co z leśną kilometrówką?

Nowy profil na Facebooku Witamy! Ceny paliw rosną, niszczą się używane w pracy prywatne samochody leśników, tymczasem  stawka zwrotu za przejechany kilometr od czterech lat stoi w miejscu. Ministerstwo Finansów odrzuca już kolejny projekt wyczekiwanej podwyżki. Czy leśnicy będą zmuszeni dokładać do swojej pracy?

27 stycznia 2012

Czekamy na kilometrówkę

Wzrost podatku akcyzowego spodziewany w 2012 r. miałby spowodować, że cena litra oleju napędowego podskoczy do 6 zł, zdecydowanie już wyprzedzając cenę litra benzyny. A póki co urzędowa stawka za kilometr przejechany własnym samochodem używanym do celów służbowych stoi w miejscu.

21 października 2011

Tajemniczy zawód

Moi rozmówcy twierdzili, że „tajemniczość” polegać ma na znajomości praw przyrody, umiejętności rozmowy ze zwierzętami leśnymi i znajomości leśnej magii. Jeśli chodzi o prawa przyrody, jestem gotów się zgodzić, nawet skłonny jestem uwierzyć, że niektórzy dogadują się z dzikimi mieszkańcami lasów. Skąd jednak wiara w nasze magiczne moce? Czyżby to był wynik dobrego PR? A może dają znać o sobie jakieś historyczne pokłady ludzkiej świadomości?

10 sierpnia 2007

Leśnicy chcą rządzić

Liczna grupa leśników, którzy mają ambicje zasiąść w sejmie (53 osoby), będzie mierzyć się z ogromną konkurencją – o miejsce w izbie niższej parlamentu stara się w sumie ponad 6 tysięcy osób. Kandydatów wyszukaliśmy na podstawie deklarowanego zawodu: „leśnik”, „inżynier leśnictwa”, „mgr inż. leśnictwa”, „leśniczy”, jako „inżynier” występuje Eugeniusz Zbytnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno. Oczywiście pośród nich są też osoby, które od wielu lat nie praktykują tej profesji.

2 maja 2007

Kradzież munduru

W godzinach pracy, za zgodą szefa, pobrałem sorty mundurowe (w tym mundur) w firmie, z którą nadleśnictwo miało umowę, i po zapakowaniu ich do samochodu, oddaliłem się. W tym czasie nastąpiła kradzież z włamaniem, w wyniku której utraciłem całość umundurowania. Śledztwo policyjne zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawcy, co zostało potwierdzone odpowiednim dokumentem. Czy w tej sytuacji mogę starać się o przydział nowych punktów? Czy jest to w ogóle możliwe? Czy kierownik jednostki może mi takie punkty przydzielić, czy raczej muszę zakupić teraz mundur za własne pieniądze?

1 stycznia 2007

Mieszkanie służbowe 2

Mieszkam w mieszkaniu nadleśnictwa, ale nie jestem pracownikiem Lasów Państwowych. Zwracałem się z prośbą o wykup tego mieszkania, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Czy nadleśnictwo może mi wypowiedzieć warunki najmu, jeżeli będzie chciało odzyskać to mieszkanie? (doszły do mnie nieoficjalne wiadomości, że ma być sprzedane). Mam umowę najmu na czas nieokreślony. Sam ponoszę koszty bieżących remontów. Nigdy nie miałem konfliktów z sąsiadem. Jestem zaniepokojony tą wiadomością – proszę o pomoc.

10 października 2006

Mundur leśnika

Pracuję w starostwie powiatowym. Zajmuję się nadzorem nad gospodarką leśną w lasach prywatnych. Chciałbym zasięgnąć porady nt. munduru leśnika, ponieważ słyszałem, że osoba na zajmowanym przeze mnie stanowisku ma prawo do munduru. Stąd moje pytanie i wątpliwość – czy mam prawo do jego noszenia, mimo że nie jestem pracownikiem Lasów Państwowych? Czy musi mi go bezpłatnie zapewnić pracodawca, czy muszę go kupić sam? Czy wówczas należy mi się jakiś zwrot kosztów?

idź do strony: