12 czerwca 2006

Problemy mieszkaniowe

Od 10 lat jestem pracownikiem LP, w tym od 5 lat w służbie leśnej. Od roku 2000 r. zajmuję jednopokojowe mieszkanie o pow. 24 m2, które od ponad dwóch lat zamieszkuję wraz z żoną, a od roku również z dzieckiem. Moje nadleśnictwo nie ma wolnych większych mieszkań służbowych i nie będzie miało w najbliższej przyszłości, więc jedyne co mogę zrobić, to wynająć na własny koszt, bo innego rozwiązania nie widzę. Jako podleśniczego nie stać mnie na taki wydatek, więc zastanawiam się, czy mam jakieś prawa (związane ze służbą leśną), co do warunków mieszkaniowo-socjalnych i czy na nadleśnictwie ciążą jakieś obowiązki związane z zapewnieniem większego, właściwego co do potrzeb lokum dla mnie i mojej rodziny? Czy ewentualne wynajęcie mieszkania od osoby prywatnej może zostać w jakimś stopniu zrekompensowane przez moją firmę?

2 czerwca 2006

Ile mam czasu na podjęcie stażu po studiach?

W tym roku kończę studia leśne, jednak przed pójściem do pracy w Lasach chciałbym jeszcze pojeździć trochę po świecie, być może podjąć pracę zarobkową za granicą. Mam w związku z tym pytanie – ile mam czasu na podjęcie stażu? Według niektórych źródeł jest to rok, według innych – pięć lat od ukończenia studiów. Co się stanie po upływie tego czasu? Czy stracę prawo do wykonywania zawodu leśnika?

2 czerwca 2006

Pokrewieństwo a podległość służbowa

W tym roku kończę studia leśne i chcę podjąć pracę w nadleśnictwie, w którym pracuje mój ojciec (na stanowisku zastępcy nadleśniczego). Po zakończeniu stażu mam zamiar pracować na stanowisku leśniczego. Czy istnieją jakieś ograniczenia odnośnie zatrudniania w LP osób blisko spokrewnionych? Na zakończenie dodam, że za rok o pracę w tym samym nadleśnictwie starać się będzie moja żona. Docelowo chcemy pracować w jednym leśnictwie, na stanowisku leśniczego i podleśniczego. Jak regulują te sprawy przepisy?

2 czerwca 2006

Wykształcenie wyższe leśne

Czy tylko ukończenie wydziału leśnego zapewnia uznanie takiego wykształcenia za wykształcenie leśne wyższe? Mam ukończone technikum leśne, a we wrześniu ukończyłem studia inżynierskie na kierunku technika rolnicza i leśna. Mimo to nie zaliczono mi tego jako wykształcenia wyższego leśnego, przez co – zgodnie z tabelką dotyczącą stopni zawodowych służby leśnej – nie mogę awansować. Czy to zgodne z przepisami?

4 kwietnia 2006

Wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki

Jakiś czas temu przejąłem obowiązki administratora SILP w nadleśnictwie. Czy w związku z tym należy mi się jakieś dodatkowe wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? I czy wynika to z przepisów ustawy, czy też zależy od woli i uznania szefa, bo gdzieś o tym czytałem, ale nie wiem, czy to nadal obowiązuje? Dodam, że dotąd nie otrzymałem takiego wynagrodzenia, a koledzy w innych nadleśnictwach stale je otrzymują. Proszę też o podanie wszystkich wymagań kwalifikacyjnych dla administratorów.

4 kwietnia 2006

Perspektywy pracy

16 marca br. w siedzibie Zarządu Głównego SITLiD w Warszawie odbyło się spotkanie młodej kadry leśnictwa z Naczelnikiem Wydziału Kadr i Szkoleń Edwinem Drobkiewiczem. Organizatorem spotkania był Jacek Sagan, członek Komisji ds. Młodej Kadry. Naczelnik Drobkiewicz przedstawił historię, stan obecny i perspektywy polityki kadrowej LP. Zapoznał także zebranych z propozycjami zmian w zasadach przyjęć na staż oraz do pracy.

8 stycznia 2006

Koniec stażu – co dalej?

We wrześniu kończę staż w nadleśnictwie. Co muszę zrobić, by zostać zatrudnionym teraz w Lasach na zwykłą umowę? Czy jako absolwent po odbytym stażu mam większe szanse? Co i kiedy mam zrobić, żeby wzięto mnie pod uwagę przy zatrudnianiu „odgórnym”, które raz w roku organizuje moja rdLP?

8 stycznia 2006

Opieka nad stażystą

 Od niedawna jestem leśniczym i mam pytanie dotyczące opieki nad stażystą. Co decyduje o tym, że stażysta trafia do takiego a nie innego leśniczego? Czy młody wiek albo krótki staż pracy w LP są tu jakąś barierą? Czy z tytułu ewentualnego powierzenia mi stażysty otrzymam jakieś finansowe korzyści – jeśli tak, to jakie? Czy ponoszę jakąś odpowiedzialność za zakończenie przez niego stażu bez pozytywnego wyniku? Czy w nowych przepisach coś się zmieniło w tej sprawie?

30 września 2005

Leśnicy w nowym parlamencie

W tegorocznych wyborach do Sejmu kandydowały 64 osoby deklarujące jako swój zawód „leśnik”. Mandat posła otrzymało pięciu: Stanisław Żelichowski (PSL), Jan Szyszko (PiS), Jerzy Antoni Gosiewski (PiS), Marian Tomasz Goliński (PiS) i Piotr Cybulski (PO). Do Senatu kandydowało dwóch leśników, jednak żaden z nich nie zdobył mandatu senatora.  Źródło: Wirtualne Lasy (www.lasy.pl)

idź do strony: