Park narodowy w Puszczy Białowieskiej

7 grudnia 2006 07:06 2006 Wersja do druku

Park narodowy w Puszczy Białowieskiej
Simona Kossak

Oficyna Wydawnicza Forest 2006

Przypadający na grudzień br. jubileusz 85-lecia ochrony najcenniejszych fragmentów Puszczy Białowieskiej obchodzony jest na wiele sposobów. Jednym z nich stał się album poświecony historii i współczesności Białowieskiego PN. Charakter tej książki doskonale określił we wstępie Józef Popiel, dyrektor BPN, pisząc: pełna twórczej pasji współpraca prof. Simony Kossak, zespołu fotografików i Oficyny Wydawniczej Forest zaowocowała powstaniem jedynego w swoim rodzaju dokumentu. Dokumentu zaświadczającego o nieprzemijającej potędze Królowej Puszcz Polskich - Puszczy Białowieskiej. I tak jest w istocie. Zarówno duży format książki, jak i liczba zdjęć mogą wskazywać na typowo pamiątkowy charakter wydawnictwa.


Miłośnicy tekstów prof. Kossak też znajdą w tej publikacji coś dla siebie. Niemal czwarta część 168-stronicowego albumu zawiera opowieść o losach Puszczy, historii jej ochrony i ludziach dla niej zasłużonych, i jest ilustrowana archiwalnymi zdjęciami i rycinami. Pozostałe strony zawierają barwne zdjęcia przedstawiające przyrodę Parku. Ten rozdział również opatrzony jest bogatym komentarzem przewodniczącej Rady Naukowej BPN, zdjęcia i tekst tej części odkrywają sedno ,matecznika Puszczy Białowieskiej", czyli Obszaru Ochrony Ścisłej. Bo, jak pisze prof. Kossak, las to coś więcej niż kolumnada grubych i cienkich, chropowatych lub gładkich pni, las to także zapach wilgoci ziemi, murszu i żywicy, ruchliwe cienie i promienie słońca padające na poduchy mchów, las to kojący lub groźny poszum w koronach drzew i szelest padających kropli, brzęk owadów, postukiwanie dzięcioła, buchtowanie dzików, nora borsucza, jagody, grzyby, las to letnia zieleń lub zimowa biel we wszystkich odcieniach.
Właśnie taką Puszczę widzimy na zdjęciach autorstwa: Pawła Fabijańskiego, Tomasza Hryniewickiego, Stanisława Kinelskiego, Janusza Korbela, Renaty i Marka Kosińskich, Klausa Nigge, Mirosława Sobkowiaka, Jana Walencika i Lecha Wilczki. Znaczny fragment albumu poświęcony jest żubrom. Wśród nich znajduje się unikalna sekwencja zdjęć byków goniących, dopadających i roznoszących na strzępy dzika. Wywiera ona olbrzymie wrażenie. Miłośnikom dobrej fotografii ta rekomendacja powinna wystarczyć, by nabyć książkę.
Album posiada twardą oprawę otoczoną barwną obwolutą. Świetne opracowanie edytorskie sprawia, że książka powinna znaleźć się w bibliotece każdego miłośnika przyrody. Można ją zamówić na www.bpn.com.pl lub nabyć w punktach sprzedaży BPN.