31 maja 2023 Artykuł sponsorowany

Zobacz ptaka

Każdy ptak ma jakąś historię do opowiedzenia – swoją własną oraz tę, która ciągnie się za całym jego plemieniem. Ptaki stale się ze sobą komunikują i czynią to nie tylko w swoich grupach rodzinnych czy sąsiedzkich, lecz także międzygatunkowo. Ich kod to nie tylko odgłosy, krzyki czy śpiew, lecz także wyraz oczu, poza, ruch piór czy sposób ustawienia ogona. Masa drobnych elementów, które są tak istotne i zarazem też tak mikroskopijne, że aby je dostrzec, trzeba by po prostu… być ptakiem! A to już nie takie proste. Jak więc my, ludzie, możemy zrozumieć ich mowę?

1 kwietnia 2023

Księga nadziei.Podręcznik przetrwania w trudnych czasach

Od dziecka uwielbiałam oglądać filmy przyrodnicze. Kiedy jako kilkulatka natknęłam się w telewizji na film o „opiekunce” szympansów, szybko zaczęłam dociekać, kim jest szczupła blondynka buszująca po dżungli z małpami. Okazała się nią Jane Goodall.

1 kwietnia 2023

Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę

W górach jest wszystko, co kocham… – który z pasjonatów spacerów po górach, tych wyższych i niższych, nie zna owego cytatu? Bez wątpienia to jedna z najpopularniejszych fraz wśród taterników i bieszczadników, która pochodzi z wiersza Jerzego Harasymowicza, nazywanego poetą z krainy łagodności. 

25 października 2022

Wyuczona zaradność

Wiadomości, umiejętności, nawyki – takie podstawowe etapy przechodzi się w kolejnych krokach wtajemniczania w każdej ze zgłębianych dziedzin. To trening czyni mistrza, ale zawsze trzeba zacząć od solidnych podstaw teoretycznych. Bardziej zaawansowanym teoria nie raz wskazuje też drogi na skróty do patentów, do których pewnie samemu by się doszło, ale pozwala uniknąć błędów, nieraz bolesnych. Skąd czerpać wiedzę na temat bushcraftu?  Na warsztat wzięliśmy pięć publikacji: „Sztuka wędrowania z plecakiem i biwakowania w terenie”, „Leśny niezbędnik rodzinny” oraz trylogię „Bushcraft: Jak radzić sobie w dziczy bez współczesnych udogodnień”, „Bushcraft: Co jeść, gdzie to znaleźć i jak przyrządzić?” i „Bushcraft dla zaawansowanych: Sztuka przetrwania w dziczy”. 

27 września 2022

Lasoterapia z dziećmi

Kiedyś największą karą dla dziecka był szlaban na wyjścia z domu. Dziś, dla wielu młodych ludzi, karą jest oderwanie ich od ekranu komputera lub smartfona i wyjście na spacer do parku albo do lasu. Zmieniły się czasy, nie zmienił się jednak pozytywny wpływ obcowania z przyrodą na rozwijający się organizm dziecka, dlatego warto zawalczyć o to, by nasze pociechy od najmłodszych lat chciały spędzać czas na świeżym powietrzu. Pomocny może się w tym okazać poradnik „Lasoterapia z dziećmi”.

2 września 2022

Kto czyta, żyje podwójnie

Książki o naturze cieszą się dużym zainteresowaniem i na rynku ciągle pojawiają się kolejne nowości. Tym razem przygotowaliśmy dla Was zestawienie ciekawych tytułów w nieco innej formie niż zazwyczaj. Niektóre z nich wywołają kontrowersje lub skłonią do refleksji, inne porwą w niezwykłą przygodę po leśnym świecie i kulinarnych zakamarkach kuchni myśliwskiej. 

6 czerwca 2022

Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach

Książki Jacka Karczewskiego zawsze urzekają prostotą stylu, gawędziarską formą i lekkością przekazu. O jednej z nich, „Nocy sów. Opowieściach z lasu”, pisaliśmy już na łamach „Lasu Polskiego” (nr 3/2022). Teraz czas na kolejną lekturę, za którą niewątpliwie stoi niezwykle szeroka wiedza, ogromna pasja i niepodważalna miłość do ptaków.

1 marca 2022

Święta pana Misia

Nie śpij, bo umkną Ci tegoroczne święta! Cóż, święta zapewne nam wszystkim minęły niesamowicie szybko, ale pozostając jeszcze pod ich urokiem, warto zwrócić uwagę na nowości od Wydawnictwa Tekturka – dziś powiemy Wam kilka słów o „Świętach pana Misia”.  

6 lutego 2022

Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury

Ogrodom już od starożytności przypisywano uzdrawiającą moc, wierząc że to właśnie kontakt z naturą może ukoić zmysły i ma pozytywny wpływ na nasze życie. W książce wydanej niedawno przez Wydawnictwo Agora – „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”, Sue Stuart-Smith przypomina nam, że dzięki pielęgnowaniu więzi z przyrodą możemy nie tylko odkryć samych siebie, lecz także odnaleźć spokój i szczęście.

30 listopada 2021

Tajemnice ptasiej alkowy

Naprawdę sądziłam, że dr Andrzej Kruszewicz w swoich książkach wyczerpał ptasi temat w jakichś 150% – dwa tomy „Ptaków Polski”, książka dla dzieci „O ptakach”, „Skrzydlaci pacjenci”, „Trójkowe gawędy”, „Ornitologia nie tylko dla myśliwych”, a nawet „Kury ozdobne” to tylko część tytułów, które wyszły spod jego pióra. Jednak muszę przyznać, że zdecydowanie się myliłam.

idź do strony: