Lasy w TVP - Bioróżnorodność z gwiazdami

3 października 2014 12:11 2014 Wersja do druku

Plejada gwiazd w 11 odcinkach filmu „Ocalony świat” wspina się na drzewa, karmi żubry czy zagląda do gniazd i budek lęgowych. Cykl przedstawiający najcenniejsze gatunki zwierząt i siedliska przyrodnicze w LP, a także sposoby ich czynnej ochrony, można oglądać od 6 września na antenie TVP.


W zrealizowanej na zlecenie CKPŚ serii dokumentalnej wzięli udział aktorzy (Anna Dymna, Mateusz Damięcki, Cezary Kosiński, Zbigniew Zamachowski, Olga Bończyk, Agata Kulesza, Joanna Kulig i Paweł Królikowski), prezenterzy (Beata Tadla, Anna Popek - na zdj.) i muzycy (Ewelina Flinta).

Gospodarzem programu został Grzegorz Miśtal (na zdj. z prawej), prezenter TVP 1. W pierwszym odcinku świat ptaków drapieżnych oraz ich badaczy poznaje Mateusz Damięcki, którego w arkana ornitologii wprowadza m.in. Dariusz Anderwald (Komitet Ochrony Orłów). Przewodnikami po świecie przyrody w kolejnych odcinkach są właśnie leśnicy, naukowcy, studenci, działacze społeczni – osoby zaangażowane w ochronę zagrożonych gatunków.


                    Fot. I. Sobieszczuk (TVP)

Serial jest elementem realizowanego przez CKPŚ projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk”.

Dobre przyjęcie pierwszego odcinka wróży sukces. „Ocalony świat” prezentowany jest także na festiwalach filmowych o tematyce przyrodniczej. Odcinek „Gorąco i sucho” z udziałem Anny Dymnej zdobył nagrodę główną w kategorii Natura 2000 na festiwalu „Eko Film”.

Premierowe odcinki w każdą sobotę o 10.30 na antenie TVP 1. Powtórki będą emitowane na antenach TVP Historia, TVP Polonia, TVP ABC i TVP HD. Red.