30 czerwca 2025
Lasy dla klimatu. Rusza pilotażowy projekt
W ciągu kilku lat na terenie trzech nadleśnictw powstanie do 20 leśnych turbin wiatrowych w ramach projektu „Las Energii”. Na razie będzie to działanie tylko w ramach pilotażu w dwóch lokalizacjach – na granicy nadleśnictw Sława Śląska i Nowa Sól (RDLP w Zielonej Górze) oraz w Nadleśnictwie Skwierzyna (RDLP w Szczecinie). Projekt w związku z wpływem na środowisko wzbudza wiele emocji.

W bieżącym numerze
W numerze 12/2025 „Lasu Polskiego” ruszamy z nową rubryką – „Nauka dla praktyki”. Prezentować w niej będziemy najnowsze rozwiązania dla praktyki leśnej, nad którymi pracują polscy naukowcy. Z uwagą przyglądamy się także „rezerwatowemu tsunami”, które przetacza się przez kraj. Zapraszam do lektury!
Aktualności

26 czerwca 2025
Związek Leśników Polskich chce spotkania z premierem
Wczoraj do prezesa rady ministrów Donalda Tuska zostało wysłane pismo podpisane przez nowego przewodniczącego ZLP. To prośba o niezwłoczne spotkanie z premierem. W piśmie wyrażone jest głębokie zaniepokojenie organizacji w związku z możliwością destabilizacji funkcjonowania Lasów Państwowych. Związki nie chcą też być pomijane w ważnych konsultacjach.

24 czerwca 2025
Sprzeciw mieszkańców dla nowego rezerwatu
Na terenie Nadleśnictwa Oława mają powstać nowe rezerwaty przyrody. Problem tkwi w tym, że planowane tereny objęte ochroną leżą na obszarze zalewowym. Władze gminy postanowiły w ramach inicjatywy oddolnej poinformować okolicznych mieszkańców o tych planach i zasięgnąć opinii lokalnej społeczności. Decyzja w formie uchwały zebrania wiejskiego zostanie przekazana do RDOŚ.
Artykuły
Glebogryzarki i wertykulatory – niezbędne przystawki do kos spalinowych
Firma Granit Parts, od ponad 25 lat uznana firma hurtownicza, dostarczająca części zamienne dla sektor rolno-ogrodniczego, wiosną wprowadziła do oferty trzy wydajne i wszechstronne przystawki do kos spalinowych: glebogryzarki MyTilla 2 i MyTilla 4 oraz uniwersalny wertykulator TopKeeper.
Przeczytasz w 3 minuty
Artykuł sponsorowany


Ukłon wobec ustrojowych partnerów
Jednostki organizacyjne LP mają dość dobrze ułożoną współpracę z wójtami i marszałkami oraz ich administracjami. Mimo to dyrektor generalny LP uznał, że należy ją rozszerzyć na bezpośrednie współdziałanie z radami gmin i sejmikami wojewódzkimi. M. in. o tym mówi Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego LP ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.
Przeczytasz w 12 minut

100 lat lotniczej ochrony lasów
Zabiegi agrolotnicze to nieraz jedyna metoda ochrony naszych lasów przed gradacjami szkodliwych owadów. Bez samolotów i śmigłowców trudno też wyobrazić sobie skuteczne gaszenie wielkoobszarowych pożarów lasów. Czy polskie agrolotnictwo, świętujące w tym roku swoje 100-lecie, będzie miało swój kres?
Przeczytasz w 6 minut

Polska aplikacja AI – nowy wymiar tworzenia publikacji naukowych
Na świecie funkcjonuje wiele rozwiązań i aplikacji, które mają na celu usprawnienie procesu pisania tekstów. Narzędzia te wspierają zarówno profesjonalnych pisarzy, copywriterów, jak i naukowców, oferując różnorodne funkcje, takie jak pomoc w edytowaniu czy formatowaniu treści.
Przeczytasz w 3 minuty
Auto do lasu
Prawie bez udziwnień
Dwójka z przodu w nazewnictwie Peugeota zawsze oznaczała, że mamy do czynienia z niewielkim samochodem. Modele 205 i 206 były książkowymi przykładami małych miejskich aut, ale czasy się zmieniły. Peugeot 2008, kompaktowy crossover z dwójką z przodu, to bardzo praktyczne auto wielkości kompaktowego VW Golfa.


W starym dobrym stylu
Citroen C5X doskonale łączy w sobie cechy SUV-a, coupé, kombi i limuzyny, a i tak wciąż zachwyca spójną stylistyką. Chociaż nie ma hydropneumatycznego zawieszenia, które przez lata czyniło Citroeny wyjątkowymi samochodami, jest jednym z najbardziej komfortowych aut dostępnych na rynku.
Nie przegap żadnego wydania!
Prenumerując Las Polski, zawsze będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami i wydarzeniami w leśnictwie.
Z zagranicy
Kategorie lasów i ich ochrona
Lasy porastają przeszło 1⁄3 terytorium Litwy. Ich powierzchnia zwiększa się nieprzerwanie od czasu odzyskania niepodległości przez ten kraj. Obecnie wynosi przeszło 2210 tys. ha. Litewskie lasy podzielone są na cztery podstawowe kategorie w zależności od ich funkcji i celów ochrony. Np. gr. I obejmuje lasy najściślej chronione ze względu na walory przyrodnicze, kulturowe lub naukowe.
Raport o stanie lasów 2025
Stan szwajcarskich lasów jest kompleksowo monitorowany od wielu lat. W marcu 2025 r. dwie szwajcarskie instytucje – Federalny Urząd ds. Środowiska (BAFU) i Federalny Instytut Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem (WSL) – opublikowały raport o stanie lasów zawierający analizę danych z ostatnich dziesięciu lat. We znaki dały się m.in. pożary, susze czy burze.
Wycofywanie się Södry z krajów bałtyckich
Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów w Szwecji – postanowiła na początku 2025 r. rozpocząć proces sprzedaży posiadanych w krajach bałtyckich gospodarstw leśnych i wycofywania się ze związanej z nimi działalności. Jeszcze w styczniu posiadała ok. 153 tys. ha gruntów na Łotwie i w Estonii.
Normalizacja pozyskania w lasach państwowych
Lasy Republiki Czeskiej (LČR), które zarządzają czeskimi lasami państwowymi, pozyskały w 2024 r. blisko 8,1 mln m3 drewna. o oznacza wzrost o 4% w stosunku do roku wcześniejszego. Zwiększenie rozmiaru użytkowania lasu było przewidziane w planie na 2024 rok. W 2025 r. LČR planują pozyskanie również 8,1 mln m3 drewna.