6 maja 2025
EXPO 2025 – Tradycyjny surowiec w nowoczesnym wydaniu
13 kwietnia w Japonii rozpoczęła się Wystawa Światowa Expo 2025. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń promujących potencjał i dorobek gospodarczy, techniczny i naukowy, jak i kulturę uczestniczących w niej krajów. Wystawa potrwa do 13 października i przyciąga tłumy zwiedzających.

W bieżącym numerze
Zimny początek maja to dobra okazja by w towarzystwie ciepłej herbaty zasiąść do lektury najnowszego wydania „Lasu Polskiego”. A czytać na pewno jest co! W numerze 9/2025 szczególnie polecamy zapoznać się z intencjami, jakie towarzyszą społeczeństwu podczas akcji sadzenia drzew. W numerze podglądamy także pokaz arborystyczny dla uczniów ZSL w Zagnańsku.
Aktualności

6 maja 2025
RDLP w Krośnie – W trosce o leśne zabytki
Współpraca leśników ze służbami konserwacji zabytków województwa podkarpackiego ma długą tradycję. 1 kwietnia została sformalizowana porozumieniem podpisanym przez Mariana Pigana, dyrektora RDLP w Krośnie, i Adama Sapetę, Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu.

5 maja 2025
Nadleśnictwo Wolsztyn (RDLP w Zielonej Górze) – Nowy sezon zielonogórskiej Leśnej Ligi
Wystartował kolejny sezon sportowych zmagań zielonogórskich leśników. 22 marca w Nadleśnictwie Wolsztyn odbyły się XXII Integracyjne Mistrzostwa Leśników Zielonogórskich w Tenisie Stołowym o Puchar Dyrektora RDLP w Zielonej Górze.
Artykuły
Ukłon wobec ustrojowych partnerów
Jednostki organizacyjne LP mają dość dobrze ułożoną współpracę z wójtami i marszałkami oraz ich administracjami. Mimo to dyrektor generalny LP uznał, że należy ją rozszerzyć na bezpośrednie współdziałanie z radami gmin i sejmikami wojewódzkimi, gdyż gremia te, o statusie ustrojowym, mają najmocniejszy mandat do reprezentowania interesów całych wspólnot lokalnych i regionalnych. Między innymi o tym mówi Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego LP ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.
Przeczytasz w 12 minut


Pomiar fotometryczny – odciążenie dla leśniczych
W dniu, w którym zostało wydane zarządzenie w sprawie powołania doraźnego zespołu zadaniowego ds. wdrożenia cyfrowych metod pomiaru surowca drzewnego, można byłoby stwierdzić, że w końcu znalazł się dyrektor generalny, który uznał, że nowoczesną technikę należy wprowadzać nie tylko na wyższych poziomach organizacji LP.
Przeczytasz w 10 minut

Jak skóra bobra
Tylko solidna olejowo-tłuszczowa impregnacja butów skórzanych jest w stanie uodpornić je na negatywny wpływ wilgoci, tworząc trwałą warstwę hydrofobową. To coś więcej niż standardowa konserwacja przy pomocy drogich, przeznaczonych do tego specyfików, a raz wykonany zabieg wystarczy nawet na kilka miesięcy.
Przeczytasz w 6 minut

W kadrowym tyglu
– Polityka kadrowa w LP stała się najciemniejszą stroną leśnictwa po roku 1990. Masowe czystki na stanowiskach kierowniczych w rytm cykli wyborczych oraz awanse pozbawione często nawet pozorów merytorycznego uzasadnienia boleśnie uderzają we wspólnotę leśną – mówi Kazimierz Szabla, przewodniczący Komisji Polityki i Prawa Leśnego PTL.
Przeczytasz w 15 minut
Auto do lasu

SUV-em w teren?
Nowe auta z każdą kolejną generacją są nowocześniejsze, bezpieczniejsze i lepiej wyposażone. W codziennej eksploatacji taki postęp trudno uznać za wadę. Problemy zaczynają się dopiero, gdy chcemy takim autem wjechać w teren. Tam wiele rzeczy, które na asfalcie są niezastąpione, staje się przekleństwem.

Sztuka obserwacji
Zdanie egzaminu na prawo jazdy to dopiero początek drogi do bycia dobrym, a co za tym idzie – doświadczonym kierowcą. Żadna teoria nie zastąpi setek tysięcy przejechanych kilometrów i dobrych nawyków, które wyrabia się przez lata. A dobry kierowca to kierowca, który na drodze nie ufa nikomu...
Nie przegap żadnego wydania!
Prenumerując Las Polski, zawsze będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami i wydarzeniami w leśnictwie.
Z zagranicy
Wzrasta zainteresowanie zawodem leśnika
U naszych zachodnich sąsiadów coraz więcej młodych ludzi kształci się w zawodzie leśnika. Należy tu zaznaczyć, że w Niemczech pojęcie „leśnik” obejmuje zarówno specjalistę ze średnim lub wyższym wykształceniem leśnym, jak i uznawanego od 1974 r. profilu zawodowego „robotnika wykwalifikowanego w zawodzie leśnika”.
Spadek zapasu drzewostanów
Skutki zmiany klimatu coraz bardziej dają się we znaki Austrii – krajowi o stosunkowo dużej lesistości (48%). Zapas drzewostanów i przyrost maleją w tej alpejskiej republice. Zgodnie z wynikami ostatniej wielkoobszarowej inwentaryzacji lasów Austrii (ÖWI 2018–23), przedstawionymi w połowie stycznia 2025 r., ich zapas wynosi 1174 mln m3.
Lasy państwowe wkraczają w energetykę wiatrową
Lasy Republiki Czeskiej i koncern energetyczny Czeskie Zakłady Energetyczne podpisały pod koniec 2024 r. porozumienie o współpracy w zakresie produkcji i użytkowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Celem jest przygotowanie projektów budowy i eksploatacji farm wiatrowych na gruntach zarządzanych przez LČR.
Coraz wyższe dywidendy z lasów państwowych
LČR, które zarządzają czeskimi lasami państwowymi, mają w 2025 r. odprowadzić do budżetu państwa 7 mld koron czeskich tytułem świadczenia dywidendowego. Wysokość dywidendy została zapisana w preliminarzu przychodów budżetu państwa czeskiego na 2025 r., podpisanym w połowie grudnia 2024 r. przez prezydenta Petra Pavela.