8 lipca 2025
Konkurs „Mój Las”. Frekwencja na medal!
Niemal 2 tys. prac wpłynęło w regionalnym etapie XXXVIII edycji konkursu „Mój Las”. Nic więc dziwnego, że sąd konkursowy miał nie lada wyzwanie, by wyłonić zwycięzców. Ci nagrodzeni zostali podczas rozdania nagród 28 maja. Konkurs ma promować wiedzę przyrodniczo-ekologiczno-leśną, walory przyrodniczo-turystyczne polskich lasów i promować działania na rzecz ochrony środowiska.

W bieżącym numerze
Wyczekane wakacje to doskonała okazja do sięgnięcia po ciekawą lekturę. Podwójny, lipcowy numer „Lasu Polskiego” to aż 56 stron! Na nich m.in. o zaletach i wadach ośrodków rehabilitacji zwierząt a dla leśnych kolekcjonerów cenne wskazówki, jak odróżnić oryginał oznaki od falsyfikatu.
Aktualności

7 lipca 2025
Rekomendacje Państwowej Rady Ochrony Przyrody
17 czerwca minął rok, od przyjęcia rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (NRL – Nature Restoration Law). Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny jeszcze w tym roku przedstawić Komisji Europejskiej krajowe plany odbudowy zasobów przyrodniczych (Polska ma na to czas do 1 września) i rozpocząć działania, by pierwsze cele osiągnąć do roku 2030.

2 lipca 2025
Powstał projekt planu dla Puszczy Białowieskiej
26 czerwca odbyła się konferencja prasowa podczas której Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy przedstawiły projekt Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest (część polska). Plan określa ramy ochrony oraz sposób zarządzania Puszczą Białowieską do 2050 roku.
Artykuły
Sokotra, wyspa endemitów
Sokotra jest największą wyspą archipelagu położonego pomiędzy Półwyspem Arabskim a Afryką. W skład archipelagu (poza Sokotrą) wchodzą Abd al-Kuri, Samha, Darsha oraz dwie mikroskopijne wysepki Kal Firaund i Sabunija. Ta egzotyczna perła to prawdziwy botaniczny zbiór endemitów.
Przeczytasz w 4 minuty

Zobacz także:

Ślad węglowy w LP
Lasy Państwowe mają policzony ślad węglowy powstały w 2023 r. w całej strukturze organizacyjnej, w tym osobno w każdej ze wszystkich 469 jednostek. Jego wynik zapewne wpłynie na podejmowanie przedsięwzięć dekarbonizacyjnych oraz ma istotne znaczenie dla kontrahentów LP, zwłaszcza odbiorców drewna, którzy wkrótce też będą musieli ujawniać ślad węglowy swoich produktów.
Przeczytasz w 14 minut

Ukłon wobec ustrojowych partnerów
Jednostki organizacyjne LP mają dość dobrze ułożoną współpracę z wójtami i marszałkami oraz ich administracjami. Mimo to dyrektor generalny LP uznał, że należy ją rozszerzyć na bezpośrednie współdziałanie z radami gmin i sejmikami wojewódzkimi. M. in. o tym mówi Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego LP ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.
Przeczytasz w 12 minut

100 lat lotniczej ochrony lasów
Zabiegi agrolotnicze to nieraz jedyna metoda ochrony naszych lasów przed gradacjami szkodliwych owadów. Bez samolotów i śmigłowców trudno też wyobrazić sobie skuteczne gaszenie wielkoobszarowych pożarów lasów. Czy polskie agrolotnictwo, świętujące w tym roku swoje 100-lecie, będzie miało swój kres?
Przeczytasz w 6 minut
Auto do lasu
Nie pod prąd!
Dotychczas były to jedynie tablice informacyjne, teraz dzięki zmianie przepisów stały się pełnowartościowymi znakami drogowymi wpisanymi do kodeksu ruchu drogowego. Tablice „STOP! Zły kierunek!” są ostatnią możliwością ostrzeżenia kierowcy, który wjechał pod prąd na autostradę lub drogę szybkiego ruchu.


Prawie bez udziwnień
Dwójka z przodu w nazewnictwie Peugeota zawsze oznaczała, że mamy do czynienia z niewielkim samochodem. Modele 205 i 206 były książkowymi przykładami małych miejskich aut, ale czasy się zmieniły. Peugeot 2008, kompaktowy crossover z dwójką z przodu, to bardzo praktyczne auto wielkości kompaktowego VW Golfa.

W starym dobrym stylu
Citroen C5X doskonale łączy w sobie cechy SUV-a, coupé, kombi i limuzyny, a i tak wciąż zachwyca spójną stylistyką. Chociaż nie ma hydropneumatycznego zawieszenia, które przez lata czyniło Citroeny wyjątkowymi samochodami, jest jednym z najbardziej komfortowych aut dostępnych na rynku.
Nie przegap żadnego wydania!
Prenumerując Las Polski, zawsze będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami i wydarzeniami w leśnictwie.
Z zagranicy
Zakaz zakładania zrębów zupełnych w mocy
Stowarzyszenie Właścicieli Lasów i Rezerwatów Przyrody w Holandii (VBNE) wycofało 19 marca 2025 r. apelację od orzeczenia sądu pierwszej instancji, które usankcjonowało niedopuszczalność zakładania zrębów zupełnych w holenderskich lasach z uwagi na ochronę ich bioróżnorodności. Przełomowa decyzja holenderskiego sądu pozostaje więc w mocy.
Kategorie lasów i ich ochrona
Lasy porastają przeszło 1⁄3 terytorium Litwy. Ich powierzchnia zwiększa się nieprzerwanie od czasu odzyskania niepodległości przez ten kraj. Obecnie wynosi przeszło 2210 tys. ha. Litewskie lasy podzielone są na cztery podstawowe kategorie w zależności od ich funkcji i celów ochrony. Np. gr. I obejmuje lasy najściślej chronione ze względu na walory przyrodnicze, kulturowe lub naukowe.
Raport o stanie lasów 2025
Stan szwajcarskich lasów jest kompleksowo monitorowany od wielu lat. W marcu 2025 r. dwie szwajcarskie instytucje – Federalny Urząd ds. Środowiska (BAFU) i Federalny Instytut Badań nad Lasem, Śniegiem i Krajobrazem (WSL) – opublikowały raport o stanie lasów zawierający analizę danych z ostatnich dziesięciu lat. We znaki dały się m.in. pożary, susze czy burze.
Wycofywanie się Södry z krajów bałtyckich
Södra – gospodarcze zrzeszenie prywatnych właścicieli lasów w Szwecji – postanowiła na początku 2025 r. rozpocząć proces sprzedaży posiadanych w krajach bałtyckich gospodarstw leśnych i wycofywania się ze związanej z nimi działalności. Jeszcze w styczniu posiadała ok. 153 tys. ha gruntów na Łotwie i w Estonii.