21 lipca 2015

Oddział SITLiD w Kaliszu – Pasmiętają o technikum w Mojej Woli

Kaliski Oddział SITLiD od lat pielęgnuje pamięć o technikum w Mojej Woli. Tegorocznym obchodom Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa (15 maja), zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Antonin (RDLP w Poznaniu) w pobliżu pałacu w Mojej Woli, towarzyszyła konferencja, której sesja referatowa przybliżała słuchaczom to niezwykłe miejsce. Dzieje pałacu i historię okolicznych lasów przytoczyła Danuta Bojarczuk-Usarek. Przypomniała zebranym, że w Mojej Woli było technikum leśne, którego absolwenci zasilali kadry leśne nie tylko na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów, ale w całym kraju.

25 kwietnia 2014

Sektor dosyć zamknięty – wywiad z Januszem Kocelem (nr 7/2014)

Jaka jest kondycja firm leśnych po ponad dwóch dekadach na rynku? Niewysoka rentowność, tendencja spadkowa, gdy chodzi o liczbę przedsiębiorstw, starzejąca się kadra. Mała liczba pakietów specjalistycznych przy nadmiarze mocy produkcyjnych. To tylko niektóre z bolączek, o których mówi Janusz Kocel, profesor w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

15 stycznia 2014

Puszczykowo – Warsztaty dla Liderów Edukacji Społeczeństwa

W Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie między 28 a 30 października odbywały się XIV Warsztaty dla Liderów Edukacji Leśnej Społeczeństwa, w których uczestniczyli koordynatorzy edukacji leśnej z poszczególnych RDLP i pracownicy nadleśnictw wchodzących w skład LKP.  

27 grudnia 2012

Łowiectwo widziane na różny sposób

Oddział Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Leśnego, przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu i Wydziału Leśnego, zorganizował seminarium naukowe pt. „Lasy, leśnictwo a gospodarka łowiecka” (22 listopada).

20 sierpnia 2010

Lasom przyjazny

5 września na stadionie OKF w Górze, w godzinach od 12ºº do 17ºº, odbędzie się festyn organizowany, już po raz szósty, w ramach kampanii „Lasom Przyjazny”.  Organizatorami Festynu są: Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Wielkopolski oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Tegorocznym Gospodarzem Festynu jest Nadleśnictwo Góra Śląska, a Partnerem Fundacja Pomocy Szkole im. E. Machniewicza w Górze. Festyn objął patronatem honorowym Burmistrz Góry, a wsparcia udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firma Coccodrillo.W tym roku festyn odbędzie się wraz z IV Jarmarkiem Górowskim, któremu towarzyszy hasło: „Las bliżej nas”.

6 grudnia 2006

XVIII Ogólnopolski Rajd Leśników

1800 leśników z całej Polski spotkało się w dniach 18–20 maja br. w Sierakowie na XVIII Ogólnopolskim Rajdzie Leśników „Szlakami Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Notecka”. To kolejny rekord. Ta coroczna impreza cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Leśnej Braci. Organizatorem tegorocznego rajdu, nad którym patronat objął minister środowiska, był Wielkopolski Związek Leśników Polskich, RDLP w Poznaniu (z Nadleśnictwami: Sieraków, Babki, Łopuchówko, Oborniki, Pniewy) i po raz pierwszy Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

6 grudnia 2006

Nowy gatunek Phythophthory

W zamierającym drzewostanie olszowym w Nadleśnictwie Koło (RDLP w Poznaniu) naukowcy odkryli zupełnie nowy dla nauki gatunek. Dla upamiętnienia kraju, w którym został odnaleziony, nazwano go Phythophthora polonica. – Nad rzeką Ner znajdowało się ponad 50 ha odroślowego drzewostanu olszowego rosnącego na torfach niskich głębokich – opowiada Mirosław Macherski, nadleśniczy z Koła. – Był on zalewany każdej wiosny, ale podczas powodzi w 1997 r. doznał podtopienia letniego, czego olsza nie toleruje. Już w następnym roku drzewa zaczęły wykazywać oznaki zamierania. W listopadzie 2005 r., po konferencji w Puszczykowie dotyczącej zamierania drzewostanów liściastych, nadleśniczy opowiedział o problemie naukowcom z IBL. – Następnego dnia pojechaliśmy do Koła i pobraliśmy próbki z zamierających olsz – mówi Tomasz Oszako z Zakładu Fitopatologii IBL. – Wyhodowaliśmy z nich organizm, którego DNA porównaliśmy z bazą danych wszystkich znanych nauce gatunków. Okazało się, że jest to zupełnie nowy patogen.

5 września 2006

Jest o czym rozmawiać

W dniach 4-6 kwietnia br. w Puszczykowie k. Poznania odbyła się doroczna narada z zakresu ochrony lasu z udziałem przedstawicieli wydziałów ochrony lasu rdLP i DGLP, a także ZOL, IBL i innych placówek naukowych. W pierwszym dniu uczestników przywitał zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu Henryk Piskonowicz, a naradę prowadził naczelnik Ryszard Kapuściński z DGLP.

30 maja 2005

Znów powiało

30 maja 2005 około godziny 18:30 w rejonie Lasów Rychtalskich przeszła silna wichura połączona z potężnym gradobiciem i obfitymi opadami deszczu. Żywioł szalał około pół godziny. Po burzy nastała cisza i ludzkim oczom ukazał się dramatyczny krajobraz: połamane drzewa, uszkodzone samochody, zniszczona sieć energetyczna i telefoniczna. Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Oleśnica i Oława (RDLP we Wrocławiu), gdzie szkody szacuje się odpowiednio na 83 i 6  tys. m3 powalonego drewna, oraz Nadleśnictwo Syców (RDLP w Poznaniu) – 61 tys. m3.

idź do strony: