Oddział SITLiD w Kaliszu – Pasmiętają o technikum w Mojej Woli

Kaliski Oddział SITLiD od lat pielęgnuje pamięć o technikum w Mojej Woli. Tegorocznym obchodom Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa (15 maja), zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Antonin (RDLP w Poznaniu) w pobliżu pałacu w Mojej Woli, towarzyszyła konferencja, której sesja referatowa przybliżała słuchaczom to niezwykłe miejsce. Dzieje pałacu i historię okolicznych lasów przytoczyła Danuta Bojarczuk-Usarek. Przypomniała zebranym, że w Mojej Woli było technikum leśne, którego absolwenci zasilali kadry leśne nie tylko na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów, ale w całym kraju.

Pałac w Małej Woli wybudowano w 1852 r. dlaksięcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Drewniany budynek na kamiennejpodmurówce dwukrotnie rozbudowywano (m.in. w latach 1902–03 poprzez dobudowaniewieży z tarasem widokowym). Jego elewacja pokryta jest korkiem sprowadzonymspecjalnie z Portugalii, obok stoją wozownia, stajnie i domek myśliwski. Park(z 55 gatunkami drzew i 20 gatunkami krzewów) otaczający pałac należał kiedyś(tak jak sam pałac) do Lasów Państwowych.

W latach 1948–50 w Mojej Woli działałOśrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, a w roku 1950 powstało tu Technikum Leśneim. Bolesława Bieruta, które było pierwszą w historii leśnictwa szkołą dlakobiet. Technikum w 1975 r. przeniesiono do Starego Sącza, ale pałac do 1992 r.pozostał we władaniu LP. Obecnie jest własnością prywatną.

                      Fot. M. Obst

Uroczystym punktem spotkania było posadzeniez inicjatywy Nadleśnictwa Antonin w pobliżu byłego technikum dębu szypułkowego,który będzie upamiętniał ostatniego dyrektora szkoły Zenona Adamczewskiego.Sadzonkę zasadzili córka dyrektora Małgorzata oraz dyrektor Leśnego OśrodkaSzkoleniowego w Puszczykowie i absolwent mojowolskiego technikum Bogdan Golczak(oboje na zdjęciu). Dąb ma być hołdem dla wszystkich pedagogów, pracowników iabsolwentów byłego technikum, którzy służyli i pracowali dla polskich lasów.

MaciejKucharski