Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury

2 czerwca 2022 09:03 2022 Wersja do druku

Ogrodom już od starożytności przypisywano uzdrawiającą moc, wierząc że to właśnie kontakt z naturą może ukoić zmysły i ma pozytywny wpływ na nasze życie. W książce wydanej niedawno przez Wydawnictwo Agora – „Kwitnący umysł. O uzdrawiającej mocy natury”, Sue Stuart-Smith przypomina nam, że dzięki pielęgnowaniu więzi z przyrodą możemy nie tylko odkryć samych siebie, lecz także odnaleźć spokój i szczęście.


Słyszeliście kiedyś o hortiterapii, czyli terapii łaczącej ogrodnictwo i medycynę w celu przywrócenia równowagi fizycznej i psychicznej? Wiecie, w jak wielu programach wykorzystuje się ogrody jako narzędzia w procesie resocjalizacji? „Kwitnący umysł” to inspirująca opowieść o zbawiennym wpływie przyrody na psychikę człowieka. Autorka przedstawia zalety budowania więzi z roślinami już od najmłodszych lat, a także to, jak można wykorzystać ogrody w leczeniu stresu pourazowego albo w radzeniu sobie z depresją. Sue Stuart-Smith jest nie tylko pasjonatką ogrodnictwa, lecz także psychoterapeutką i zapaloną podróżniczką, co przekłada się na wysoki poziom merytoryczny tej książki. Połączenie psychologii, neurobiologii i historii ogrodów tworzy fascynującą opowieść wzbogaconą licznymi ciekawostkami – czy wiecie, że nawet w okopach w trakcie II wojny światowej żołnierze zakładali ogródki? Autorka dużo uwagi poświęca też znanemu psychiatrze i neurologowi, który kochał przyrodę i uwielbiał kwiaty – Zygmuntowi Freudowi.

Zamieszczone zdjęcia ogrodów zdecydowanie ubogacają treść, a  lekkość stylu i niewątpliwy talent tłumaczki, Doroty Pomadowskiej, sprawiają, że lektura jest niesamowicie interesująca i zarazem przyjemna w odbiorze.  

Dodatkowym atutem tej książki jest to, że nie jest to typowy poradnik. Autorka zabiera czytelnika w podróż, w której przeplatają się jej doświadczenia osobiste i zawodowe, rodzinne historie współgrają z wynikami naukowych badań oraz literackimi anegdotami. Strona po stronie przypominamy sobie, że jesteśmy częścią natury, że łączy nas z nią silna więź, której powinniśmy być świadomi. Dodatkowo bardzo rozbudowana bibliografia, uzupełniona notatkami autorki, umożliwia nam dotarcie do tematów, które zaciekawiły nas w trakcie czytania, a które z oczywistych względów nie mogły zostać szerzej opracowane na kartach tej książki.

„Kwitnący umysł” będzie idealną lekturą na letnie popołudnia. Jej poręczny format i twarda oprawa pozwolą zabrać ją ze sobą w każdy zakątek na łonie natury. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego lubisz zapach po deszczu, to zdecydowanie jest to książka dla Ciebie! Polecamy ją każdemu, kto ma ochotę na lekturę pełną optymizmu i fascynacji przyrodą.

Już niebawem książka będzie do zdobycia w naszej krzyżówce. Wypatrujcie jej w kolejnych numerach „Lasu Polskiego”.

Patrycja Klempas