Języki zwierząt

14 lipca 2021 12:20 2021 Wersja do druku

Macie ochotę na coś intrygującego i zaskakującego, a w dodatku kochacie zwierzęta i chcielibyście w końcu zrozumieć swoich pupili? Jeśli tak, to „Języki zwierząt” Evy Meijer zdecydowanie spełnią Wasze oczekiwania! No bo któż z nas nie zastanawiał się kiedyś, o czym plotkują zwierzęta? Okazuje się, że czasem nie tylko możemy podsłuchać, o czym gawędzą, ale nawet je... zrozumieć!


Autorka rozpatruje sposób porozumiewania się zwierząt nie tylko na podstawie biologicznych i etologicznych badań zdolności umysłowych danych gatunków, ale także w kontekście filozofii i językoznawstwa. Poruszane treści uzupełniane są wynikami badań, które potwierdzają, że nauka daje nam możliwości interpretowania nie tylko tego, co zwierzęta chcą nam przekazać, ale także tego, o czym rozmawiają „między sobą”. Musimy tylko umieć zauważyć pewne sygnały i prawidłowo je odczytać. Wykorzystują do tego dźwięki, zapachy, kolory, ruchy, a czasem... nasz język. Informacja o tym, że słonie potrafią używać ludzkich słów wprawiła mnie w osłupienie. Ale to nie koniec tak wyjątkowych ciekawostek! Autorka wspomina też, że papugi potrafią rozmawiać z ludźmi w ludzkim języku o zagadnieniach matematycznych, a pszczoły w tańcu przekazują współrzędne przestrzenne. Okazuje się, że zwierzęta posługują się gramatyką, a my, dzięki tej książce, możemy zgłębić wiedzę na temat gramatyki ucieleśnionej – bo komunikacja to przecież nie tylko język, to również mowa ciała, mimika i nie bez powodu nawet... samo spojrzenie.

Przyznam, że po tej lekturze inaczej spojrzę na mowę zwierząt. Kto wie, może któreś z nich będzie chciało zaprosić mnie na miłą pogawędkę. Ale czy wtedy będę potrafiła odpowiedzieć? Książka jest napisana z pomysłem i mimo nieco filozoficznego kontekstu autorka posługuje się lekkim stylem, dzięki czemu lektura jest bardzo przyjemna. Dodatkowo krótkie rozdziały i poręczny rozmiar są bardzo wygodne dla kogoś, kto tak jak ja lubi czytać wszędzie – nie tylko na domowej kanapie, ale także w autobusie, tramwaju, pociągu.

PK
Książka do zdobycia w naszej krzyżówce w nr. 13-14/2021.