Niesamowite nasionka

25 czerwca 2021 07:45 2021 Wersja do druku

Co mają ze sobą wspólnego lemury i wanilia? Co dawniej pomagało na ból zębów? Jakich nasion używali Majowie zamiast pieniędzy?
Odpowiedzi na takie pytania można znaleźć w najnowszej książce dla dzieci pt. „Niesamowite nasionka” Ewy Podleś.


Publikacja Wydawnictwa Dwukropek nie tylko uczy poprzez świetną zabawę (w książce znajdziemy też ciekawe ćwiczenia, które pomagają zapamiętać przydatne informacje o różnych nasionach), ale także zachęca do zdrowego trybu życia oraz działań na rzecz ochrony środowiska.

Cześć! To ja! Nasionko! Opowiem ci, jakie jestem niesamowite. 

Czego możemy się spodziewać? Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i zawiera w sobie wszystko, co młody odkrywca świata powinien wiedzieć. Najpierw autorka przedstawia dużo wiedzy ogólnej – mówi o rodzajach nasion, ich budowie i różnorodnych kształtach (czy wiecie, że nie ma dwóch roślin o jednakowych nasionkach albo które nasiona przypominają hamburgery?). Potem prowadzi czytelnika w ciekawe miejsca, w których może spotkać wiele różnych nasion – odwiedzamy nie tylko łono natury, gdzie dowiadujemy się, że nawet ryby biorą udział w rozsiewaniu roślin, ale także bazar egipski w Stambule, dzięki któremu poznajemy wiele aromatycznych przypraw. Dalej jest jeszcze ciekawiej, bowiem autorka pokazuje nam, że wszelkiego rodzaju ziarna i nasiona są z nami niemal zawsze i wszędzie – nie tylko w lesie (kiedy oglądamy części szyszki), na łące (gdy łapiemy nasionka dmuchawców), ale także w piekarni, cukierni, drogerii, a nawet... w elektrowni! Trzeba przyznać, że książka jest naprawdę dobrze opracowana, autorka używa poprawnego nazewnictwa (również łacińskiego), a piękne ilustracje fantastycznie uzupełniają treść, dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat z zaciekawieniem nauczą się właściwych nazw części roślin i ich nasion, w dodatku świetnie się przy tym bawiąc. 


PK
Książka do zdobycia w naszym konkursie plastycznym „Moja najciekawsza przygoda w lesie”. Więcej szczegółów w nr. 11/2021 (na s. 39).