Arboretum Wirty w czterech odsłonach

4 marca 2020 12:46 2020 Wersja do druku

Arboretum Wirty w czterech odsłonach

Nadleśnictwo Kaliska 2018

Spacer po opisanych na kartach książki botanicznych osobliwościach rozpoczyna rzut oka na liczącą już 140 lat historię arboretum, wzbogaconą archiwalnymi mapami i zdjęciami opiekunów obiektu. Na początku nieco uwagi przeznaczono staraniom na rzecz restytucji i ochrony zagrożonych gatunków roślin, a zaraz potem czytelnik wkracza w bogactwo kolekcji, prze-chadzając się wśród azalii, magnolii, lilaków i innych kwietnych drzew.


Później z pełnią siły wkracza wiosna, wybuchając ze zdjęć bogactwem kolorów i kształtów kwiecia oraz pąków, które już za chwilę rozbłysną żywą zielenią. Jeszcze przebijają się do światła kobierce zawilców, ale na następnej kartce już czai się lato. Wraz z nim na łamy wkraczają piękne zdjęcia róż-norodnych liści najciekawszych gatunków i odmian miłorzębów, klonów, igieł cisów, cyprysików, żywotników i sosen przyozdobionych dojrzewającymi szyszkami. Jesienią zaś wszystko to przybiera najciekawsze barwy. Klon palmowy obnosi się pełen dumy swoją czerwienią, a skrzydłoorzech kaukaski, nie chcąc pozostać w tyle, oblał się złotem. Nic sobie z tej rewii mody nie robi spokojny przybysz z dalekiego wschodu – pałecznik chiński – jego niebieskie strąki są osobliwością same w sobie.

Kilka kroków dalej czytelnik wkracza do lasu, przeżywając podróż przez kontynenty. Raz to Ameryka Północna, znowuż za zakrętem daleka Azja albo mroźna tajga, już gotowa na zmaganie z zimą. Ta jednak zamiast pogrążyć ogród we śnie, jedynie podkreśla jego barwy śnieżnym tłem. Zimozielone rośliny nie dają się chłodowi, podczas gdy inne już zaczynają kwitnąć. Straszą jeszcze gdzieniegdzie słomiane chochoły wokół młodych sadzonek, ale niezbyt długo jeszcze mróz będzie królował w arboretum, ukazanym w pełnej krasie na malowniczych zdjęciach. Chyba tylko wycieczka w to miejsce może dostarczyć podobnych przeżyć.

SLV.