Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość

14 października 2019 15:46 2019 Wersja do druku

Rewolucyjny geniusz roślin
Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość

Stefano Mancuso
Bukowy Las 2018,
s. 274

O roślinach w ostatnim czasie pisało wiele osób – pasjonatów, praktyków czy zielarzy. Przyszedł jednak czas, by do czytelników trafiły także przemyślenia naukowców. Tym samym wydawnictwo Bukowy Las wyemitowało „Rewolucyjny geniusz roślin” Stefano Mancuso, profesora Uniwersytetu Florenckiego. Ekologiczno-chlorofilowym producentom poświęcił on całą swoją karierę, nie powinno więc dziwić, że ma w tym temacie niejedno do powiedzenia. Jego polem badawczym są zachowania roślin, coś o czym szerzej mówi się dopiero od niedawna.

Czy rośliny mogą być geniuszami, nie mając układu nerwowego? Według autora nie ulega wątpliwości, że miliony lat ewolucji dały im wiele niedostrzegalnej dla nas pierwotnej mądrości. Autor snuje wizje i podaje przykłady inspiracji ludzkiego świata ewolucyjnymi osiągnięciami roślin. Dopatrzyć się ich można w przemyśle, robotyce czy budownictwie. Niektóre z nich wydają się abstrakcyjne, z innych nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Rośliny są jednak nie tylko na swój sposób mądre, ale bywają też podstępne. Potrafią wabić owady – zapylaczy czy też potencjalne „pożywienie”. Wykorzystują inne organizmy do rozprzestrzeniania.

Widać, Stefano Mancuso skierował książkę do osób, które mają już pewną wiedzę o ekosystemach oraz rozumieją prawidła nimi rządzące. Autor wprowadza różne, nieczęsto spotykane pojęcia, które oczywiście wyjaśnia, lecz wciąż jest to książka naukowca. Dzięki temu udaje mu się jednak zbudować wiarygodne analogie. Niekoniecznie proste, bowiem w ekosystemie nie ma łatwych odpowiedzi – by poznać jego sekrety, trzeba się wykazać wnikliwością i determinacją. Jeśli tylko czytelnik zdecyduje się poświęcić czas, by zgłębić tajniki roślin, „Rewolucyjny geniusz roślin” dostarczy mu odpowiedzi na pytania, których w innym przypadku nigdy by nie postawił.

 

SLV.