Filmy Włodzimierza Puchalskiego

28 lutego 2018 11:47 2018 Wersja do druku

Filmy Włodzimierza Puchalskiego

ORWLP w Bedoniu, 2017, książka (66 s.) i płyta DVD

Przyrodnik Włodzimierz Puchalski pozostawił po sobie nieprzebrane archiwa zdjęć i filmów.

By nie uległy zapomnieniu, Lasy Państwowe rekonstruują cyfrowo jego książki i filmy, nadając klasykom filmów dokumentalnych nowe życie.


Najnowsze wydawnictwo zawiera aż pięć obrazów: „Skrzydlaci rycerze” z 1955 r., „Zwierzęta naszych lasów” z 1963 r., „Żubry” (także z 1963 r.), „Zima w lesie” z 1966 r. oraz „Wśród łąk i wód” z 1974 roku.

„Zima w lesie” to jedyny film w zestawieniu utrzymany w konwencji czarno-białej. Choć Włodzimierz Puchalski miał już wtedy do dyspozycji taśmy barwne, celowo zdecydował się na użycie taśmy monochromatycznej. Trafił w dziesiątkę! Biel śniegu i kontrastujące z nią odcienie szarości uchwyciły niezwykły klimat tej pory roku.

Szczególnie cenny jest jednak film „Skrzydlaci rycerze”. Taśmy z nim były poszukiwane przez lata. Odnalazły się w wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Niestety, znajdowały się w kiepskim stanie, więc rekonstruktorzy musieli się nie lada natrudzić, by nadać im współczesnego sznytu i ostrości.

Do płyty z filmami dołączona jest 66-stronicowa książka, w której znalazło się kalendarium filmowe. Dowiadujemy się z niego szczegółów dotyczących prac nad filmami Puchalskiego oraz współpracowników przyrodnika. Kadry z planów filmowych (o ile można tak nazwać warunki, w jakich Puchalski pracował) pozwalają nam poczuć się niemal jak jeden z członków ekipy filmowej. Na wielu zdjęciach widać żonę Włodzimierza – Izabelę, która pomagała przy filmowych produkcjach.

W książce zalazły się też krótkie opisy poszczególnych filmów z zapowiedziami narratora. Dopełnieniem rysu historycznego są nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymały filmy (a było ich całkiem sporo, także na międzynarodowych imprezach) oraz fragmenty artykułów z prasy z czasów powstawania filmowych dokumentów.

UZ