Puchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego

25 października 2016 12:21 2016 Wersja do druku

Puchalski. Pierwsze filmy Włodzimierza Puchalskiego
Płyta DVD z książką
ORWLP w Bedoniu, 2016

Zbiór sześciu kilkunastominutowych filmów: „Na ptasiej wyspie”, „Wykluwanie się i rozwój piskląt”, „Wiosna”, „Instynkt macierzyński ptaków”, „Łabędzie jezioro” i „Puszcza Białowieska”. Nagrania zrealizowano w latach 1947–64. Powstawały równolegle z cyklem czterech książek „Zielonej serii”. Autor scenariuszy i większości zdjęć nakręcił w sumie kilkadziesiąt filmów przyrodniczych. Wybrane produkcje współczesnemu widzowi postanowiły przybliżyć Lasy Państwowe.


Filmy zrekonstruowano i zdigitalizowano cyfrowo (pomogła w tym Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, która pierwotnie zlecała nakręcenie części filmów Włodzimierzowi Puchalskiemu), nie odbiegają więc jakością od współczesnych produkcji.

Zwłaszcza „Jezioro łabędzie” zasługuje na szczególną uwagę – to jeden z pierwszych filmów Puchalskiego zrealizowany w kolorze. Pozbawiony jest ścieżki dźwiękowej – jedyne odgłosy, jakie słychać w tle filmu, pochodzą z natury.

Nad opracowaniem całości zrewitalizowanych filmów czuwał Tomasz Ogrodowczyk– filmowiec, którego realizacje przyrodnicze od lat uznawane są za wzorcowe.

Do płyty DVD dodano 64-stronicową książkę zawierającą krótki życiorys przyrodnika, kalendarium filmowej twórczości, listę nagród i wyróżnień, jakie otrzymał za swoje filmy. W książce znalazły się też liczne fotografie z planów zdjęciowych oraz kopie dokumentów (m.in. zlecenie realizacji „Instynktu macierzyństwa” z 1954 r.).

Na portalu YouTube (na profilu Leśnego Studia Filmowego) można zobaczyć fragmenty filmów przed i po rekonstrukcji.

UZ