Podręcznik dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania biomasy leśnej do celów energetycznych

21 lutego 2014 11:42 2014 Wersja do druku

Podręcznik dobrych praktyk w zakresie pozyskiwania biomasy leśnej do celów energetycznych
Krzysztof Jodłowski, Michał Kalinowski
IBL 2013, 60 s.

Biomasa na cele energetyczne zyskuje na znaczeniu. Jednak w polskich bibliotekach próżno szukać kompendium z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi jej pozyskania. Na świecie podręczników takich nie brak – niech świadczy o tym chociażby szwedzki podręcznik recenzowany w nr. 22/2012 „Lasu Polskiego” (kolejny fragment tłumaczenia zamieszczamy też na s. 17). Dlatego niewielkie opracowanie Jodłowskiego i Kalinowskiego dostosowane do polskich realiów z pewnością ucieszy zainteresowanych tematem.


Książka jest pokłosiem projektu realizowanego w IBL „Rozwój metodyki badań i projektowania systemów pozyskiwania leśnej biomasy drzewnej do celów energetycznych”.

Poza informacjami o właściwościach biomasy (gęstości, wilgotności, podatności na zanieczyszczenia) „Podręcznik…” to solidna porcja informacji o udostępnianiu drzewostanów do pozyskiwania biomasy dla energetyki. Bogata w informacje teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne – także w zakresie przygotowywania szlaków zrywkowych. Samo pozyskanie biomasy opisano zarówno w zakresie pozyskania drewna okrągłego dla energetyki, jak i zrębków (zarówno w użytkowaniu przedrębnym, jak i rębnym). Autorzy podsuwają rozwiązania technologiczne i wskazówki efektywniejszego wykorzystania surowca. Przestrzegają też przed najczęściej popełnianymi błędami.

Autorski duet nie zapomniał o kwestiach środowiskowych. I tak poza zwróceniem uwagi na prawidłowe poruszanie się maszynami, by nie uszkadzać drzewostanów czy dróg, zwrócono uwagę m.in. na ubytek substancji mineralnych.

Wyszczególnienie w punktach najważniejszych kroków i przejrzysta forma opracowania ułatwiają zapamiętanie. Schematy i rysunki wyjaśniają dodatkowo trudniejsze zagadnienia i doskonale unaoczniają czasem niezbyt oczywiste fakty. Kolorowe zdjęcia dopełniają całości. Pozostałe plusy – poręczny format i prosty, zrozumiały język. Lektura warta uwagi m.in. leśników i zul.

UZ