Wady drewna

15 lutego 2012 11:39 2012 Wersja do druku

Wady drewna
Robert Kimbar
Wyd. nakładem własnym 2011, s.252

„Wady drewna” to nowość wydawnicza skierowana do leśników, technologów drewna, pracowników przemysłu drzewnego, wykładowców i nauczycieli oraz studentów i uczniów szkół o profilu leśnym i drzewnym, a także szeroko pojętego grona osób zainteresowanych tą części wiedzy o drewnie.


 


Książka powstała w oparciu o entuzjastycznie recenzowany, ukazujący się w „Lesie Polskim” w latach 2007–11 cykl artykułów o brakarstwie. Układ treści jest zgodny z aktualnie stosowanymi w Lasach Państwowych Polskimi Normami i warunkami technicznymi, ale jednocześnieznacznie wykracza poza techniczny stereotyp myślenia o brakarstwie.

„Wady drewna” nie są techniczną encyklopedią, lecz napisane są łatwym, wręcz sfabularyzowanym, bardzo przystępnym językiem. Czytelnik książki otrzymuje kompendium bardzo zaawansowanej wiedzy praktycznej, jak i akademickiej, a jednocześnie znajduje w niej mnóstwo ciekawostek, wyjątków, a nawet brakarskich paradoksów.

Ilustracje – ok. 700 dobranych merytorycznie zdjęć – nie tylko przedstawiają poszczególne wady drewna, ale też zawierają trafnie opisane odniesienia do problemów występujących w praktyce.

Prof. dr hab. Witold Pazdrowski, Kierownik KatedryUżytkowania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: „Wady drewna” są opracowaniem o wielkim znaczeniu dla nauk leśnych i drzewnych, a przede wszystkim dla praktyki gospodarczej. Publikacja jest wyjątkowo aktualna i oryginalna, napisana klarownie i przystępnie, z wyjątkowym znawstwem i na wysokim poziomie merytorycznym. Jest to jest pozycja unikalna wśród tego rodzaju opracowań.

Inż. Adam Wytykowski, instruktor brakarstwa, wieloletni pracownik RDLP w Poznaniu, odpowiedzialny za dobór surowca na aukcje drewna cennego w Krotoszynie: Najbardziej dopracowana książka o tematyce brakarskiej. Opis detali, rzeczowość, wiedza i profesjonalizmautora, jakość i dobór materiału fotograficznego niespotykane w żadnej innej publikacji z tego zakresu. źródło wiedzy dla najbardziej dociekliwych specjalistów z zakresu surowca drzewnego oraz instruktorów brakarstwa.

Książka dostępna w sprzedaży www.sklep-oikos.net.pl

Jacek Kłudka