Zwierzęta Polski

7 listopada 2009 19:57 2009 Wersja do druku

Zwierzęta Polski
Barbara Ćwikowska, Marcin Karetta
Carta Blanca 2008, s. 300 

Jeśli komuś bliżej niezorientowanemu w świecie przyrody chcemy przekazać wiedzę o krajowych zwierzętach, a przy okazji nie zrazić tej osoby mnogością szczegółów, zawiłością systematyki czy sztampowością opisów typu: wielkość, liczba młodych, barwa – polecam tę książkę.

Jest to właściwie album, ale z dość rozbudowaną warstwą tekstową. Omawia poszczególne grupy zwierząt, pokazując tylko najciekawsze zagadnienia związane z ich biologią, ekologią, czasem genetyką. Większość fotografii różnych autorów to doskonałe zdjęcia dokumentacyjne, na których czasem uchwycono szczególnie ciekawą scenę. Pojedyncze zdjęcia mają też szczególne walory estetyczne, ale nie o nie chodziło w tej książce. Tu podstawą jest dobra prezentacja charakterystycznych cech gatunkowych opisywanych zwierząt lub zaprezentowanie ich w środowisku, w którym żyją. I to udało się znakomicie. Zwierzęta opisane zostały gromadami, poczynając od ssaków, na bezkręgowcach kończąc. Kręgowcom poświęcono zdecydowaną większość książki, a spośród bezkręgowców zaprezentowano głównie owady.

W książce znajdziemy też specjalne rozdziały omawiające niektóre kryjówki zwierząt, ich życie społeczne, zjawiska: synantropizacji, hibernacji i migracji; sposoby maskowania się, budowę aparatów gryzących oraz fazy rozwojowe. Oddzielne miejsce poświęcono też gatunkom obcym i zwierzęcym rekordom Polski.

Pewnym mankamentem jest to, że te rozdziały wpleciono pomiędzy teksty omawiające poszczególne grupy systematyczne, co sprawia wrażenie braku uporządkowania. Niemniej dobrze, że w ogóle można je przeczytać, bo dodatkowo podkreślają różnorodność, a przez to ciekawość zwierzęcego świata. Przy okazji prezentacji kolejnych grup zwierząt, w formie tabelarycznej, przedstawiono także status gatunków, a w przypadku niektórych grup bezkręgowców podano liczbę gatunków stwierdzonych w Polsce.

Warto dodać, że jak na album książka ma dość nieduży, niemal kwadratowy format. Dzięki temu, mimo twardych okładek i pokaênej objętości, jest wygodna w użyciu. Z całą pewnością jest to dobra propozycja na nagrody w przyrodniczych konkursach dla dzieci i młodzieży. Można ją zamawiać na www.cartablanca.pl .
SoWa