Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce

23 czerwca 2009 15:47 2009 Wersja do druku

Parki narodowe i krajobrazowe w Polsce
Praca zbiorowa
Carta Blanca 2008

Nawigator turystyczny to dobre określenie dla prezentowanej publikacji. Nie jest to ani typowy przewodnik, ani atlas. Znajdziemy tu dość obszerne opisy wszystkich krajowych parków narodowych oraz znacznie mniej rozbudowane, a właściwie okrojone do not informacyjnych dane dotyczące parków krajobrazowych. To nie wada, bo głównym założeniem książki jest pomoc w wyborze miejsca wypoczynku. Do tego celu w zupełności wystarczy czytelna mapa oraz około półstronicowy opis walorów przyrodniczych i kulturowych kompletu parków krajobrazowych.


Mapy uzupełniają treść pisaną o informacje dotyczące usytuowania hoteli, zabytków, rezerwatów itp. Znacznie szerszy zasób wiedzy mają rozdziały poświęcone parkom narodowym. Każdy z nich zaczyna się od dość szczegółowej mapy chronionego obszaru z naniesionymi granicami ochrony ścisłej, szlakami turystycznymi i miejscami istotnymi dla turystów. Z części opisowej dowiemy się m.in., jak do parku dojechać. Ale uwaga, trasy dojazdowe nie są zbyt precyzyjne, a czasem nawet mylące, dlatego kierowcom lepiej będzie korzystać z mapy niż książkowych opisów.

W dalszej części teksty charakteryzują park, prezentują najważniejsze jego walory i krótko opisują miejsca godne szczególnej uwagi. W tabeli przedstawiono informacje o szlakach turystycznych, ich długości, kolorze oznakowania oraz ważniejszych miejscach, przez które wiodą. Autorzy tekstów proponują też miejsca, które według nich koniecznie trzeba odwiedzić. Dziwne, że wśród nich nie znalazło się serce Białowieskiego Parku Narodowego, z podstawowym dla Puszczy szlakiem turystycznym prowadzącym przez obszar ochrony ścisłej.

Szkoda też, że autorzy, podając informacje dotyczące płatności za wstęp do parków, nie poinformowali o niektórych ważnych i płatnych trasach, a także możliwości korzystania z usług przewodników. Za to przy każdym z parków podano listę polecanych miejsc noclegowych oraz restauracji wraz z danymi teleadresowymi oraz poziomem obowiązujących cen.

W nawigatorze znajdziemy też ogólne informacje o formach ochrony przyrody w Polsce, oddzielną listę obiektów szczególnie interesujących usytuowanych w parkach narodowych i krajobrazowych, a także słowniczek i indeks nazw geograficznych.

Książka dostępna jest na www.cartabanca.pl