Atlas uszkodzeń drzew leśnych t. 1

23 czerwca 2009 15:42 2009 Wersja do druku

Atlas uszkodzeń drzew leśnych t. 1
G. Hartman, F. Nienhaus, H. Butin
Multico 2009

Rozpoznanie przyczyn złej kondycji drzewa po objawach występujących na liściach, korze, pąkach, kwiatostanach czy korzeniach wcale nie jest prostym zadaniem. Aby je ułatwić, niemieccy naukowcy przygotowali szczegółowy atlas uszkodzeń. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miał on na zachodzie już kilka „mutacji”.


Opracowania wersji dla polskiego czytelnika podjęła się Oficyna Wydawnicza Multico, korzystając z tłumaczenia prof. Gabriela ¸abanowskiego z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, Książka jest pierwszym tomem, przedstawiającym opis 300 czynników chorobotwórczych (grzybów, owadów, warunków atmosferycznych), powodujących zmiany na 19 najważniejszych gatunkach drzew leśnych i parkowych. Zostały one zilustrowane 650 fotografiami, które niezwykle ułatwiają identyfikację zagrożenia. W zależności od specyfiki uszkodzenia przedstawiono na nich wygląd zmian poszczególnych części drzewa, czasem jego ogólny widok oraz, o ile to możliwe, sprawcę wraz z charakterystycznymi śladami przezeń pozostawianymi (np. żery owadów).

Zdjęciom towarzyszy opis przybliżający szczegóły niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy oraz uwagi poszerzające wiedzę o chorobie drzewa. Autorzy, o ile jest to zasadne, podają także możliwe przyczyny podobnych uszkodzeń oraz rodzaj sprzętu, którego użycie ułatwi trafne rozpoznanie (lupa, mikroskop). Każdy rozdział poświęcony jest oddzielnemu gatunkowi drzewa. Na jego początku znajdziemy mini klucz, ułatwiający nam ustalenie właściwego czynnika powodującego uszkodzenia. Przy hasłowo określonym rodzaju uszkodzenia (np. żółknięcie igieł) podano odnoŚnik do numerów stron, na których znajdziemy opisy różnych przyczyn wywołujących tego typu zmiany. Na wszelki wypadek „instrukcję obsługi” klucza, jak i całego atlasu, zawarto na początku książki. Autorzy przedstawili tam także definicje kilkudziesięciu podstawowych pojęć fachowych, które zastosowali w części opisowej. Warto dodać, że tą niewielkich rozmiarów i oprawioną w twarde okładki książką z łatwością można posługiwać się w terenie dlatego powinna się ona znaleść w bibliotece każdego leśnika. Przygotowywany do druku drugi tom będzie zawierał opisy kolejnych 330 uszkodzeń spotykanych na pozostałych drzewach, a także krzewach leśnych oraz parkowych, i zostanie zilustrowany 520 zdjęciami.

Książkę można kupić www.multicobooks.pl