Barczatka syberyjska

2 kwietnia 2007 06:33 2007 Wersja do druku

Barczatka syberyjska
Film DVD
ORWLP Bedoń
2006
 

Mimo dokładnych kontroli fitosanitarnych na granicach, możliwość przedostania się do polskich lasów obcych gatunków szkodliwych owadów jest realna. Wśród gatunków potencjalnie groźnych dla lasu wymieniana jest barczatka syberyjska. Ten bardzo ekspansywny gatunek motyla stanowi jeden z największych problemów leśnictwa na Syberii. W tej chwili zwalcza się go tam wyłącznie chemicznie, gdyż metody biologiczne są zbyt mało efektywne. Mimo zwalczania gatunek czyni więcej szkód niż wszystkie inne owady razem wzięte. Jeszcze niedawno barczatka syberyjska nie występowała w europejskiej części Rosji. Obecnie zasiedla już lasy jej wschodniej i centralnej części, a każdego roku zasięg jej występowania przesuwa się o kolejne 60 km. Jest więc bardzo prawdopodobne, że niedługo motyle te, unikając wszelkich kontroli, przelecą ponad granicą naszego kraju. O ile wcześniej nie zostaną wwiezione wraz z importowanym drewnem. I co wówczas?


Jak zauważa dr Andrzej Łabędzki, autor scenariusza i komentarza do filmu, Polska należy do najbardziej podatnych na gradacje i wynikające z nich szkody krajów w Europie. Możemy więc spodziewać się sporych problemów.
Film powstały na zlecenie DGLP ma na te problemy leśników przygotować. Dobrze się stało, że materiał o barczatce syberyjskiej powstał w kontekście realiów polskich. Praktycznie przez cały czas (film trwa blisko pół godziny) ten ekspansywny gatunek porównywany jest ze znaną nam barczatką sosnówką. Pokazane zostały różnice w wyglądzie, rozpoznawaniu i biologii. Do zdjęć wykorzystano m.in. osobniki hodowane w laboratoriach, dzięki czemu nie ma wątpliwości, z którym gatunkiem mamy do czynienia. Autorzy wykazali się przy tym dużą szczegółowością, tym samym nadając swojej pracy walor popularnonaukowy i edukacyjny.
W filmie zaprezentowano doświadczenie leśników rosyjskich w prognozowaniu zagrożenia barczatką. Wydaje się wręcz, że bez udziału przedstawicieli rosyjskiego świata nauki i tamtejszych leśników, film nie mógłby powstać. Realizatorom należą się za to słowa pochwały. W ogóle cały film, choć w dużej mierze mający charakter instruktażowy, ogląda się z przyjemnością. A to dlatego, że prócz fachowej wiedzy i dość szczegółowych zdjęć owadów, zobaczymy w nim również fragmenty archiwalne oraz współczesny krajobraz tajgi. Płytę można zamawiać na stronie www.bedon.lasy.gov.pl.
SoWa (przed ekranem)