Praktyczny atlas Tatr polskich i słowackich

28 grudnia 2006 22:17 2006 Wersja do druku

Praktyczny atlas Tatr polskich i słowackich
Michał Siwicki

Polkart/Sygnatura
2006/2007

Amatorzy wycieczek w góry dostali w ostatnim czasie do dyspozycji ciekawy zbiór map po polskich i słowackich Tatrach. Ułożenie ich w książeczkę kieszonkowego formatu zachęca do korzystania z publikacji w każdych warunkach - zarówno domowych, jak i terenowych. Zamieszczone mapy w skali 1: 25 000 oraz 1: 15 000 (plany miejscowości) są starannie przygotowane i utrzymane w przyjemnej dla oka kolorystce. Zawierają wiele przydatnych na szlaku informacji topograficznych, geograficznych i turystycznych. Wśród nich za najistotniejsze można uznać nazwy polan, hal, szczytów (nie przy wszystkich podane są wysokości n.p.m.) i oczywiście przebieg szlaków, tras rowerowych i narciarskich wraz z wyciągami, i usytuowanie schronisk. Naniesiono także przebieg ścieżek dydaktycznych. Przy każdym szlaku znajdują się informacje o czasie podejścia i zejścia oraz informacje o jego trudności, które podano w czterostopniowej skali oraz specjalnie oznaczono fragmenty wymagających tras zabezpieczonych łańcuchami.


W atlasie znalazły się plany najważniejszych i najpopularniejszych miejscowości tatrzańskich: Zakopanego, Szczyrbskiego Jeziora, Nowej Leśnej, Starego Smokowca, Tatrzańskiej Łomnicy, Tatrzańskiej Kotliny i Popradu. Zawierają one nazwy ulic, dzielnic, lokalizację ważniejszych obiektów publicznych, aptek, hoteli, campingów, pól namiotowych itp. W początkowej części atlasu umieszczono także krótki informator krajoznawczy, z którego można zasięgnąć wiadomości z zakresu geologii, klimatu, przyrody, a także rozmieszczenia muzeów i możliwości wynajęcia przewodników górskich. Znajdziemy tam informacje o najważniejszych polskich schroniskach i słowackich chatach, a wśród nich dane o: położeniu nad poziomem morza, liczbie miejsc noclegowych, wyposażeniu, możliwości dotarcia różnymi środkami lokomocji, a także numer kontaktowy. Dodatkowo na składanej okładce znajdziemy skrócony informator telefoniczny.
Całość atlasu robi naprawdę dobre wrażenie. Niewielki rozmiar i waga są poważnym atutem publikacji, którą bez problemu można schować w kieszeni kurtki, spodni czy plecaka. Wydawnictwo można zamawiać na www.sygnatura.com.pl .
SoWa