Ptaki Polski

12 czerwca 2006 16:15 2006 Wersja do druku

Ptaki Polski
Wiosna 2006 (1)

Ornitologia i fotografia przyrodnicza przeżywają wyraźny rozkwit. Dowodem tego jest nowy na polskim rynku kwartalnik poświęcony ptakom, ich poznawaniu, ochronie i obserwacji. Stojące na bardzo wysokim poziomie edytorskim i merytorycznym pismo już od pierwszego numeru przyciąga uwagę doskonałymi fotografiami i ciekawymi tekstami. Wiele spośród nich to krótkie ilustrowane informacje o rzadkich gatunkach obserwowanych ostatnio w kraju, akcjach, interesujących zdarzeniach, nowych publikacjach, a także obozach ornitologicznych. Jednak największą część pisma zajmują artykuły o obserwacjach, badaniach, ciekawych gatunkach i miejscach oraz fotografowaniu ptaków.


W pierwszym numerze znalazły się teksty o bieliku, historii obserwacji ptaków w Polsce, obrączkowaniu, dolinie środkowej Odry, Północnym Podlasiu, rozpoznawaniu dzięciołów pstrych, lornetkach, a także relacja z wyprawy naukowo-badawczej do Argentyny. W dziale zatytułowanym „W obiektywie” umieszczono wywiad z Arturem Taborem, w którym opowiada on o najnowszym albumie poświęconym polskim sowom. Ponadto opublikowano w nim historię zdjęcia, nagrodzonego przez „BBC Wildlife Magazin” i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, którego autorem jest młody Polak, Jerzy Grzesiak, a także fotoporady, poświęcone wyborowi tematu i kadru zdjęcia.
Trzeba przyznać, że „Ptaki Polski” są pismem przeznaczonym dla szerokiego kręgu odbiorców. Mimo że część tekstów napisana jest przez wybitnych specjalistów daleko im do naukowego zadęcia. Artykuły pełne są ciekawostek i informacji mało znanych szerszemu gronu obserwatorów
ptaków. Dużym urozmaiceniem i zachętą do zapoznania się z ich treścią są liczne ilustracje. Prócz doskonałych zdjęć ptaków znajdziemy w nich liczne mapy, świetne rysunki oraz reprodukcje starych fotografii. Całość sprawia naprawdę dobre wrażenie. Jako że „Ptaki Polski” są całkowicie prywatną inicjatywą, część miejsca przeznaczono na reklamy. Ale i one stoją na wysokim poziomie, a treścią nie odbiegają od głównego tematu kwartalnika. Cena egzemplarza (8,50 zł) z pewnością nie jest wygórowana. W zamian otrzymujemy produkt bardzo wysokiej jakości. Pismo dostępne jest w salonach EMPiK oraz punktach sprzedaży, w których prasę dostarcza Kolporter. Ponadto można otrzymać je w prenumeracie (30 zł rocznie). Można ją zamówić na stronie www.ptaki-polski.pl.
SoWa