Skarby podkarpackich lasów

18 lipca 2005 13:24 2005 Wersja do druku

Skarby podkarpackich lasów
Edward Marszałek
Ruthenus 2005

Po raz kolejny, znany krośnieński leśnik zachęca nas do poznawania podkarpackiej przyrody i kultury. Tym razem autor zabiera czytelnika na turystyczne wypady do najwspanialszych rezerwatów przyrody krośnieńskiej RDLP. Przewodnik ma być przyczynkiem do planowanego przez leśników opracowania szlaku prezentującego najwspanialsze leśne fragmenty regionu. I z pewnością będzie, bo znajdujące się w książce opisy dziesięciu rezerwatów odbiegają od powszechnie stosowanego, sztampowego schematu ograniczającego się do daty powstania, powierzchni i celu ochrony. W tej książce prezentowane miejsca mają swoją, czasem niezwykle barwną, historię. Autor prezentuje też wyraźny związek ludzi z opisywanymi lasami. Zresztą wiele wspominanych w tekście miejsc ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i dla całego narodu. Dość wspomnieć o Kalwarii Pacławskiej, czy rezerwacie "Tysiąclecia" na Cergowej, gdzie znajdują się miejsca kultu religijnego. Atutem przewodnika jest również różnorodność prezentowanych miejsc. Znajdziemy w nim wspomniane już miejsca kultu, rejony o tragicznej historii, bujnej przyrodzie czy niezwykłych tworach geologicznych.

przeczytaj fragment książkiBlisko 150 stronicowa książka zawiera również wiele barwnych fotografii, wykonanych przez autora, spis wszystkich (72) rezerwatów znajdujących się w państwowych lasach na terenie RDLP w Krośnie, wraz z podaniem najważniejszych informacji ich dotyczących, a także przepisy obowiązujące na ich terenie. Tam, gdzie występują specjalnie oznakowane ścieżki dydaktyczne, autor wyraźnie to zaznacza, informując o tematyce poruszanej na szlaku.
Mankamentem przewodnika jest całkowity brak kartograficznej ilustracji opisywanych obiektów oraz choćby schematycznych mapek dojazdu do każdego rezerwatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że powszechna dostępność map różnych rejonów Podkarpacia z pewnością pomoże zainteresowanym w dotarciu na miejsce. Dlatego z pełną odpowiedzialnością książkę tę można polecić wszystkim zainteresowanym podkarpacką przyrodą, kulturą i historią. Szeroka wiedza, którą autor dzieli się z czytelnikami, jest gwarancją nie tylko udanej lektury, ale również wspaniałej wycieczki do najpiękniejszych zakątków Podkarpacia.
SoWa

Przeczytaj fragment książki