Rotam ratuje rzymskie sosny – Wojna ze szkodnikiem

23 czerwca 2021 11:12 2021 Wersja do druku

Od tysięcy lat unikalne sosny parasolowe (Pinus pinea), znane również jako włoskie sosny kamienne, tworzą – wraz ze starożytnymi zabytkami tego miasta – panoramę Rzymu. Można powiedzieć, że są one wręcz symbolem „wiecznego miasta” – poświęcono im liczne utwory literackie i muzyczne, pojawiły się w wielu znanych filmach. Jednak inwazja bardzo groźnego szkodnika owadziego, jakim jest Toumeyella parvicornis, poważnie zagroziła egzystencji tych drzew w stolicy Włoch i jej najbliższych okolicach.Rzymskie sosny kamienne były uprawiane i wykorzystywane m.in. w celu pozyskania jadalnych orzeszków piniowych już od czasów prehistorycznych. Gatunek ten ma średnią długość życia od 50 do 150 lat. Jednak pojawienie się kilka lat temu w Rzymie szkodnika owadziego rodem z Ameryki Północnej, doprowadziło do porażenia ok. 80% populacji sosen. Toumeyella parvicornis, znana również jako „łuska żółwia sosnowego”, to malutki owad o długości ok. 3 mm i czerwono-brązowym zabarwieniu pokryw. Owad produkuje słodkie, białe odchody, na których rozwija się gruba czarna pleśń, oblepiająca igły i blokująca transpirację oraz proces fotosyntezy. Jako gatunek nierodzimy szkodnik ten nie ma we Włoszech naturalnego wroga.

Aby ocalić sosny, włoska firma GEA snc, specjalizująca się w utrzymaniu oraz ochronie parków i zieleni miejskiej (również w Rzymie), oferuje opatentowaną technikę endoterapii o nazwie Nuovo Metodo Corradi®, polegającą na ręcznym wstrzyknięciu specjalistycznego fitofarmaceutyku do układu naczyniowego drzewa.

Środek Rotam VARGAS® – insektycyd-akarycyd, zawierający jako substancję czynną abamektynę, został jako jedyny zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Włoskiej do użycia w celu zwalczania Toumeyella parvicornis na sosnach. Abamektyna jest naturalnym produktem fermentacji przeprowadzanej przez mikroorganizmy glebowe Streptomyces avermitilis. Testy wykazały, że Rotam VARGAS® ma ok. 85% skuteczności, gdy jest stosowany w endoterapii. Preparat wstrzyknięty do rośliny w wyniku injekcji tworzy w niej aktywny depozyt, który zapewnia zwalczanie szkodników prawie natychmiast i przez długi czas. Ze względu na sposób aplikacji, środek działa żołądkowo, niszcząc osobniki dorosłe oraz larwy. Ponieważ preparat wykazuje działanie paraliżujące (jest neurotoksyną działającą w ciągu kilku godzin od pobrania), owady takie bardzo szybko przestają żerować i w efekcie tego przestają też zanieczyszczać drzewa swoimi odchodami.

Ten projekt pokazuje, jak nasza firma ewoluuje od dostawcy wysokiej jakości produktów postpatentowych do dostawcy rozwiązań o wartości dodanej, zorientowanych na rynek i klientów – mówi Paul Savage, dyrektor firmy Rotam na Europę, Maghreb i Bliski Wschód (EMME). – Rotam zawsze pozostaje blisko klientów i cieszymy się, że możemy być częścią tego innowacyjnego rozwiązania, które ratuje kultowe rzymskie sosny.

Red.