Mundur leśnika - Na nowe sorty jeszcze poczekamy

13 lutego 2018 14:36 2018 Wersja do druku

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Środowiska (wersja z 6 listopada br.) opublikowanym w portalu Rządowego Centrum Legislacji, nowe wzory mundurów, których testy terenowe trwały przez rok (od maja 2016 r. do kwietnia 2017 r.) mają zostać zaakceptowane i trafić do produkcji 1 stycznia 2018 roku.


Oczywiście nie oznacza to, że z marszu będą dostępne, rozporządzenie bowiem przewiduje, że obecne wzory, z 2007 i 2014 (po noweli) r., będą mogły być noszone jeszcze do końca 2021 roku. Tym samym pełne wdrożenie nowoczesnego umundurowania nastąpi dopiero za cztery lata.

Jeśli uda się rozporządzenie przyjąć, poprzednie z 9 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów mundurów leśnika i oznak dla osób uprawnionych do ich noszenia straci moc.

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, zmiany mają na celu podniesienie walorów użytkowych elementów umundurowania, ich jakości i prezentacji. Cały proces trwał tyle czasu, ponieważ zebrane opinie użytkowników oraz wnioski osób uczestniczących w spotkaniach z przedstawicielami związków zawodowych, Straży Leśnej i testujących wskazują na konieczność wprowadzenia zmian w projektach wzorów w celu wyeliminowania wad użytkowych oraz uniknięcia strat spowodowanych uruchomieniem produkcji sortów niespełniających wymagań użytkowników.

Wśród zmian warto zwrócić uwagę choćby na zmianę w postrzeganiu koszul: w związku z innym przeznaczeniem munduru wyjściowego (jako mundur galowy) zaistniała potrzeba ograniczenia asortymentu w koszulach, bezwzględnie zasadne było zastosowanie tylko koszuli z długim rękawem. Koszula z krótkim rękawem z dystynkcjami może być noszona samodzielnie.

Nie zapomniano także o nieco mniej „praktycznych” zmianach, choć dla środowiska niezwykle istotnych, gdyż orzełka na guzikach czeka przez uwypuklenie, podkreślenie stylizowanego wizerunku orła zgodnie z oczekiwaniami testujących. Na podstawie opinii testujących na kapelusz została przywrócona metalowa przypinka z gałązką modrzewia identyfikująca grupę zawodową. Wśród nowości znalazły się m.in. koszula typu safari i kamizelka funkcyjna, kamizelka pikowana (zamiast polarowej), czapka dzianinowa (poprzednie projekty zakładały jej dostępność tylko dla Straży Leśnej, a obecnie dla wszystkich pracowników) i lżejsze spodnie codzienne.

BSZ