Zawody Młodych Leśników - Zmagania w Tucholi

17 kwietnia 2013 15:28 2013 Wersja do druku

Zawody Młodych Leśników po raz czwarty zgromadziły na poznańskim Wydziale Leśnym najlepszych uczniów klas maturalnych techników leśnych w kraju. Walczyli o indeksy na studia oraz roczne stypendia dla trzech pierwszych miejsc. Nagrody ufundował rektor UP w Poznaniu, dziekan WL oraz Koło Leśników. Organizatorem od 2010 r. są studenci z Koła Leśników.


Zawody mają promować wizerunek leśnika – człowieka o wszechstronnych umiejętnościach leśnych, obszernej wiedzy przyrodniczej i dobrej kondycji fizycznej. Trzech najlepszych uczniów z dziewięciu techników rywalizowało w eliminacjach indywidualnych. Zawody (14-16 marca) miały zimową oprawę, co dodało uroku, ale też stało się  utrudnieniem.

Pierwszego dnia odbyły się zawody drwali, rozgrywane w oparciu o Międzynarodowy Regulamin Zawodów Drwali (IALC). Drugą częścią był test wiedzy leśnej z takich dziedzin jak np. hodowla i użytkowanie lasu, ekologia i ochrona przyrody. Nie brakowało w nim zagadnień dotyczących sieci Natura 2000, a także samego rozpoznania gatunków. Trzecią częścią zawodów był przełajowy bieg leśnika, w którym próbie poddana została nie tylko sprawność fizyczna, ale też orientacja w terenie oraz wiedza praktyczna. Test i bieg uwzględniała zarówno klasyfikacja drużynowa, jak i indywidualna.

Zwycięzka drużyna z TL w Tucholi (Fot. K. Żmuda-Trzebiatowski)
                      Fot.
Zwycięzcą w klasyfikacji drużynowej okazało się TL w Tucholi. W zawodach drwali – Tomasz Krefta z TL w Warcinie, w teście z wiedzy leśnej
triumfował Jakub Łukaszewski z technikum tucholskiego. Najlepszy w biegach okazał się Stanisław Skrzetuski z TL w Rogozińcu. W konkurencji indywidualnej zwyciężyła Natalia Czapiewska z TL w Tucholi – jedyna zawodniczka w tegorocznym konkursie.

Adrian Łukowski

Autor jest Prezesem Sekcji Entomologicznej Koła Leśników.