Nadleśnictwa Ostrołęka - Siedziba po liftingu

27 grudnia 2012 07:39 2012 Wersja do druku

Otwarcie odnowionej siedziby Nadleśnictwa Ostrołękapołączono z konferencją „Las a Człowiek”. 15 listopada uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci PSP i Policji, duszpasterze,leśnicy oraz przedstawiciele PZ¸ i WFOŚ. Gościem specjalnym był prof. Tomasz Borecki doradca prezydenta, były rektor SGGW.Budynek powstał na przełomie lat 1993/94. Od tamtej pory nie przeprowadzano w nim gruntownych remontów. – Zdecydowaliśmy się na remont, ponieważ w czasach, kiedy budynek powstawał, panowały zupełnie inne standardy budowlane niż teraz. Należało również poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe – mówi nadleśniczy Zdzisław Gadomski. Prace remontowe rozpoczęły się jesienią 2011 r. i trwały 10 miesięcy. Koszty zostały pokryte przez fundusze własne, jedynie zagospodarowanie placu przed siedzibą współfinansował Urząd Miasta.
Budynek przeszedł znaczną metamorfozę – płaski dach zastąpił dwuspadowy. Odnowiono
elewację, zainstalowano nowe okna i windę dla niepełnosprawnych, przebudowano wejście główne, wymieniono instalacje elektryczne, alarmowe i sygnałowe. Wnętrzaodświeżono i wyposażono w nowe meble oraz klimatyzację. Także plac i budynki gospodarcze w podwórzu zyskały nowy wygląd. Całość komponuje się z estetycznie zagospodarowanym placem.
W trakcie konferencji Paweł Artych, zastępca
dyrektora RDLP w Olsztynie, nakreślił stan, cele i zadania stojące przed lasami i leśnictwem w XXI wieku. – Las można porównać do wielkiej zielonej fabryki – mówił. Dyrektor przywołując powiedzenie o tym, że trzepot skrzydeł motyla nad Amazonką może spowodować huragan nad Indonezją, zaznaczył istotę ciągle postępującej globalizacji, która nie omija lasów i wpływa na nie wieloczynnikowo, pociągając za sobą trudne do zwalczania konsekwencje.
Profesor Borecki stwierdził natomiast: –My,
leśnicy, możemy powiedzieć o sobie z wielką dumą, że nie zatraciliśmy nic z tej przyrody, którą otrzymaliśmy od naszych poprzedników. Polskie lasy są dzisiaj dobrze gospodarowane. Wiem to na pewno, że w przyszłości będą zarządzane jeszcze lepiej.

Tekst i zdjęcie: Damian Piekarski