20 lipca 2017

Nadleśnictwo Żednia (RDLP w Białymstoku) – By wróciło życie

Odtworzenie lasu na powierzchni pohuraganowej nie jest łatwym zadaniem. Niestety, leśnicy co jakiś czas muszą zmierzyć się z tym wyzwaniem. Na skutek nawałnicy, która przeszła nad Puszczą Knyszyńską latem 2016 r., w Nadleśnictwie Żednia zniszczeniu uległo ponad 160 ha drzewostanów. Wiatr uszkodził wiele drzew biocenotycznych, dziuplastych, kęp kologicznych, które z uwagi na bezpieczeństwo powszechne musiały zostać uprzątnięte. Takie działanie, choć słuszne, na pewno nie sprzyja przyrodzie.  

23 lutego 2016

Nadleśnictwo Żednia – Nowe stado żubrów

Parę miesięcy temu w Nadleśnictwie Żednia, w południowo-zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej, powstała zagroda adaptacyjna. 21 i 30 grudnia wypuszczono do niej pierwsze cztery żubry. To początek zakładania wolnościowego stada w nowej lokalizacji.